Senát schválil pro zdravotníky ze ZZS odchodné a týden dovolené navíc

Senát schválil pro zdravotníky ze ZZS odchodné a týden dovolené navíc

Senát schválil zavedení odchodného
pro záchranáře

Záchranáři pravděpodobně získají nárok na odchodné. V porovnání s dalšími profesemi mají mít týden dovolené navíc. Změny schválil Senát v rámci novel zákoníku práce a zákona o zdravotnické záchranné službě. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Základní odchodné by činilo podle předlohy jeden průměrný měsíční plat, nejvyšší jeho šestinásobek, uvedl za autory novely poslanec Jiří Štětina (VV). Na odchodné by měli nárok záchranáři po dosažení věku 50 let, pokud v záchranné službě odpracovali nejméně 15 let. S každým rokem odpracovaným navíc by se částka zvyšovala o třetinu průměrného měsíčního platu až do mezní hranice jeho šestinásobku.

Odchodné chtěli poslanci a po nich i senátoři včlenit do návrhu nového zákona o záchranné službě už loni. Tehdy se jim to ale nepodařilo. Současná novela je s předchozími návrhy prakticky shodná.

Vyplácení odchodného a dodatková dovolená podle předkladatelů pro veřejné rozpočty "nepřevýší v první fázi částku do 50 milionů korun". Každý další rok se očekávají náklady do deseti milionů korun. Hradit je budou zřizovatelé záchranných služeb, tedy kraje.

Schválením novely dnešní jednání Senátu skončilo, pokračovat bude ve čtvrtek od 09:00. Na programu jsou kromě daňových novel, které mají mimo jiné přinést zdražení cigaret, také zákony o vyvlastňování.

ČTK
Mhm