Přihlášení
Zapomenuté heslo
Text z externího zdroje:
Dlouhých 44 minut čekali lidé, kteří ve čtvrtek dopoledne pomáhali zhroucenému muži, na příjezd vozu záchranné služby. Délka je šokovala o to více, že se tak stalo nedaleko centra Ostravy. Mluvčí záchranné služby mimořádnou situaci vysvětlil souběhem nepříznivých okolností.
„Ve čtvrtek dopoledne jsem držel muže s mozkovou mrtvicí za ruku a čekal s ním na záchranku. Čekali jsme 44 minut. V centru města. Zabalil jsem ho do své bundy a kolemjdoucí kluk mu dal mikinu,“ vzpomínal Jan Adámek na dění na křižovatce ulic Nádražní a Škrétova v ostravské části Přívoz.
„Opravuji tam byt a jen jsem si odskočil do blízké trafiky. Všiml jsem si tam pána, který se třásl na zemi. Naštěstí byl při vědomí a stačil nám říct, že měl před dvěma roky mrtvičku a tehdy se cítil podobně,“ pokračoval v líčení otřesného zážitku.
S pomocí mu přispěchalo hned několik lidí. Bylo to zapotřebí, protože zrovna u sebe neměl mobilní telefon.
„Takže záchranku volala nějaká paní. Ale nic se nedělo. Nepomohl ani další telefonát po dvaceti minutách. To prý volali na policii. Nejprve na městskou, ale to se jen ozvalo, že volané číslo neexistuje, pak se paní dovolala asi na státní policii, ale ani ti nepřijeli,“ popisoval.
Městští i státní policisté však odmítají, že by jim někdo v uvedené době kvůli takovému případu volal. „V našich záznamech žádné takové oznámení nemáme,“ konstatovala policejní mluvčí Eva Michalíková. „Zřejmě volali na jiné číslo.“
Záchranářům se na místo vzdálené pár kilometrů od jejich stanice na Fifejdách však skutečně podařilo dojet až po více než čtyřiceti minutách. „Informace je pravdivá. Posádka přijela na místo opravdu se zpožděním,“ potvrdil krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.
Uvedl, že na vině byl mimořádný souběh nepříznivých okolností. „V době volání na tísňovou linku byly bohužel všechny ostravské posádky vytíženy a řešily jiné události. Tento zásah byl navíc operátory vyhodnocen jako méně závažný. A ve stejné době bylo po drobnější kolizi jedno sanitní vozidlo neschopno zásahu,“ vysvětlil mluvčí.
Opakované volání, o kterém Jan Adámek hovořil, podle všeho mířilo opět na záchranáře, ti totiž přijali i druhý hovor. „Při urgenci byly volajícím zmíněné skutečnosti vysvětleny a stav pacienta ještě ověřen,“ doplnil Humpl.
Čtvrteční dopoledne bylo pro ostravské záchranáře více než hektické. V terénu byl každý, kdo mohl, podle záznamů ve městě „vypomáhaly“ i další tři týmy z jiných okresů.
„Zdravotníci jsou dlouhodobě vystaveni nadužívání ze strany nemocných, kteří požadují příjezd posádek přesto, že jejich zdravotní stav umožňuje například bezproblémovou vlastní dopravu do ambulance či jednoduché ošetření laickou pomocí,“ vysvětlil mluvčí Humpl. „Posádky, především pak v Ostravě, jsou velmi vytíženy a výjimečně může dojít i k vyčerpání výjezdových prostředků s následným opožděným příjezdem.“
Více na idnes.cz
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©