Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Revoluční lék proti bolesti může zraněným v horách podat přímo horská služba

14.03.2019

Revoluční lék proti bolesti může zraněným v horách podat přímo horská služba

 

 

Horská služba Jizerské hory ve spolupráci s libereckými záchranáři začala letos v zimě jako první v republice podávat zraněným inhalační léky na tlumení bolesti. Pacientům, kteří se ocitnou v těžko dostupném terénu, tak mohou horští záchranáři účinně zmírnit bolest ještě před příjezdem zdravotníků.

 

 

„Tento lék slouží k tlumení bolesti a pro svůj způsob podání formou inhalace a pro rychlý a efektivní nástup účinku je pro kolegy z horské služby ideálním pomocníkem,“ vysvětluje lékařka horské služby a Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lucie Langová. Pro pacienty se jedná o revoluční novinku, která zkracuje mnohdy zbytečně dlouhou dobu trávenou v bolestech. Langová se inspirovala zkušenostmi zahraničních kolegů pracujících ve vysokohorských oblastech, kde se tento lék úspěšně používá již několik let.

Podat inhalační lék zraněnému ovšem nemůže nikdo bez patřičného proškolení, které vede právě Lucie Langová. „Je třeba, aby členové horské služby uměli rozlišit případy, kdy je podání léku vhodné, a kdy je naopak lépe vyčkat na zdravotnickou záchrannou službu. Pacient musí vnímat a komunikovat, musí být oběhově stabilní a nesmí být pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejně tak nesmí mít vážné onemocnění jater nebo ledvin,“ zdůrazňuje Langová.

Pokud se postižený zraní v oblasti, kam se záchranáři nemohou sanitními vozy dostat, což se u běžkařů či cyklistů stává poměrně často, musí členové horské služby volit jinou variantu přístupu k místu nehody, nejčastěji na lyžích, skútrech nebo pěšky. V případě, že měl zraněný takové bolesti, které znemožnily jeho vyproštění a manipulaci s ním, nezbývalo, než přivézt na místo lékaře nebo záchranáře, který mu mohl podat tišící léky, což ale zásah prodloužilo až o několik desítek minut. „Potřebujeme-li vyprostit z nepřístupného horského terénu například člověka se zlomenou končetinou, kdy se bolest při manipulaci zvyšuje i sebemenším pohybem úlomků kostí, je to téměř nadlidský úkol. Nikdo nechce jinému působit bolest,“ vysvětluje náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

Jizerské hory jsou rájem běžkařů a cyklistů. Ti se velmi často dostávají daleko od cest přístupných sanitním vozům, navíc bývají většinou oblečení poměrně nalehko. Pokud zůstanou zranění ležet někde v terénu či ve sněhu, dochází u nich velmi rychle k prochladnutí a s tím spojeným závažným zdravotním komplikacím, které mohou vézt až k ohrožení života. „Zde je cílem co nejrychlejší předání pacienta zdravotníkům, a tedy i včasné umožnění manipulace a transportu pacienta, což bez tlumení bolesti zraněného někdy není možné. Proto jsme za možnost podání analgetik horskou službou velmi vděčni,“ dodává Langová.

 

Zdroj: novinykraje.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Ctirad Novák Reagovat 14.03.2019
    To je mi ale novinka, zase se tady objevila amerika! V Austrálii, USA, Kanadě a VB se tento způsob používá běžně v přednemocniční péči již dlouho. Když jsem před lety přišel s návrhem na tento způsob (Methoxyfluran), který je dobrý právě pro posádky RZP (resp. právě tam je ve světě používán), bylo mi řečeno, že je to blbost. Stejně tak Entonox (Pentoxyfluran) byl na oficiálních místech odmítnut pro nefortoxicitu a řadu dalších výmluv. No a najednou je to na ZZSHMP. Asi s tím musí přijít někdo konkrétní.
    • Lucie Langová Reagovat 15.03.2019
      Ale pane Nováku, tak si to tak neberte. Klidně pošlete foto a my ji vyměníme za tu moji a připíšeme Vám prvenství :-). Kdybyste článek četl s menší osobní ukřivděností, dozvěděl byste se, že se jedná o novinku v ČR, nikoli ve světě. A kdybyste jenom trochu tušil kolik odmítnutí, byrokratických bojů a hysterického odsuzování máme za sebou (a ještě před sebou), přišel by Vám možná Váš komentář trapný...:-(
      • Ctirad Novák Reagovat 15.03.2019
        No mohl jsem to napsat jinak, mě je celkem jedno, že mě někdo pošle do prdele s čímkoliv. Vadí mi ten obecný princip, že všechno je nejdřív blbost, bez ohledu na to, že jsou země, které mají relevantní data o používání, často i zpracované studie na reálných pacientech. To je ale asi účelné, když celý systém zdravotnictví je vlastně podvod a nejdřív se musí zjistit, aby ho to náhodou neodhalilo. Možná se blýská na lepší časy - viz. https://video.aktualne.cz/dvtv/zachranka-vyjizdi-k-blbostem-jde-o-penize-lidi-to-nici-je-to/r~6671f32a45c011e9ae850cc47ab5f122/, ale jak opakovaně říkám - změnu vždy tvoří většina. Nebejt sráč a myslet na to, že tu něco musí zbýt i po nás našim dětem.
  • Jan Žoha Reagovat 15.03.2019
    Opět zavádějící článek. Citace: "Horská služba Jizerské hory ve spolupráci s libereckými záchranáři začala letos v zimě jako první v republice podávat zraněným inhalační léky na tlumení bolesti." V tom případě přidávám URL na článek uveřejněný zde před cirka třemi lety (https://www.komorazachranaru.cz/aktualita/zzs-hmp-zahajila-pilotni-projekt-s-entonoxem-s-nami-uz-to-neboli)
    Co je na tom revolučního? Snad jen to, že ho mohou aplikovat lyžnící, což jsou předpokládám nezdravotníci? To ale z článku není zcela zřejmé a pro české wohnouty a plebs to může být velmi matoucí, bo takový průměrný wohnout nerozlišuje záchranáře - lékaře, zdravotnického záchranáře a další všemožné záchranáře,- požárníky, lyžníky, plynárníky, topenáře a nebo elektrikáře z ČEZU.
    • Lucie Langová Reagovat 15.03.2019
      Zavádějící je to, co píšete. Spletl jste si jablka s hruškami. Horská služba rozhodně nepoužívá entonox! Nikde v článku není nic takového uvedeno, tedy opravdu nechápu souvislost s odkazem na URL...:-D.(možná Vás popletl komentář pana Nováka, který ale píše o dvou na sobě nezávislých věcech...) Entonox je uživán ZZSHMP a také v několika nemocnicích při ambulantních výkonech. Látka, kterou přitáhla naše HS ze zemí, kde jsou v tomto skoro 10 let napřed, se nazývá methoxyfluran a revoluční je třeba to, že se na rozdíl od zahraničí v ČR v PNP dosposud jako analgetikum nikdy nevyužila a taky třeba to, že dle Vás "lyžníci" doposud mohli bolestí řvoucím zraněným k jejich úlevě tak maximálně zpívat... Asi Vás překvapím, ale průměrný český wohnout, který několikrát do roka zvedne zadek a jede se vyskytnout na hory, ví, kdo a proč Horská služba je a ti, co se tam nevyskytnou vůbec, pro ty je uvedený článek užitečný asi jako lyže na Staromáku...
      • Jan Žoha Reagovat 16.03.2019
        V článku se ale píše obecně o inhalačním analgetiku nebo spíše o inhalačním léku na tlumení bolesti. O účinné látce ani zmínka. Ono taky proč, když je článek převzatý z nějakého krajského bulvárního plátku a psal ho pseudo-novinář po víkendovém tahu a marihuanové session. Kdyby byl zveřejněn Váš příspěvek, tak by mi bylo vše jasnější a mohl bych si ušetřit tři a půl minuty života, které jsem věnoval opakovanému čtení článku a psaní těchto mouder. Přesto bych opatrně nakládal se slovem revoluční. O nic revolučního se nejedná. Pouze jiná účinná látka. Takže článek je typickým clickbaitem. Ale to plebs nepozná. Ať tak či onak vše, co uleví zraněnému wohnoutovi od bolesti, je fajne. Čest.
        • Pepa Halaxa Reagovat 17.03.2019
          ach jo...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.