Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Problém s umísťováním pacientů do pražských nemocnic je dlouhodobý

11.04.2014

Problém s umísťováním pacientů do pražských nemocnic je dlouhodobý

Pražské nemocnice dlouhodobě odmítají

i pacienty v ohrožení života 

 

Foto: novinky.cz

Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou ve středu z Palmovky v Praze 8 vezla pražská záchranná služba, odmítlo přijmout sedm nemocnic v hlavním městě. Až 83 minut od tísňového volání se ji podařilo umístit na metabolickou jednotku v nemocnici pod Petřínem.

 

Uvedla to mluvčí pražské záchranné služby Mgr. Jiřina Ernestová v tiskové zprávě s titulkem "Funguje pražské zdravotnictví?".

Není to podle ní zdaleka jediný případ. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den. Předání do péče se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut, dodala Ernestová.

Třiačtyřicetiletou pacientku podle Ernestové sanitka vezla nejdřív do nejbližší nemocnice, což byla Bulovka. Tam ji odmítli a stejné to bylo v dalších šesti nemocnicích - vinohradské, všeobecné, ústřední vojenské, Thomayerově, v Motole a Na Františku.

Mluvčí Bulovky Martin Šalek ČTK řekl, že přijímají od pražské záchranné služby ročně 20.000 pacientů a jsou v tomto ohledu řadu let "absolutně nejvytíženější" pražskou nemocnicí. O případu, který popsala Ernestová, prý nic neví, ale pokud ženu na Bulovce nepřijali, jistě pro to měli důvod. Nemocnice má podle mluvčího omezenou kapacitu.

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke ČTK řekla, že odmítají pacienty jen zcela výjimečně, když příjmová hala je obsazena závažnými traumatologickými, neurologickými či kardiologickými pacienty, nebo jsou všichni lékaři i nelékaři zcela vytíženi, což se stalo právě 9. dubna.

"Ředitel záchranky ve vyhodnocení spolupráce ocenil dobře fungující příjmové oddělení a naši nemocnici označil za nejlépe fungující ze všech tramatologických center v Praze. Ocenil i to, že přijímáme závažné traumatologické pacienty z jiných spádových oblastí," uvedla Zinke.

Ernestová v tiskové zprávě píše ještě o dvou aktuálních případech. Opět nemocnice Na Bulovce podle ní nechtěla přijmout jednaosmdesátiletou pacientku se srdečním selháním, a tak ji vezli záchranáři před půlnocí z Proseka do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. "Do stejné nemocnice musela být v časných ranních hodinách převezena ze Strašnic 83letá pacientka s otokem plic. Tentokrát odmítla převzetí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," dodala mluvčí pražské záchranné služby.

Problém s umísťováním pacientů do nemocnic mají záchranáři z Prahy i některých dalších větších měst v České republice už roky.

ČTK

14. 4. 2014 Najednou to jde: Pražské nemocnice pacienty ze záchranky přijímají

18. 4. 2014 Pacienty bude od záchranky muset převzít nejbližší nemocnice 

 

Související články:

ZZS HMP si stěžuje, že některé nemocnice odmítaly přebírat pacienty

V Praze se situace s odmítáním pacientů vezených ZZS stále zhoršuje

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.