Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Ředitel ZZS HMP Petr Kolouch říká, že pražská záchranka je znevýhodněna u pojišťoven

17.01.2019

Ředitel ZZS HMP Petr Kolouch říká, že pražská záchranka je znevýhodněna u pojišťoven

 

 

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) je proti ostatním krajům znevýhodněna při účtování u zdravotních pojišťoven. Část peněz za výjezdy je stanovena na základě ujetých kilometrů, kterých je v metropoli méně. Na místě by proto bylo zavedení paušální částky za výjezd, která by znevýhodnění vyrovnala. Řekl to ředitel ZZS Petr Kolouch.

 

 

ZZS je příspěvkovou organizací hlavního města, které její provoz dotuje. Zároveň získává peníze od zdravotních pojišťoven, které proplácejí zdravotnické úkony a ujeté kilometry. Ve financování tak podle ředitele nastává paradoxní situace, při které ZZS rozšiřuje síť výjezdových základen, aby snížila vzdálenosti a čas dojezdu, čímž však ukrajuje část z vlastních příjmů. ZZS musí ze zákona k pacientovi dorazit do 20 minut, nyní to zvládá za polovinu.

„Kdybych měl dostávat peníze za kilometry, tak je pro mě ideální jet z Vinohrad do nemocnice třeba do Kladna. Což je samozřejmě nesmysl,“ uvedl Kolouch. Dodal, že za výjezd bez lékaře se pojišťovně účtuje do 2000 korun, z toho kilometráž tvoří zhruba čtvrtinu až pětinu. V ostatních krajích je situace výrazně jiná. „Tam je to významná položka na straně příjmů. Ve chvíli, kdy překročíte dvacet, třicet kilometrů na cestě, tak u stabilizovaného pacienta vykážete více za kilometry než za péči,“ uvedl.

MUDr. Petr Kolouch

Pro hlavní město by tak podle Koloucha bylo ideální zavedení paušálů na výjezd. Výše paušálu by se dala vypočítat na základě počtu pacientů, počtu obyvatel metropole a počtu turistů a lidí dojíždějících za prací.

Jisté pokroky už v tomto směru existují. ZZS podle Koloucha jedná se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o paušálu pro výjezdy koronera, který zajišťuje ohledání zesnulých mimo zdravotnická zařízení. Ten podle ředitele řeší zhruba 2500 až 3000 úmrtí ročně a pojišťovna se k požadavku na zavedení paušální částky za výjezd staví vstřícně. Pro případná jednání o rozšíření na výjezdy záchranné služby by ředitel ocenil podporu vedení hlavního města.

Pražská zdravotnická záchranná služba loni vyjížděla ke 128.997 případům, tedy v průměru 353krát denně. V terénu loni záchranáři resuscitovali 628 pacientů. Dispečerky po telefonu vedly resuscitaci v 757 případech, na dálku pomohly také s 19 porody. Celkem je v Praze 22 základen záchranné služby. Roční rozpočet pražské zdravotnické záchranné služby je zhruba 500 milionů korun.

ČTK

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
 • Jan Pokorný Reagovat 20.01.2019
  Pan ředitel ovšem zapomíná na B...
  a tou je logistika provozu ZS... Někdo musí zásobovat materiálem základny, zajišťovat servis vozidel, platit cesťáky v případě zaměstnavatelem nařízených akcí jako jsou povinná školení.... Výjezdy inspektorů provozu... Všechny tyto technologické jízdy jsou násobně větší a jdou do přímé režie ZS... Samotnou kapitolou je pak marný nebo nezúčtovatelný výjezd. Stejně tak opoměl uvést, že na rozdíl od něj, všechny ostatní ZS musí provozovat i z pohledu ekonoma zcela neekonomické VS jen, aby se občanovi dostalo na teplůtku a jiné zhovadilosti vozu ZS v zákonem daném limitu a to bez ohledu na hustotu obyvatelstva v daném regionu... A že takových je více jak 1/2.... Rozpočet určený pro Prahu v porovnání s rozpočtem pro kraje je pak už jen třešničkou na dortu... Kolipak asi Praha zajišťuje ze svého rozpočtu nemocnic se špičkovou péčí na úrovni fakult, které jsou pod správu MZ ? To taky leží na krajích a jde o jedny prachy na resort zdravotnictví. Ale co by si někdo nepoplakal, on Pepíci budou vždycky chudáci, i když si budou vozit prdel v Mercedesu :) :) a jako že to není a nebyla metafora. Kolik jiných ZS si to může dovolit, stejně tak jiné úlety jako je Golem, Meti, Lucase do každého RV, balistická ochrana... Dejte jiným krajům a ZS stejné peníze co Vám dává Praha a pak můžete plakat nad nespravedlností systému v ČR.
  • Žitomír Reagovat 28.01.2019
   Ohledně financování a rozpočtu je to přesně naopak. Co je výhodné pro Prahu není výhodné pro zbytek ZZS. Součastný stav je výhodnější pro všechny ostatní ZZS, jen ne pro Prahu. A pražský rozpočet? Kdyby ho měly jiné ZZS, tak by se divily. Nejde jen o peníze, které dává zřizovatel, ale i dotace z EU, na ty pražská ZZS nedosáhne. A v pražských nemocnicích mnohdy stojí víc sanitek z krajů než těch ZS Praha? Proč své pacienty neošetřují kraje? Ony ruší nemocnice protože Praha se postará a zadarmo...
  • H. Hirjak Reagovat 18.03.2019
   Ahoj všem,

   je potřeba vycházet z objektivních dat a ty najdete zde:
   http://www.azzs.cz/uploads/doc/zzs-v-cislech/Vybrané%20ukazatele%20ZZS%20ČR%202017.compressed.pdf

   Můžeme to zde seriozně rozebrat.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.