Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Ředitel pražské ZZS o záchranné službě a o zdravotních reformách

28.07.2012

Ředitel pražské ZZS o záchranné službě a o zdravotních reformách

Schwarz: Záchranná služba je trvale podhodnocena




"Konflikty mezi záchranou službou a pražskými nemocnicemi vychází ze špatného způsobu financování celého zdravotnictví," míní v rozhovoru pro ČT 24 ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Zdeněk Schwarz

redaktorka:
Prostředí pražské záchranky ho provázelo už od dětství, jeho otec tam působil jako lékař víc než 20 let a Zdeněk Schwarz se rozhodl jít stejnou cestou a už při studiích na medicíně začal pracovat na záchrance jako sanitář. Lékařské zkušenosti pak sbíral i v Nemocnici Na Bulovce nebo u Letecké záchranné služby. Tři roky po revoluci ze zdravotnictví odešel do komerční sféry, za pár měsíců se ale stejně vrátil zpět na pražskou záchranku. Od roku 1998 je jejím ředitelem, kromě toho je i senátorem.


Zdeněk SCHWARZ, ředitel, Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy:
Já měl možná tu výhodu, že záchranná služba v době, kdy jsem jí přebíral, tak byla možno říci, v desolátním stavu, protože tady byly pochybnosti hospodaření, byla tady řada neefektivních provozů, neefektivní stanoviště. Ta ekonomika možná pokulhávala. Takže i audity, které byly v předchozích letech udělány, mi dávaly návod, co s tím. Na druhou stranu já jsem možná jediný, kdo z těch 19, kteří se ucházeli o místo ředitele, předložil svoji představu, jak by záchranná služba v Praze měla vypadat a co je pro to potřeba udělat.


Vy, coby ředitel záchranné služby a zároveň sloužíte ještě na voze, z jakého důvodů? Je to kvůli té zpětné vazbě?

Zdeněk SCHWARZ
Já sloužím na voze z několika důvodů. Jeden důvod je profesní, abych nepřišel o erudici, abych prostě, až nebudu ředitelem, až nebudu tady moct pracovat, tak abych mohl dělat stále lékaře. Další důvod je, že je to vynikající kontrolní systém. Vlastně tím, že se v tom provozu pořád pohybuji, že tam sloužím, tak vidím, mám tam zpětnou vazbu. Vím, kde jsou nedostatky, co je potřeba změnit a pak je to samozřejmě i ekonomická část. Samozřejmě, že si vydělám nějakou korunu navíc.


Poslední roky jsou snad všude ve znamení škrtů dotklo se to nějak přímo i záchranné služby?

Zdeněk SCHWARZ
My jsme příspěvkovou organizací města, a stejně jako všechny organizace, které Praha zřizuje, tak jsme byli postižení úspornými opatřeními, čili i nám byl zkrácen rozpočet a nejen že nám byl zkrácen, ale vlastně jsme nedostali ani na to, co nám přibylo, je potřeba říci, že každoročně nám stoupá objem práce asi o 5 až 7 %. Čím to je, zatím nikdo nevysvětlil, ale prostě více práce se na tu záchranku valí. Zdravotní pojišťovny sice hradí zdravotní péči, ale nehradí ji plně, bohužel. My se s tím po celou dobu pereme. Záchranná služba je trvale podhodnocena. Neodpovídá to současným cenám na trhu. Čili vezměte si, že to pojištění je nastaveno tak, že jako kdybychom furt jezdili s 1203. To prostě už dávno není. Ty přístroje nestojí dneska už 10 tisíc, ale statisíce.


Nemocnice si často stěžují na pozdní platby ze strany pojišťoven. Potýkáte se i vy s podobnými problémy?

Zdeněk SCHWARZ
My jsme se s tím zatím nepotýkali, ale i v letošním roce jsme zaznamenali již některé platby zpožděné, což je logické, že víme všichni, že zdravotní pojišťovny peníze nemají. Naštěstí my máme tu výhodu oproti nemocnicím, že ta záchranka má prioritu v té úhradě, čili ty pojišťovny možná škrtají nebo zpožďují platby, jiným zdravotnickým zařízením a nám ještě tolik ne.


Jaká je situace mezi záchranou službou pražskou a pražskými nemocnicemi jednotlivými. Často se mluví o tom, že jste odmítáni.

Zdeněk SCHWARZ
My jsme takové znepřátelené tábory léta. Nám jde o pacienta. Když je potřeba ho někde umístit a protože ho nemáme kde umístit nebo nás někdo odmítá nebo přímo vyhazuje, tak vznikají konflikty a já si myslím, že to vychází ze špatného způsobu financování celého zdravotnictví. Já si pamatuji dobu, kdy práce nemocnic byla placena jiným způsobem a to takzvaně výkonově. V ten moment nemocnice vlastně prahly po pacientech, protože byly na tom ekonomicky závislí. Dneska tím, že jedou na jakýsi paušál a nemají vlastně ten prostor pro to zvýšení, tak vlastně je to nemotivuje ekonomicky k tomu, aby se více snažily.


Jak vy hodnotíte novou zdravotnickou reformu?

Zdeněk SCHWARZ
Přestože jsem pravicově zaměřený člověk, obecně jsem za ODS vlastně v Senátu, tak té reformě nerozumím prostě. Protože v tento moment jsem spíš lékař a tam mi je bližší ten názor opačné strany, že se začíná jakoby přestává se myslet na toho pacienta. To zdravotnictví začíná být možná obtížně dostupné. Některé ty výkony až nedostupné. Na druhou stranu si prostě uvědomuji, že pakliže nemá společnost peníze a nejsou ty peníze, tak se všichni budeme muset nějakým způsobem uskrovnit, ale tam ta cesta, která byla zvolena, byla možná špatná, nebo se špatně promyslela.


Asi největší obavy na začátku vzbuzovala prodloužení dojezdových časů.

Zdeněk SCHWARZ
Já si myslím, že to je zásadní chyba této společnosti, že to vůbec připustila. Že minimálně měla zůstat na té době, která tady byla, protože na celém světě se všichni snaží zdokonalit činnost záchranné služby, zkracovat dojezdovou dobu.


Jenže dojezdová doba může být podle Schwarze v reálu ještě delší. Změnil se totiž způsob jejího měření.

Zdeněk SCHWARZ
Dřív ten čas 15 minutový se počítal od doby, kdy zazvonil telefon tady na dispečinku. Od 1. dubna to bude jinak, že se čas bude měřit až od momentu, kdy tu výzvu k výjezdu obdrží ta výjezdová skupina, čili ta posádka sanitního vozu. Čili to je až po době, kdy někdo to tady na dispečinku přebere, vyhodnotí, až si popovídá s tím volajícím a až to nějakou technologií předá té posádce. Což můžou být další tři ne-li pět minut.


Jak vám vaše senátorská pozice pomáhá v té roli ředitele záchranky?

Zdeněk SCHWARZ
Možná některé dveře se vám víc pootevřely nebo některé zavřené dveře se vám otevřely, ale zase bych tomu nedával takový velký význam, že by, že si ze senátora každý sedne, jak říkám já, na zadek a že vám udělá první poslední. To rozhodně ne.


Je něco, co byste třeba z pozice senátora chtěl celkově v tom zdravotnictví prosadit?

Zdeněk SCHWARZ
Bohužel to už jakoby prošlo, to byla zdravotnická reforma, kdy byla šance něco změnit a něco zlepšit třeba a hlavně zákon o záchranné službě, který se připravoval včetně těch dalších zákonů a zjistil jsem, že vlastně sám voják v poli nic neprosadím, nic nezměním.


Pražská záchranka letos oslaví významné jubileum. Od jejího vzniku uplyne 155 let. Dnes se může srovnávat i se svou konkurencí v zahraničních metropolích. Jak získáváte ty platby od lidí, kteří nemají třeba pojištění?

Zdeněk SCHWARZ
V naší zemi je to tak, že každý občan na území České republiky musí mít zdravotní pojištění, ať je to cizinec, návštěvník, turista nebo je to domácí, čili Čech. Musí být zdravotně pojištěn. Musí být také schopen to prokázat v době, kdy mu ta péče je poskytnuta. V momentě, kdy nejste pojištěná nebo nejste schopna prokázat, že jste zdravotně pojištěná, musíte počítat na území České republiky s tím, že tu péči budete muset zaplatit.


Dokážete vyčíslit jaké ztráty tady z té skupiny lidí máte?

Zdeněk SCHWARZ
Je to něco kolem 8 milionů korun v průměru ročně, které vždycky přibudou, ale částečně se ještě pak během roku snažíme něco samozřejmě získat zpátky, takže probíhají samozřejmě korespondence, vymáhání, žaloby k soudu, exekutoři, kteří se snaží aspoň část z této částky vrátit do rozpočtu a z těch 8 milionů se pohybujeme minimálně na nějakých 3 - 4 milionech korun, které už v životě neuvidíme.

ČT 24



Zdroj: tribune.cz

VIDEO: ct24.cz


Související článek

Ani senátor vládní strany neprosadil své připomínky
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.