Rada hlavního města koncem května schválila usnesení, podle kterého je prioritou vybudovat nové sídlo ZZS HMP na Palmovce

18.06.2017

Objekt pro nové sídlo ZZS HMP na Palmovce chce Praha vyřešit do konce října. Všechny majetkové a finanční otázky kolem nedostavěné budovy by měly být zodpovězeny do konce letošního září.

Nic tak nebude bránit tomu, aby ho pražská záchranná služba využila jako svoje sídlo. Novinářům to řekl pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Město o rozestavěnou budovu vede spor s Prahou 8. Radní nedávno schválili, že pokud se spory do konce roku neurovnají, sídlo záchranářů má vyrůst na Střížkově.

„Jsme ve fázi, kdy je podepsáno memorandum a máme termín konec září, do kdy bychom chtěli vše vyřešit,“ uvedl radní. Město nedávno po několikaměsíčním vyjednávání podepsalo společné memorandum se zástupci Prahy 8, její společnosti Centrum Palmovka a firmou Metrostav o ukončení sporů.

V tuto chvíli stále není jasné, komu rozestavěný objekt vlastně patří. S jeho stavbou začala v roce 2014 radnice Prahy 8, pozemek však patří městu. O majetkovém určení nyní rozhoduje soud. „Myslím, že verdikt bude řádově ve dnech znám,“ řekl Procházka. Očekává se, že soud jako vlastníka objektu určí hlavní město.

Pokud by se tak stalo, bude muset magistrát radnici Prahy 8 doplatit už proinvestované peníze. Podle Procházky s tím město nemá problém, ovšem jen u nákladů, které budou konkrétně doloženy a prokazatelně budou sloužit svému účelu. Odmítl, že by Praha platila za nehospodárné nakládání s penězi minulého vedení radnice Prahy 8.

Rada hlavního města koncem května schválila usnesení, podle kterého je prioritou vybudovat nové sídlo záchranářů právě na Palmovce. Zároveň si dala termín do konce tohoto roku, dokdy musí vyřešit spory kolem rozestavěné budovy. Pokud by to město nestihlo, má se začít s přípravou projektu novostavby sídla v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově. Praha 9 se tomu nebrání.

Záchranáři nyní vlastní budovu nemají a jsou v pronajatém a nevyhovujícím domě v Korunní ulici. Výstavbu centrály připravuje magistrát od roku 2005, věc několikrát odložil. Naposledy chtěl sídlo stavět v Troji nedaleko výjezdu z tunelu Blanka. Místní radnice se ale postavila proti, vadil ji předpokládaný nárůst dopravy i umístění strategicky důležitého objektu v záplavové zóně u Vltavy.

Budovu na Palmovce původně městská část stavěla jako svoje sídlo, současné vedení radnice už o ni nemá zájem. Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v roce 2010, stavět se začalo v roce 2014. V současnosti stavební práce kvůli právním sporům stojí.

ČTK