RLP Komárno testuje od 1.6.2023 nový typ posádky RV

11.06.2023

RLP Komárno testuje od 1.6.2023 nový typ posádky RV

Text i foto z externího zdroje:

Záchranná zdravotná služba ZaMED v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby SR spustila pilotný projekt testovania systému rendez-vous (RV) v Komárne. K pacientom vyžadujúcim si ošetrenie dorazí lekár so záchranárom na malom osobnom vozidle.

Nový typ posádky rendez-vous (RV)

Záchranári zo ZaMEDu sa chystajú na očakávané zmeny v legislatíve. Po schválení zákona, ktorý je aktuálne v parlamente, by od nového roka mal do systému záchrannej zdravotnej služby pribudnúť nový typ posádok RV, dlhé roky fungujúci v zahraničí. Takýto typ posádky tvorí lekár spolu so záchranárom, ktorý zároveň šoféruje malé osobné vozidlo.

Posádky RV vyrážajú k pacientom vyžadujúcim si zásah lekára. Operačné stredisko po vyhodnotení závažnosti prípadu vyšle výzvu súčasne posádke RZP a posádke typu RV. Obe posádky sa stretnú na mieste zásahu, kde je pacient ošetrený lekárom. Transport pacienta do nemocnice zabezpečí posádka RZP a lekár je tak ihneď dostupný pre ďalší zásah. Pri kritickom stave pacienta sa môže lekár pripojiť k posádke RZP a byť tak prítomný počas transportu do nemocnice. Posádku RV je možné vyslať aj na už prebiehajúci zásah posádky RZP v prípade, že sa stav pacienta zhorší a je nutné, aby pacientovi zabezpečil zdravotnú starostlivosť lekár.

„Stretávací systém zefektívni prácu v záchrannej zdravotnej službe. Lekár môže riešiť vážne zdravotné stavy a menej urgentné záchranári. V prípade potreby transportu pacienta do nemocnice ho prevezie posádka Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a lekár je voľný pre ďalší zásah,“ povedal riaditeľ OS ZZS SR Július Pavčo.

Testovanie posádky RV záchranármi z Komárna

Testovania novej posádky RV sa ujali lekári a záchranári zo stanice RLP Komárno. V praxi bude testovanie zabezpečovať plnohodnotná posádka rýchlej lekárskej pomoci. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby zašle simultánne výzvu na dve AVL-ka (zariadenie na komunikáciu medzi zásahovou skupinou a Operačným strediskom ZZS SR), pričom jedno je pridelené sanitke a druhé v testovacom režime malému osobnému vozidlu.

„K pacientovi počas testovania vyrazí záchranár a lekár v malom osobnom vozidle ako štandardná RV posádka. Keďže na záchranke nie je nič možné ponechať na náhodu, počas testovania súbežne s vozidlom RV vyrazí za pacientom aj vodič v plnohodnotnej klasickej sanitke,“ doplnil riaditeľ ZZS ZaMED PhDr. Matej Polák

Po prijatí výzvy vyráža na miesto zásahu lekár spolu so záchranárom na vozidle RV a vodič na sanitke. V prípade, že si stav pacienta vyžaduje transport do nemocnice, lekár prestúpi do sanitky a sprevádza pacienta počas prevozu. Lekár môže rozhodnúť aj o nevyhnutnej potrebe záchranára v ambulantnom priestore sanitky. V takom prípade záchranár odstaví osobné vozidlo a poskytne asistenciu lekárovi počas transportu.

V ZaMEDe pre účely testovania vytvorili internú evidenciu zásahov, v ktorej budú sledovať predovšetkým dojazdový čas vozidiel a rozdiely v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Máme záujem zistiť o koľko rýchlejšie dosiahne osobné auto pacienta a koľko život zachraňujúcich úkonov stihne za tento čas lekár so záchranárom vykonať. Zaujíma nás, aké rozdiely vníma posádka pri jazde rýchlym osobným automobilom a ako na toto vozidlo reagujú ostatní účastníci cestnej premávky.“ dodáva hlavný lekár ZZS ZaMED MUDr. Martin Michalov

Cenné skúsenosti a dáta získané testovaním plánuje ZaMED poskytnúť Operačnému stredisku ZZS SR a ostatným poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby. Slovensko sa tak bude môcť pripraviť na príchod posádok RV od 1.1.2024 na základe relevantných dát z praxe.

Špeciálna úprava vozidla

K pacientom prichádza malé osobné vozidlo, ktoré prešlo dodatočnou úpravou pre potreby posádky RV. Okrem špeciálneho polepu a LED rampy so svetelnou a zvukovou signalizáciou pribudla do batožinového priestoru výsuvná plošina pre uchytenie zdravotníckych prístrojov, výjazdového batohu a chladničky na lieky a roztoky. Priestor je doplnený policou pre uskladnenie ďalších zdravotníckych pomôcok pre posádku. Posádka RV má tak k dispozícií totožné vybavenie klasickej sanitky okrem transportnej techniky.

Zdroj + Fotografie z oficiálneho otvorenia