Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Prezidentka KZ ZZS ČR – posádek bez lékařů každoročně přibývá, zvykejme si

25.07.2015

Prezidentka KZ ZZS ČR – posádek bez lékařů každoročně přibývá, zvykejme si

 

Prezidentka KZ ZZS ČR

Sanitky „bez lékařů“ s kvalifikovanými nelékaři – realita, na kterou si musí společnost zvyknout

 

Nedávno se na webu komory záchranářů opět rozhořela debata nad některými články a vyjádřeními v médiích, ať už napsaná laiky redaktory některých novin, či dokonce nad výroky lidí, kteří by ze svých odborností a vykonávaných funkcí měli přeci jen mít o stavu a sytému ZZS a poskytování PNP v České repulice alespoň elementární znalost.

 

Doutnající problém se opět rozhořel ani tak ne dlouhotrvajícími vysokými teplotami a suchem, ale článkem, kde pan redaktor uvedl, že POMOC TAK POSKYTNOU JEN SANITKY DRUHÉ KATEGORIE SE ZÁCHRANÁŘEM. Už toto každodenně v médiích běžně používané, ale špatné spojení i v jiných případech a při jiných událostech nás vždy mrzí. Například, když v TV u nehody apod. slyšíte od redaktorů, že tam zasahovali policisté, hasiči a SANITKY, ne záchranáři, lékaři, ale sanitky. Zkusme to převrátit, jak by znělo. U nehody zasahovali záchranáři a policejní a hasičská auta. Blbé, že? Proto se minimálně slušelo i v tomto případě ve zmiňovaném článku napsat, že pomoc tak poskytnou posádky bez lékařů, složené z NLZP, tedy posádky druhé kategorie. A to i přes to, že na smutném obsahu a sdělení samotném by to nic nezměnilo.

Co to je ovšem druhá kategorie? Klidně mohly posádky RZP dopadnout ještě hůře. Klidně to mohlo být kastováno takto. LZS = 1. kategorie, RLP = 2. kategorie, RV = 3. kategorie a RZP = 4. kategorie. Proč by ne, když také běžně slýcháváme, že případ nebo zranění bylo tak závažné, že tam musel zasahovat vrtulník. Ano vrtulník! Zase ne posádka vrtulníku, ale vrtulník přiletěl, ošetřil, naložil a transportoval. Připomíná mi to vojnu a výstižnou scénku z Černých baronů, když herec Landa co by desátník Halík, říká pétépákům, kteří se vrátili z lomu „až přijdu na ubikaci, tak se umeju, převlíknu a nastoupím na bojovej výcvik“ a Kefalín mu odpoví „No a co budeme dělat my?“  Přispíváme k tomu bohužel někdy i my sami, odborníci ze ZZS nesmyslnými výroky a činy. Ředitel záchranky v jednom článku řekne, že nedostatek lékařů řeší tak, že staví více posádek RZP s vysokoškolsky vzdělaným záchranářem. Hned tím sice asi nevědomky, ale přasto dehonestuje zdravotnického záchranáře s vyšší odbornou školou, přestože ředitel ZZS by měl vědět, že mají ze zákona stejné kvalifikační vzdělání, stejnou odbornou způsobilost a stejné kompetence. Kdybychom takovou rétoriku živili, mohlo by se za pár let stát, že se místo po lékaři pacienti budou ptát, a máte děvenko/chlapče alespoň tu vysokou školu? Další zajímavý krok, že v místě, kde jsou zvyklí na RLP, najednou pro nedostatek lékařů bude tři dny v týdnu jezdit sanitka RZP a čtyři dny v týdnu RLP. Budou v těch třech dnech na tom samém území jiné úrazy, onemocnění atd.? To nadává rozum! Až omarodí nebo odejde další doktor, tak se poměr obrátí? Na druhou stranu tam zase o posádkách RZP a NLZP, mluví velmi dobře.

Vedení komory a zejména pak paní prezidentka s panem viceprezidentem od té chvíle začali připravovat jednotlivé kroky, které by měly vést k postupné nápravě věcí. Ano, určitě to některé zklame, ale k postupné. Nic nejde ze dne na den. Také si každý musí uvědomit, že je doba dovolených, že naše vedení komory nesedí na uvolněných funkcích, ale že běžně chodí do práce, má své rodiny atd. Že prostě nemohou od pondělí do pátku každý den osm hodin dělat pro komoru. Pani prezidentka v uplynulých dnech oslovila ČT a ČTK, ale pro ně je to dle jejich sdělení, nezajímavý problém. Do zavřených vrat se nevlomíte. Potom se paní prezidentka obrátila na některá periodika a internetové stránky se svým vyjádřením, Sanitky „bez lékařů“ s kvalifikovanými nelékaři – realita, na kterou si musí společnost zvyknout. Když se podíváte na reakce pod článkem na MT, kterých je tam skutečně dost, tak jako červená nit se jimi proplétají dvě věci, většina je anonymních a kritizujících, ovšem bez návrhů smysluplných řešení. To vypovídá právě o tom morálním marasmu, ve kterém se nacházíme. Nikdo si neváží práce druhých, každý si rád na druhého ANONYMNĚ rád plivne, ale málo kdo chce být smysluplným přínosem.

Dále nejvyšší vedení KZ ZZS ČR chystá dopis s návrhy na zlepšení nejen mediálního povědomí o práci ZZS a posádek RZP pro prezidenta A ZZSČR. Jistě si vzpomenete, že už v aktualitě z 15. zasedání vedení  jsme ve výčtu vizí na závěr uvedli, že ještě chystáme dvě, které se ale budou dotýkat i jiných subjektů a tak vás s nimi zatím seznamovat nebudeme. To stále platí. Nicméně můžeme prozradit, že i tyto dvě věci (vize) mají právě přímou souvislost s nápravou jistého zapomínání na NLZP ze ZZS, kteří tvoří 80 % zaměstnanců ZZS a také se to týká právě přípravy lepšího povědomí pro odbornou a laickou veřejnost o vzdělání a práci NLZP ze ZZS a v systému PNP.

Paní prezidentka a celé vedení komory ocení, když i vy své návrhy a náměty k tématu nebo na zlepšení práce komory a další návrhy bude vedení zasílat na email. Kontakty na všechny členy vedení KZ ZZZS ČR jsou na webu komory v záložce ORGÁNY.

 

Sigmund

 

Komentáře k článku
 • olda škorňák Reagovat 25.07.2015
  Opravdu nedoporučuji pročítat diskusi "odborníků" pod výše uvedeným článkem na Medical tribune, ... já to udělal a pokazil jsem si den :-(
 • Lucie Plachá Reagovat 11.08.2015
  Oldovo poučení nezabralo, tu diskusi na MT jsem si přečetla. A jakkoli občas nesouhlasím se spíláním kolegů na aroganci a bohorovnost některých lékařů, tady bych se k jejich obhajobě fakt nenutila. Taková nálož hystrionství, nabubřelosti a "profesní xenofobie" se jen tak nevidí. Přispěvatelé lékaři se potřebovali o vlastním borectví utvrdit tak vášnivě, že až na jednoho nedokázali reflektovat skutečný obsah Marinelliny zprávy (a že je prý neschopnost porozumět textu vytýkána dnešním dospívajícím). Soustředili se na googlení k osobnosti autorky, chrlili invektivy na její adresu a přihazovali zážitky s blbými záchranáři.
  Takže o co vlastně jde? Co přesně vadí? Ať to vezmu za kterýkoliv konec, vidím tam stále totéž: lékaře nadčlověka, který své zděšení nad dosud nepředstavitelným stavem, totiž že by mohl být v některém segmentu své dosavadní práce systémově nahraditelný, demonstruje okázalým pohrdáním a fňuká, že se před ním ti mu nerovní málo třesou a hrbí, že měli tu drzost vybrat si, vystudovat a dělat práci, s jejíž samotnou existencí tento lékař nesouhlasí.
  Objev století, že jsou mezi záchranáři dobří, průměrní i slabí, se tu předkládá div ne jako důkaz, že v ČR bude obyvatelstvo následkem činnosti posádek RZP vyhubeno.

  Třeba já nejsem a nikdy nebudu záchranářka, která si myslí, že by mohla nebo dokonce měla konkurovat jakémukoli lékaři a která si myslí, že se řetězec péče o akutně nemocné či poraněné (teda vlastně o vohnouty) bez lékařů obejde. Nepochybuji o tom, že přesně takhle to cítí a vidí drtivá většina praktikujících záchranářů. Nakonec nepochybuji ani o tom, že drtivá většina lékařů sloužících na ZZS svými kolegy záchranáři a sestrami nepohrdá.
  Problém tedy je a bude v blbcích. Nejsem na sebe pyšná, že jsem v tomhle horku věnovala tolik energie blbcům...

  PS: ovšem s tím umanutým vypichováním akademické i neakademické tituláže okolo jmen v každém textu si posměváčkům trochu nadbíháte sami, přátelé... ono to opravdu není všude potřeba :).

  Hezký den všem.
  • olda škorňák Reagovat 11.08.2015
   Luci, díky, nenapsal bych to lépe :-)
  • kovik Reagovat 11.08.2015
   moc hezky napsané.Díky

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.