RLP z Kyjova marně honila postřeleného myslivce

Střelné poranění myslivce

29.12.2009 (Ždánice, Kyjovsko)

ilustrační foto

V honičku za pacientem se proměnila tísňová výzva o střelném poranění muže u Ždánic na Kyjovsku, kterou krajské operační středisko přijalo dne 29.12.2009 v 11:24hod. Na místo byl ihned vyslán tým rychlé lékařské pomoci z Kyjova. Místo toho, aby volající vyčkal s pacientem na místě do příjezdu záchranného týmu, naložil pravděpodobně brokovnicí postřeleného mladíka do osobního vozu a vyrazil do kyjovské nemocnice.

Tým RLP marně tento vůz "stíhal", vozidlo s těžce zraněným nezastavilo a tým RLP jej "dostihl" až v kyjovské nemocnici na chirurgické ambulanci, kde až nyní mohla zasahující lékařka se záchranáři provést základní ošetření a stabilizování zdravotního stavu postřeleného.

Vzhledem k těžkým zraněním dolní končetiny byl následně z Brna pro zajištění rychlého a šetrného transportu na specializované pracoviště povolán vrtulník letecké záchranné služby, který 29letého muže s těžkými zraněními transportoval na urgentní příjem Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Je nutné dodat, že pouze v mimořádných případech po konzultaci s krajským operačním střediskem lze pacienta přiblížit na místo dostupné pro sanitní vůz ZZS. V ostatních případech by měli vždy volající setrvat s pacientem na místě do příjezdu záchranné služby, která přímo v terénu provede zajištění, ošetření a stabilizování zdravotního stavu pacieta/ů a teprve poté zahájí transport do zdravotnického zařízení k tomu určeného či rovnou i na vzdálenější ale specializované pracoviště.

V tomto případě zde bohužel došlo k velké časové prodlevě, která bude mít zásadní vliv na stav jeho zranění a k velice riskantnímu až život ohrožujícímu nešetrnému a neodbornému transportu zraněného soukromým osobním vozem, které mohlo skončit pro mladého muže tragicky ještě před příjezdem do nemocnice.

Autor: Radek Turin

Zdroj: Zdroj: zzsjmk