Rozhovor pro Rádio 1 poskytl 11. 11. 2020 MUDr. Jiří Knor, Ph.D., ředitel ZZS SČK

21.11.2020

ZÁTIŠÍ - DETAIL VYSÍLÁNÍ

Moderátor: Jeroným Janíček
Host: MUDr. Jiří Knor, Ph.D., ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje

V posledních týdnech jsme opět torpédováni informacemi o zvyšujícím se počtu infikovaných a zemřelých na onemocnění covid-19. O prevenci se přitom hovoří jen málo. A o úzkostech, plynoucích z denně publikovaných čísel a grafů, ještě méně. Jednotky zdravotnických záchranných služeb tak napříč republikou vyjíždějí k případům covid-19 pozitivních pacientů, kteří mají lehčí průběh nemoci, a přitom ze strachu z nedostatku lůžek trvají na hospitalizaci v nemocničním zařízení. Jedním ze symptomů dnešní krizové situace je i zvýraznění faktu, že jsme dávno vytěsnili smrt za zdi nemocnic a žijeme v kolektivně sdílené iluzi o všemohoucnosti moderní medicíny. Pravidelně zveřejňovaná čísla zemřelých na covid-19 nás děsí, i když bychom mohli v rámci prevence (nejen) tohoto onemocnění udělat nemalý kus dobrého pro sebe i druhé. Každý den u nás totiž dochází k nemalému počtu zástav oběhu, přičemž části z nich by bylo možné předcházet velmi podobnou péčí o tělo a duši, jako při prevenci těžšího průběhu onemocním covid-19. Proto budeme v Zátiší hovořit o poslání zdravotnické záchranné služby a limitech přednemocniční neodkladné péče, a to s MUDr. Jiřím Knorem, Ph.D., ředitelem Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

VIDEO z rohovoru