Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Rozhovor s prezidentem Komory záchranářů ZZS ČR Vladimírem Husárkem

01.06.2024

Rozhovor s prezidentem Komory záchranářů ZZS ČR Vladimírem Husárkem

Text a foto z externího zdroje:

 

ZZS Zlínského kraje má ve svých řadách prezidenta Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR. Nedávno se jim stal Vladimír Husárek. Na záchranku do Zlínského kraje nastoupil teprve letos, zkušeností má ale na rozdávání.

 

Ve zdravotnictví působí 20 let, kdy v roce 2004 nastoupil na pozici všeobecná sestra do Nemocnice Vyškov. V roce 2006 přešel k záchrance v Jihomoravském kraji, kde byl postupně řidičem – záchranářem, zdravotnickým záchranářem, lektorem vzdělávacího a výcvikového střediska a členem biohazard týmu, vedoucím inspektorem provozu, krizovým manažerem a vedoucím týmu specializovaných činností. U ZZS Zlínského kraje je krizovým manažerem a záchranářem – specialistou.

 

Co pro vás osobně znamená stát se prezidentem Komory záchranářů? Je to vrchol vaší kariéry?

Osobně si toho velmi cením. Post prezidenta Komory záchranářů je pro mě velkou výzvou a přijímám ho s velkou dávkou pokory. Jde o organizaci, která už 20 let hájí zájmy nelékařských zdravotnických pracovníků v přednemocniční, ale i akutní nemocniční péči. Tato historie je pro mě zavazující a pokusím se organizaci nabídnout svoji činnost a zkušenosti, jak nejlépe budu umět. V tuto chvíli je to rozhodně vrchol mé profesní kariéry.

S jakou vizí na pozici prezidenta Komory nastupujete? Co byste chtěl případně změnit, zlepšit?

Mým cílem je nadále hájit oprávněné zájmy kolegů a podílet se na zvyšování prestiže našeho povolání. Komora záchranářů ZZS ČR odvádí velmi dobrou práci, kterou bohužel mnozí kolegové vnímají jako automatickou. Chtěl bych rozšířit členskou základnu. V rámci Komory poté podporovat všechny členy, kteří budou mít zájem zapojit se a pomáhat nám se směřováním našeho oboru.

Kam podle vás profese zdravotnický záchranář míří? Jak se ta práce za poslední léta proměnila?

Ve zdravotnické záchranné službě pracuji 18 let a je evidentní, že se tato profese vyvíjí. Do terénu za pacientem stále častěji vyjíždí nelékařské posádky. Z toho jasně vyplývá, že nároky na záchranáře jsou stále vyšší a zdravotnický záchranář je páteří záchranky. Je také nutné zrychlit implementaci zdravotnických záchranářů se specializací pro urgentní medicínu.

Stejně jako v jiných oborech medicíny, tak i lékařů na záchranných službách je nedostatek. Je podle vás možný směr dát větší pravomoci záchranářům? Jsou země, kde v posádkách PNP vůbec lékaři nejsou …

Ano, existují země, kde v posádkách lékaři nejsou. Tam je však zcela jiný systémem vzdělávání, který je nastaven dlouhodobě. 

Osobně nepovažuji za příliš šťastné řešení, že lékaři v přednemocniční péči ubývají. Každý úbytek posádek s lékařem je na škodu systému. Nicméně práce lékaře by měla být využita racionálně, stejně jako jeho kapacit. Jako záchranář ocením vždy součinnost s lékaři, se kterými se navzájem při práci jako tým doplníme. Pacientovi věnují vlastní erudici a my se od nich můžeme něco přiučit.

Nutno ale dodat ještě ožehavější téma. Plíživě nás totiž začíná dostihovat i nedostatek nelékařských zdravotnických pracovníků. O tom se moc nemluví, ale je to reálný fakt a určitě hrozba, na kterou je nutné reagovat.

Jak moc ovlivňuje činnost záchranářů úbytek praktických lékařů?

Vliv na práci to mít může. Zvyšuje se počet pacientů, kteří nechtějí čekat a rovnou volí mnohem snadnější cestu – přivolání posádky ZZS, namísto vyhledání praktického lékaře. To je ale opět o celkovém nastavení systému a reformě primární péče o níž se hovoří.

I tak je nutné si uvědomit, že záchranka je často jediný prvek zdravotnické struktury, který se dostaví na místo k pacientovi, jenž potřebuje neodkladnou nebo akutní péči.

Práce záchranářů je často velmi fyzicky a psychicky náročná. Jak si čistíte hlavu vy?

Na prvním místě je to má rodina a čas strávený s ní. Dobře se ale odreaguji také při výšlapu na některou z našich hor nebo v sauně.

Je něco, co byste z pozice prezidenta Komory záchranářů kolegům vzkázal?

Komora záchranářů ZZS ČR je tu jako profesní organizace proto, aby sdružila a hájila zájmy všech zaměstnanců ZZS a urgentních příjmů. Budeme rádi, když se k nám přidá co největší podíl zaměstnanců, kterým záleží na směřování oboru. Jsme tu pro vás, zastupujeme celou naši komunitu a podílíme se na rozhodování o našich záležitostech a to proto, aby to za nás neudělal někdo jiný.

Vláďo, za celou ZZS Zlínského kraje moc gratulujeme a přejeme hodně úspěchů nejen profesních, ale i těch osobních. Držíme pěsti.

 

Zdroj: zzszlin.cz

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.