Rezidence na Tabuláku už prodává byty. Záchranka bude přistávat jinudy

04.05.2018

Rezidence na Tabuláku už prodává byty. Záchranka bude přistávat jinudy

Developer Vila Park Tabulový Vrch již prodává byty v budoucí rezidenční čtvrti na západním okraji Olomouce. Realizaci luxusního bydlení nad městem společností, která vlastní strategický pozemek na základně zdravotnické záchranné služby, zatím nestojí nic v cestě.

Čtěte také: U heliportu vyrostou tři stovky bytů, vrtulníky tam GEMO nechce

Úřad pro civilní letectví v tomto týdnu navrhl ochranná pásma heliportu a záchranářští piloti počítají se změnou koridorů.

„Leteckou záchrannou službu změna nikterak neomezí a bude fungovat úplně stejně jako fungovala doposud,“ ujistil ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Pacient nalétávání z jiného směru na základnu nijak nepocítí.

„Jde jen o to, že vrtulník se bude vracet z nemocnice po předání pacienta o půl minuty déle,“ dodal Weinberg.

Přistání nebude od aquaparku

Developer, který na Tabuláku plánuje 336 bytů, vypověděl před rokem a půl nájemní smlouvu na pozemek pod heliportem.

Odvrátit ohrožení fungování letecké záchranky se podařilo poté, co se kraj jako zřizovatel záchranné služby dohodl s Jaromírem Uhýrkem, jednatelem společnosti Gemo Olomouc, která Vila Park realizuje.

Vrtulníky zůstat mohou, ale nesmí developerovi ohrožovat plánovanou výstavbu bydlení.

Úřad pro civilní letectví v tomto týdnu vydal návrh opatření obecné povahy, kterým se zřizují ochranná pásma heliportu. Ta přímo nestanovují odletové a příletové tratě, ale zajišťují bezpečnost leteckého provozu.

Změna samotného koridoru podle ředitele záchranky bude v praxi znamenat změnu naváděcí roviny, která je nyní z jižního směru, od aquaparku.

Vrtulníky by do budoucna nepřistávaly nad budoucí zástavbou, ale ze západního směru. S řešením přišli experti na projektování letišť.

Stometrový byt za 7 milionů

Společnosti Vila Park Tabulový vrch patřící do skupiny Gemo chce postavit 40 domů s byty a již má územní rozhodnutí na první část.

Ta počítá s výstavbou devíti nízkých třípodlažních viladomů se 76 bytovými jednotkami o velikosti 1+kk až 4+kk a několika komerčními jednotkami.

Zájem o atraktivní lokalitu je, ač nejlevnější byty o výměře něco přes čtyřicet metrů čtverečních stojí bezmála 2,6 milionu korun.

Prodány či rezervovány jsou již také první více než stometrové byty s cenou kolem sedmi milionů korun.

První etapa ze čtyř plánovaných bude dokončena v polovině roku 2019.

Zdroj: olomoucky.denik.cz