Řidiči ZZS UK mají výcvik na offroadové dráze mosteckého polygonu

08.11.2014

Řidiči ZZS UK mají výcvik na offroadové dráze mosteckého polygonu

Řidiči sanitek záchranné služby kraje se učí jezdit na offroadové dráze

Most -  Na offroadové dráze mosteckého polygonu se v těchto dnech intenzívně školí i řidiči sanitek záchranné služby Ústeckého kraje. Jsou pro ně  vytvořené podmínky pro různě náročnou jízdu v terénu. Jde například o sjezdy a výjezdy kopců, jízdy v bočním náklonu, boční sjezdy, jízdy při křížení náprav, brody nebo o jízdy blátem.

Vedoucí instruktor kurzu bezpečné jízdy mosteckého polygonu Jakub Michalovič k tomu uvedl, že kurz bezpečné jízdy umožňuje řidičům sanitních vozů seznámit se s nejčastějšími krizovými situacemi, které na ně mohou čekat nejen v běžném silničním provozu ale i na nezpevněné komunikaci, polních cestách a těžkém terénu přírodních překážek.

"Tyto situace v kurzu učíme řidiče nejen zvládnout, ale také jim předcházet, například dodržováním správné přípravy vozidla i řidiče před jízdou, se kterým se seznámíte v úvodní teoretické části kurzu. Během praktické výuky si pak řidiči zkoušejí brzdění na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce připomínající sníh či námrazu. Dále pak na těchto površích zkoušíme s pomocí vodních barier brzdění s vyhýbáním. Další část kurzu je potom věnovaná smyku zadní a přední nápravy, brzdění a vyhýbání v kopci a v zatáčce," vysvětlil vedoucí instruktor kurzu bezpečné jízdy Jakub Michalovič.

Řidič sanitky záchranné služby v Lounech Jaroslav Hašek dnes na dotaz jak těžká byla offroadová dráha řekl, že patrně nejsložitější byl úsek při zdolávání bočního sjezdu. "Nejtěžší to asi bylo pro spolujezdce. Myslím si, že řidiči záchrannek by to měli umět a nějaký špatný pocit by měl jít stranou," uvedl řidič lounské záchranky Hašek

Jan Vraný

Zdroj + foto a video: emostecko.cz

P. S. Výcvikem na různých polygonech v nedávné době prošli anebo zrovna prochází řidiči ZZS i z mnoha dalších záchranných služeb. Je to umožněno zejména díky financím určeným na krizové řízení, které ZZS každoročně dostávají z MZ ČR ve výši 10,- Kč na obyvatele kraje.