Ředitel ZZS Msk MUDr. Roman Gregor obdržel Zlatý záchranářský kříž

Ředitel ZZS Msk MUDr. Roman Gregor obdržel Zlatý záchranářský kříž

Ředitel ÚSZS MSK obdržel
Zlatý záchranářský kříž

MUDr. Roman Gřegoř, ředitel Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje, obdržel ve čtvrtek 14. 4. 2011 prestižní ocenění - Zlatý záchranářský kříž. Na slavnostní audienci převzal z rukou prezidenta republiky Václava Klause cenu v jedné z šesti kategorií, a sice za výjimečný přínos pro záchranářství. Za dlouholetou spolupráci MUDr. Gřegoře během této akce ocenil svojí cenou i policejní prezident.

Smyslem Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné zásahy složek integrovaného záchranného systému, ale i dobrovolníků, laiků či neziskových organizací působících v oblasti záchranářství. V projektu je zapojeno několik stovek odborníků, ale také široká veřejnost. Nominovaní jsou hodnoceni ve dvou kolech a cena je udělována od roku 1999.

MUDr. Roman Gřegoř se práci v přednemocniční neodkladné péči věnuje již dvacet let. Od roku 1991 vedl v Ostravě Leteckou a rychlou záchrannou službu při oddělení ARO Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava, v roce 1993 se stal ředitelem samostatného Střediska územní záchranné služby Ostrava a v roce 2004 se stal ředitelem jedné z největších krajských záchranných služeb v ČR. Organizaci, jejímu rozvoji, vzdělávání pracovníků, stejně jako technickému vybavení se plně věnuje dodnes. Záchranná služba, kterou vede, se účastnila např. likvidace hromadných neštěstí, která postihla Moravskoslezský kraj v posledních letech. Byla to nehoda tramvají ve Vřesině, či železniční neštěstí ve Studénce. Při tragédii spoje IC Comenius se osobně podílel na záchranných pracích. ÚSZS MSK již dříve obdržela ocenění Zlatý záchranářský kříž právě za výborně zvládnuté zásahy u obou neštěstí.

Ocenění pro záchranářku ÚSZS MSK

V pátek 15.4. proběhlo na slavnostním Galavečeru v Ostravě vyhlášení ankety „Sestra Moravskoslezského kraje“ za rok 2010. Jednou z oceněných zdravotnic se stala také Jana Pawlasová, záchranářka Územního střediska záchranné služby MSK.

Projekt „Sestra Moravskoslezského kraje“ má za cíl ocenit úsilí a práci zdravotních sester. Přispívá ke zvýšení společenské prestiže tohoto povolání, které je často vnímáno jako poslání. Vždyť být zdravotní sestrou neznamená jen mít potřebné vzdělání, ale také nezbytnou empatii, vstřícnost a porozumění.
Oceněny byly zdravotnice v kategorii ambulantní a lůžkové péče, udělena byla také Cena veřejnosti (pacientů). Právě tu získala pracovnice ÚSZS MSK.

Záchranářka Jana Pavlasová pracuje ve zdravotnictví již šestadvacet let. V minulosti byla zaměstnána jako zdravotní sestra kardiologické JIP v havířovské nemocnici. Od roku 2000 působí na Územním středisku záchranné služby Moravskoslezského kraje, a to na výjezdovém stanovišti v Havířově. O pacienty tedy nyní pečuje především na palubě sanitního vozidla.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK