Přihlášení
Zapomenuté heslo
V nedávné důležité informaci na webu komory jsem informoval, jak je to v X. novele zákona č. 96/2004 Sb. se zrušením kreditního systému a pokračováním celoživotního vzdělávání, které se týká všech nelékařů. Dnes se zaměřím na ustanovení, která se týkají výhradně zdravotnických záchranářů a dalších NLZP pracujících na ZZS.
Podíváme se, jak je to s tím zpřísněním podmínek před nástupem do výjezdových posádek ZZS a koho se bude a naopak nebude týkat.
Paragraf 18 zákona nově zní:
HLAVA II
ZÍSKÁVÁNÍ ZPŮSOBILOSTI ZDRAVOTNICKÉHO PRACOVNÍKA
Díl 1
Zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu po získání odborné způsobilosti
§ 18
Odborná způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře
(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře se získává absolvováním
a) akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu zdravotnických záchranářů,
b) nejméně tříletého studia v oboru diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2018/2019, nebo
c) střední zdravotnické školy v oboru zdravotnický záchranář, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1998/1999.
(2)obornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře má také zdravotnický pracovník, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecná sestra podle § 5 a specializovanou způsobilost v oboru sestra pro intenzivní péči a byl členem výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby nejméně v rozsahu alespoň poloviny týdenní pracovní doby po dobu 5 let v posledních 6 letech.
(3) Za výkon povolání zdravotnického záchranáře se považuje činnost v rámci specifické ošetřovatelské péče při poskytování přednemocniční neodkladné péče, a dále při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu. Dále se zdravotnický záchranář podílí na neodkladné léčebné a diagnostické péči.
(4) Zdravotnický záchranář může bez odborného dohledu činnosti v rámci specifické ošetřovatelské péče při poskytování přednemocniční neodkladné péče provádět až po 1 roce výkonu povolání při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu.
Dále je v zákoně ustanovení, které upřesňuje odst. 4 § 18 a které zní:
Ustanovení § 18 odst. 4 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění tohoto zákona, se nepoužije pro zdravotnického pracovníka, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnický záchranář přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
Z toho jednoznačně plyne, že studenti, kteří úspěšně absolvovali nebo absolvují studium oboru zdravotnického záchranáře a získají odbornou způsobilost do 31. 8. 2017, nebude se na ně ustanovení odst. 4 § 18 zákona č. 96/2004 Sb. vztahovat.
Ustanovení odst. 4. § 18 je ale tak holé, že v praxi povede k mnoha problémům a výkladům. Je z něj sice jasné, že pod odborným dohledem, by absolvent bez roční praxe v nemocnici na ZZS ve výjezdových posádkách pracovat mohl. Na druhou stranu touto novelou už získáním odborné způsobilosti automaticky získává i povolení k výkonu profese bez odborného dohledu. Musel by se tak tohoto, pokud to vůbec možné je, vzdát. Určitě by pak ale následovalo zařazení do nižší platové třídy atd. Dále ve své jednoduchosti ustanovení nestanovuje krom lhůty jednoho roku, žádné další podmínky výkonu povolání při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu. Je obvyklé, že taková ustanovení zpravidla obsahují i v jakém rozsahu úvazku. Zde to není. To znamená, že nového absolventa může nemocnice zaměstnat po dobu jednoho roku na úvazek 0,1, což je cca 15 – 18 hodin měsíčně. Zbytek pracovního úvazku může takový záchranář třeba prodávat v zelenině a po roku v nemocnici s úvazkem 0,1 a praxi cca 200 hodin už bude moci do výjezdové skupiny ZZS bez odborného dohledu jako zkušený specialista, který rok prodával zeleninu, rozvážel pizzu a Bůh ví, co ještě. Ano i takhle to může dopadnout, aby se naplnilo nové ustanovení.
Co ještě zdravotnický záchranář novelou zákona získá nebo naopak pozbude?
Pro pořádek doplním i ustanovení týkající se řidičů vozidel ZZS a DNR, které nově zní:
§ 35
Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby
(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby se získává absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru řidič vozidla zdravotnické záchranné služby, řidič vozidla rychlé zdravotnické pomoci nebo řidič vozidla rychlé lékařské pomoci.
(2) Za výkon povolání řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby se považuje činnost v rámci přednemocniční neodkladné péče, zdravotnické dopravní služby a přepravy pacientů neodkladné péče, kdy se pod odborným dohledem podílí na poskytování zdravotní péče na úseku neodkladné péče.
§ 40
Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče zdravotnické dopravní služby
(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče zdravotnické dopravní služby se získává absolvováním
a) akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru řidič zdravotnické dopravní služby, nebo
b) akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru řidič vozidla dopravy nemocných a raněných.
(2) Odbornou způsobilosti k výkonu povolání řidiče zdravotnické dopravní služby má také zdravotnický pracovník, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání
a) řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby podle § 35, nebo
b) zdravotnického záchranáře podle § 18.
(3) Za výkon povolání řidiče zdravotnické dopravní služby se považuje činnost pod odborným dohledem při poskytování zdravotnické dopravní služby.
Nově už několik let není vstupním požadavkem do kurzu Řidič ZZS předchozí absolvování kurzu Řidič DNR. Proto bylo potřeba tuto skutečnost do zákona doplnit, aby úspěšní absolventi kurzu Řidič ZZS automaticky získali i odbornou způsobilost řidiče zdravotnické dopravní služby. Věřím, že to v budoucnu ocení nejeden řidič ZZS.
Sigmund
Copyright ©