Senát důchodovou novelu bez projednání posunul k podpisu prezidentovi

19.08.2021

Senát důchodovou novelu bez projednání posunul k podpisu prezidentovi

Senátoři poslali dál návrh ve znění, v jakém přišel ze sněmovny, takže obsahuje i možnost předčasného důchodu bez sankce pro záchranáře a další členy složek IZS. Schválený návrh počítá i s tím, že hasičům, záchranářům nebo policistům bude k získání důchodu stačit 20 let práce v IZS.

Neznamená to ale, že by do důchodu mohli odcházet už ve čtyřiceti letech, pokud začali u IZS pracovat ve dvaceti. Vedle doby výkonu práce u IZS aspoň 20 let totiž budou muset splnit i pravidla důchodového věku. Do důchodu budou moci odejít nejdřív až v 60 letech (pokud bude mít důchodový věk 65 let, předčasný důchod bez krácení nároku může čerpat o pět let dříve).

Senátní legislativci ale upozornili na to, že ustanovení nepůjde v praxi využít a žádosti bude správa sociálního zabezpečení zamítat. Senátní sociální výbor navrhoval pasáž změnit, o pozměňovacím návrhu ale plénum nehlasovalo.

Také podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je návrh napsaný špatně a je v praxi neaplikovatelný. Výbor proto navrhoval jeho znění opravit. Jelikož se ale senátoři odmítli důchodovým změnám věnovat, začne být účinný v původně schválené verzi. Dá se proto čekat, že ho opraví až sněmovna vzešlá z blížících se voleb.

Tak uvidíme, jestli to podepíše prezident, potom, jestli se něco bude měnit v nové PS PČR a případně, až si zažádají první z nás.