Regióny majú smolu, nové sanitky za milióny dostanú len Bratislava a Košice

Regióny majú smolu, nové sanitky za milióny dostanú len Bratislava a Košice

Text z externího zdroje:

Obnova vozového parku záchranných služieb z plánu obnovy sa má podľa štátu sústrediť len na dve miesta. Z eurofondov má ísť do Bratislavy a do Košíc aspoň 22 miliónov na nákup nových sanitiek a v stredu chce vláda obom záchranným zdravotným službám priklepnúť ďalších 30 miliónov eur z plánu obnovy.

Čtěte také: Záchranná zdravotná služba dostane na nové vozidlá 22 miliónov eur z plánu obnovy

Ministerstvo zdravotníctva v rámci optimalizácie siete nemocníc ráta so silnejšou sieťou záchranných služieb. Návrh na nákup nových sanitiek z vlastnej iniciatívy na vládu predkladá dočasný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Rezort zdravotníctva je zriaďovateľom dvoch poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Tie pokrývajú 46 percent všetkých staníc. Preto rezort navrhuje Záchrannú zdravotnú službu Bratislava a Záchrannú službu Košice, ako priamo určených prijímateľov za účelom realizácie obnovy vozového parku v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

„Tieto zdroje mali skvalitniť sanitky, ktoré zachraňujú život a zdravie pacientov volajúcich na linku 155 na celom Slovensku. Podľa dostupných informácií to však vyzerá tak, že väčšina obyvateľov Slovenska bude mať smolu a z obnovy vozového parku sanitiek z plánu obnovy nebudú mať nič,“ upozornil Matej Polák riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby.

V stredu má vláda schváliť návrh ministerstva zdravotníctva, aby peniaze z plánu obnovy dostali na nové sanitky len bratislavská a košická štátna záchranná zdravotná služba. „Tieto dve záchranky spolu nezabezpečujú ani len polovicu záchranárskych posádok na Slovensku iba 150 z takmer 330 záchranárskych posádok,“ podotkol Polák.

Více na spravy.pravda.sk