Rozhodnutí, která budou v obou případech špatná, budou ZZS přibývat

27.05.2012

Rozhodnutí, která budou v obou případech špatná, budou ZZS přibývat

Otec zbil dceru a odmítl ji převézt do nemocnice.
V rámci zákona

Otec brutálně zbil vlastní dítě. Když přijela sanitka, jako zákonný zástupce odmítl jeho převoz do nemocnice. A zdravotníci v Horních Počernicích to podle platného zákona respektovali. Nasedli do sanitky a odjeli. Místní to ale pobouřilo.

Případ ukazuje, k čemu může vést zákon o zdravotních službách, který žádá souhlas zákonného zástupce s každým ošetřením dítěte.

Otec napadl svoji třináctiletou dceru ve Středisku křesťanské pomoci minulý týden v noci na čtvrtek. Obyvatele i pracovníky domu to vyděsilo, ale ještě obtížněji chápou to, co se stalo pak.

"Volali mi z azylového domu, abych rychle přišla. Ta dívka dostala rány do břicha, hrudníku a do hlavy. Jako první přijeli záchranáři bez lékaře a nijak nezasáhli. Také lékařka z druhé sanitky, která přijela, trvala na tom, že dívku bez otcova souhlasu nemohou odvézt na vyšetření do nemocnice," popisuje sociální pracovnice Jitka Pilcová. Záchranáři pak klidně odjeli.

Zbitou dívku odvezla do nemocnice policie

Podle pracovníků azylového domu se muž choval k dvěma dcerám násilnicky už delší dobu. Tu noc opět vyhrožoval starší z nich zabitím, takže pracovníci raději přivolali i policii. Právě policejní auto nakonec odvezlo zraněnou dívku na dětskou pohotovost. "Požádali jsme je o to, protože děvče potřebovalo například na rentgen, aby se vyloučilo vnitřní zranění," dodává sociální pracovnice.

Postup zdravotníků kritizuje i radní Horních Počernic Alena Štrobová. "Je to absurdní. Vůbec nechápu, že je sanitka schopná odjet od krvácejícího dítěte," říká radní. Sociální odbor proto už na záchranáře podal stížnost.

Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové obě posádky postupovaly podle platného zákona o zdravotních službách. Lékařka prý na místě u dívky nezjistila žádná zranění, se kterými by ji musela odvézt houkající záchranka.

V úvahu přicházelo jen standardní vyšetření v nemocnici, ale to se bez souhlasu rodiče podle zákona neobejde. Bylo by to možné jen při ohrožení zdraví či života. Souhlas není potřeba ani při podezření na zneužívání či týrání. V tomto případě však zdravotníci nevyužili ani tuto možnost.

Otec bil dcery delší dobu

"Po celou dobu výjezdu byla na místě policie, která u dívky žádné takové podezření neshledala. K převozu dívky do zdravotnického zařízení tedy zdravotníci potřebovali souhlas zákonného zástupce. A ten ho nedal," argumentuje Ernestová. To potvrzuje i policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle ní ošetření odmítala i zbitá dívka.

Policisté nakonec na žádost sociální pracovnice převezli obě dcery na vyšetření a odtud do azylového zařízení pro děti. "Okolnosti napadení ještě prověřuje kriminální služba," dodala Kropáčová.

Ředitel azylového domu Roman Čepelák namítá, že otec s dcerami zacházel špatně delší dobu. "Podezření, že je bije, jsme měli už z dřívějška, takže jsme podali i trestní oznámení," dodal.

Sociální pracovnice zajistily, aby se dcery do otcovy péče už nemusely vrátit. Další pobyt dětí u otce pokládaly za rizikový. Školačky ve věku dvanáct a třináct let jsou nyní na základě předběžného opatření soudu v diagnostickém ústavu.

"Jejich matka je dlouhodobě nezvěstná. S násilnickým mužem jsme pro porušení řádu ukončili smlouvu. Z azylového domu se musel vystěhovat," doplnil šéf domu Roman Čepelák.

Autor: Ivana Karásková

Zdroj: Otec zbil dceru a odmítl ji převézt do nemocnice. V rámci zákona