Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Připravovaný zákon o NLZP má odbourat ze vzdělávání dvojkolejnost

09.11.2012

Připravovaný zákon o NLZP má odbourat ze vzdělávání dvojkolejnost

 

 

Řada zdravotnických oborů by se mohla studovat jen na vysoké škole

 

 


Obory záchranář, fyzioterapeut nebo všeobecná sestra by se měly studovat už pouze na vysoké škole. Alespoň podle představ ministerstva zdravotnictví, které připravuje novelu zákona o zdravotnických povoláních. Ředitelé vyšších odborných škol se ale bouří. Podle nich by to znamenalo pro školy úplnou likvidaci a pro pacienty personál s menší praxí.

Ministerstvu vadí, že ty samé obory se studují jak na vyšších odborných školách, tak na těch vysokých. "Diplomované specialistky mají často snahu ještě dostudovat to samé a získat bakalářský titul. Je to velmi rozporuplná záležitost," tvrdí ministr Leoš Heger.

Vyšší odborné školy tvrdí, že pro ně bude novinka likvidační. Právě ony přitom posílají do praxe nejvíc záchranářů i zdravotních sester, zatímco vysokoškolákům se podle nich k lůžkům moc nechce. "Pokud se týká vzdělání s praktickým dopadem, tak dle mého soudu je daleko kvalitnější vzdělání na vyšší odborné škole," říká ředitelka Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze Mária Janáková.

Pokud úprava projde, čtyři tisíce studentů vyšších škol se tak ročně budou nově hlásit na ty vysoké - nebo nepůjdou nikam. V praxi by to mohlo znamenat, že sester a dalších odborných profesí bude málo. Ministerstvo zdravotnictví ale obavy krotí – s návrhem se dá pracovat.

Jestli budou do sanitek nastupovat už jen záchranáři-bakaláři, nebo ministr Heger ze svého záměru ustoupí, se ukáže na jaře. To totiž na vládu doputuje definitivní podoba zákona.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Jsem sestra. Bude ze mě ošetřovatelka?

MZ předložilo návrh zákona k diskuzi

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.