Přihlášení
Zapomenuté heslo
Záchranka je ve ztrátě
Zatímco na konci roku 2013 skončilo hospodaření záchranné služby Libereckého kraje se ziskem 5,3 milionu korun, letos se mluví o schodku dosahujícím 4 miliony korun. Na vině je podle zastupujícího radního pro zdravotnictví Marka Pietra několik věcí.
„Rozpočet pro letošní rok byl evidentně podhodnocen, záchranka dostala o 12 milionů korun nižší částku než vloni. Záchranka se sice snaží šetřit, ale ten rozpočet byl prostě nereálný.“
Už při jeho schvalování poukazovalo nové vedení záchranné služby na to, že v provozu bude chybět minimálně sedm milionů korun. Podhodnocená byla především oblast mzdových nákladů. Stoply se také peníze ve fondu oprav aut.
Bývalá radní pro zdravotnictví Zuzana Kocumová je výší ztráty překvapená. „V loňském roce byl přebytek přes pět milionů korun a ještě jsme z něj museli platit daň ze zisku. Řekli jsme proto, že záchranka by se měla snažit hospodařit tak, aby skončila na nule, že je to pro nás nejvýhodnější. Ty čtyři miliony mínus je hodně. Optimální by byla ztráta do jednoho milionu.“
Podle Pietra nešel rozpočet záchranky během roku posílit, protože nebylo z čeho. „V polovině roku jsme dostali z resortu zdravotnictví zprávu, že finanční rezerva ve výši sedm milionů se přesune ze zdravotnictví do oblasti sportu. Všichni jsme to na Radě kraje odsouhlasili, protože jsme byli ujišťováni, že s tím nebude žádný problém,“ vysvětluje Pieter.
Zuzana Kocumová tento argument odmítá. „Šlo o společnou dohodu všech radních. Tlačili na mě, že se neplní závazek Strategie podpory sportu, kterou zastupitelstvo odsouhlasilo. Protože vloni byla záchranka v plusu, nakonec jsem s přesunem rezervy souhlasila, protože v jiných resortech už žádné rezervy nebyly. Určitě to ale nebylo tak, že bych preferovala sport před zdravotnictvím, hodně jsem s tím souhlasem váhala,“ dodává Kocumová.
K navýšení provozních nákladů došlo i kvůli posílení stanoviště záchranné služby v Doksech, kde se navýšily výdaje na platy.
Na druhou stranu se ale podařilo snížit spotřebu léků a zdravotnického materiálu. Podle Pietra je sice ztráta nepříjemná, ale stále ještě akceptovatelná. „S vedením záchranky budeme jednat o tom, jak takovým věcem do budoucna předcházet. Určitě probereme otázku optimalizace stanovišť a změnu odpisového plánu. Sanitní vozy jsou po čtyřech letech provozu na odpis, ale v účetnictví je odepisujeme deset let. To se musí změnit.“
Zdroj: zdn.cz
Související článek - Liberecký kraj snižuje v posledních letech dotace pro záchranku
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©