Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Šalamounské rozhodnutí ministerstva bez všech podkladů. Záchranka ani nemocnice v Brně při úmrtí muže nechybovaly.

15.07.2016

Šalamounské rozhodnutí ministerstva bez všech podkladů. Záchranka ani nemocnice v Brně při úmrtí muže nechybovaly.

 

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, Fakultní nemocnice Brno ani Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nechybovaly v případu muže, který zemřel v sanitce v Brně poté, co ho nemocnice odmítly přijmout.

 

Vyplývá to ze závěrů pracovní komise ministerstva zdravotnictví, sdělil náměstek ministra Tom Philipp. Podle ministerstva podala rodina zemřelého pacienta trestní oznámení, policie ani nemocnice o něm zatím nemá informace.

Případ se stal letos v únoru, kdy záchranáři vezli do nemocnice staršího pacienta. Brněnská zařízení ho však odmítla kvůli plné kapacitě. Odmítnout pacienta nelze pouze v akutních případech. Muž tak zůstal v sanitce, kde se jeho stav zhoršil natolik, že zemřel.

Pracovní skupina ministerstva nic neobvyklého v postupu zdravotníků neodhalila. "Ze závěrů vyplývá, že žádný z dotčených subjektů jako záchranná služba nebo fakultní nemocnice nechybovaly. Nicméně komise neměla k dispozici všechny podklady jako například zvukový záznam záchranné služby s nemocnicemi," uvedl Philipp. Nemocnice totiž upozorňovaly na to, že je záchranáři neinformovali o akutním ohrožení života pacienta. V takovém případě by ho odmítnout nemohly.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy obecně platí, že by sanitka neměla jezdit od nemocnice k nemocnici, ale umístění pacienta by měl předem domlouvat záchranářský dispečink s nemocnicí. Sanitka by tak měla přijet do zařízení, které s pacientem počítá. Pokud některá nemocnice odmítne například z kapacitních důvodů, je podle něj nutné s předstihem vyjednat přijmutí v další nemocnici.

Podle Philippa se nelze k případu vyjadřovat více vzhledem k trestnímu oznámení rodiny. Policie ho ale zatím nepřijala. "Zatím o tom nemáme žádné informace. Praxe ale bývá taková, že pozůstalí čekají na výsledky vyšetřování komise a až po nich se na policii obrátí," řekla policejní mluvčí Andrea Cejnková.

O trestním oznámení neví ani mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petra Veselá. "Policie nás dosud v této události nekontaktovala," uvedla Veselá. Ředitel Martin Pavlík už dříve jakékoliv pochybení odmítl. Stejně se k případu staví i záchranná služba.

"Vedení jihomoravské záchranné služby uvádí, že ze strany záchranářů nedošlo k žádnému pochybení.Ve chvíli náhlého zhoršení stavu pacienta byla resuscitace v sanitním voze jediným správným postupem. V průběhu resuscitace je překlad pacienta kontraindikován," uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Dodala, že záchranáři také neví o žádném trestním oznámení.

ČTK

 

Související články

21. 3. 2016 Nemocnice odmítly pacienta, ten pak zemřel v sanitce. Ministerstvo hledá viníka

29. 3. 2016 Kam s ním? Aneb je nemocnice oprávněna odmítnout převzetí pacienta od záchranné služby? 

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Pokorný Reagovat 15.07.2016
    Bohužel ve zdejším absurdistánu můžeme být nakonec ještě rádi, že si za to pacient vlastně může sám...
    Protože na pravdu a lásku už hrajou jen ti, co na psychiatrický klinice nemají klíče. Viz ten nedořešený spor IQ matky o transport novorozence...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.