Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Propadne 14 z 19 rezidenčních míst ve specializaci Urgentní medicína

08.02.2015

Propadne 14 z 19 rezidenčních míst ve specializaci Urgentní medicína

 

Rezidenční místa na studium specializace v UM

 

ZZS Plzeňského kraje po dohodě se zřizovatelem zastavila u všech čtrnácti zdravotnických záchranářů studium k prohloubení kvalifikace ve specializaci Urgentní medicína a vrátila zpět k tomuto účelu přidělené finanční prostředky na 14 rezidenčních míst v celkové výši 1.680 000,- Kč.

 

Komora záchranářů se společně s kolegy z UNP a vzdělavateli snaží od roku 2011 získat finance pro zdravotnické záchranáře na úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláváním v oboru Urgentní medicína, jehož součástí je i LOGBOOK.  O vzniku vzdělávacího programu jsem mimo jiné informoval i v bodu 14 materiálu  z 2. 5. 2013. 

Specializace pro zdravotnické záchranáře byla krom jiného reakcí na dlouhodobý nedostatek a systematický úbytek lékařů v systému PNP na ZZS, důsledkem čehož je dlouhodobě plíživé v některých oblastech rychlejší, v jiných oblastech pomalejší přesouvání výjezdů s dříve výhradně lékařskými indikacemi na posádky RZP, tedy na zdravotnické záchranáře, jejichž kvalifikační vzdělávání postavené na zastaralých osnovách už ale neodpovídá potřebám současnosti. Celý problém jsem v minulosti přehledně popsal v článku pro Medical Tribune - Kvalitní záchranář představuje budoucnost ZZS v ČR.

Specializační studium v oboru Urgentní medicína si klade za cíl dovzdělat zdravotnické záchranáře pro současný systém poskytování PNP a cílem studia je nejen rozšíření teoretických znalostí, ale zejména zvládnutí nových praktických dovedností.

Bohužel zdaleka ne všichni si tento problém uvědomují a sehnat jakékoliv finance krom peněz na rezidenční místa se nám zatím nedaří. Samotní záchranáři na úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláváním nemají. Zaměstnavatelé také ne. Snažili jsme se celý minulý rok přesvědčit kompetentní orgány, aby na specializační vzdělávání byla vyčleněna alespoň část financí, které MZ ČR dává každoročně zdravotnickým záchranným službám na krizové řízení (10,- Kč/občan/rok). Navrhovali jsme alokovat z každé desetikoruny pouhý padesátník až jednu korunu.

Problematikou potřeby specializačního vzdělávání zdravotnických záchranářů pracujících v posádkách RZP zejména ve vzdálených a odlehlých oblastech se také zabývala i námi pořádaná loňská 6. odborná konference KZ ZZS ČR, kde se na tyto problémy a jejich možná řešení ve svých přednáškách PROBLÉMY ZZS V ČR a PROBLÉMY ZDRAVOTNICKÝCH ZÁCHRANÁŘŮ v ČRpokusil poukázat prezident KZ ZZS ČR Bc. Drahomír Sigmund. 

Nicméně jediným hmatatelným výsledkem v loňském roce bylo, že po našich intervencích MZ ČR s IPVZ pro zdravotnické záchranáře navýšily počet rezidenčních míst na 15 a zvýšily dotaci z 80.000,- Kč na 120.000,- Kč na jedno místo, což měl málokterý obor a žádný obor neměl dotaci vyšší. Považovali jsme to za veliký úspěch a byli jsme za to MZ ČR a IPVZ opravdu vděčni. 

ZZS HMP v loňském roce žádala 5 míst a ZZS Plzeňského kraje 14 míst. Celkem bylo záchrankami požadováno 19 míst a tak 4 rezidenční místa k uspokojení poptávky chyběla. Na jednání Akreditační komise se podařilo přesvědčit zástupce IPVZ, předsednictvo AK, tak i členy AK, aby nám přidali chybějící 4 místa na úkor specializace v oboru „Fixní a snímatelné náhrady“, kterým se peníze zkrátily. Podařilo se získat dalších 4 x 120.000,- Kč = 480.000,- Kč. Zdravotnickým záchranářům tak v konečném součtu bylo z MZ ČR přiděleno 19 x 120.000,- Kč = 2.280 000,- Kč. Z dotace na rezidenční místo se hradí kurz, náhrady mzdy, cestovní výlohy apod. Celkem tak mělo specializaci zdarma studovat všech požadovaných 19 zdravotnických záchranářů. Dotace sice nepokryje všechny náklady na prohloubení specializace, ale podstatnou část ano. V průměru se celkové náklady na studium jednoho zdravotnického záchranáře pohybují kolem 200 tisíc korun. Celková výše nákladů je například závislá na výši platu rezidenta, vzdálenosti od vzdělavatele, na místě provádění praxe apod.

Co se ale stalo. Nedávno byl z funkce odvolán ředitel ZZS Plzeňského kraje MUDr. Roma Sviták a následně po jeho odvolání došlo k tomu, že současné vedení ZZS PK oznámilo na MZ ČR a na Vzdělávací centrum ZZS HMP, kde zdravotničtí záchranáři ze ZZS PK měli studovat, že přidělené finance na rezidenční místa vrací a studium zdravotnických záchranářů zastavuje. Mám informace, že současné vedení k tomuto veskrze nestandardnímu a pro mnoho stran nepříjemnému kroku přistoupilo z velké části proto, že bývalý ředitel ZZS se v souvislosti s rezidenčními místy dopustil několika pochybení a současné vedení mělo obavy, že by dotaci muselo vracet.

Pro nás, pro profesní organizace je to opravdu velké zklamání a rozčarování. Dlouhodobá práce a úsilí přišly vniveč. Jak se cítí zdravotničtí záchranáři ze ZZS PK, kteří studium zahájili, a hned v prvním modulu jim bylo ukončeno, nevím. Zcela jistě ale ne moc dobře.

Na letošní rok je pro zdravotnické záchranáře na studium specializace v oboru Urgentní medicína přiděleno 25 rezidenčních míst opět s dotací 120 tisíc na jedno místo, což jsou ve finančním vyjádření rovné 3 miliony korun. O kolik míst ta která záchranka bude žádat, zatím není známo. Na to je čas až do poloviny března. Nicméně veškerá radost z loňského navýšení míst je po skrečování studia na ZZS PK pryč a ještě nás to pravděpodobně hodně poškodí.

 

Jen pro upřesnění dodám, že specializace v oboru Urgentní medicína s logbookem je určena jak pro zdravotnické záchranáře, tak i pro všeobecné sestry se specializací (ARIP, PSS-IP) pracující na ZZS.

 

Také bych vás požádal o hlasování v anketě v dolní části webu na téma zájmu/nezájmu o hrazené studium specializace UM.

 

 

Závěrem už jen shrnu fakta a dovolím si položit otázku. Nelékařští zdravotničtí pracovníci (sestry, záchranáři, řidiči) tvoří cca 80% zaměstnanců záchranných služeb. Těch zbylých 20% netvoří už jen lékaři, ale také technickohospodářští pracovníci (THP). Posádky RZP obsluhují kolem 70% všech realizovaných výjezdů ZZS. V odlehlých oblastech operují výhradně posádky RZP. Je za této situace věnována větší pozornost problémům, které trápí lékaře nebo problémům, které trápí nelékařské zdravotnické pracovníky?

 

Sigmund

Komentáře k článku
  • zachranar plzen Reagovat 08.02.2015
    Jen pro upřesnění - nynější management ZZS Pk neměl obavy, že došlo k pochybení a musel by vrátit dotace. Vedení však usoudilo, že je škoda peněz za vzdělávání 14 záchranářů, když jim tato specializace nic nedá, ale raději peníze půjdou jinam.
    • zachranar plzen2 Reagovat 09.02.2015
      ....kam jinam....???
    • zachranar plzen2 Reagovat 10.02.2015
      ....kam jinam....???

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.