Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Přesná znění ustanovení X. novely zákona č. 96/2004 Sb., která se týkají zdravotnických záchranářů a řidičů ZZS

20.06.2017

Přesná znění ustanovení X. novely zákona č. 96/2004 Sb., která se týkají zdravotnických záchranářů a řidičů ZZS

 

 

V nedávné důležité informaci na webu komory jsem informoval, jak je to v X. novele zákona č. 96/2004 Sb. se zrušením kreditního systému a pokračováním celoživotního vzdělávání, které se týká všech nelékařů. Dnes se zaměřím na ustanovení, která se týkají výhradně zdravotnických záchranářů a dalších NLZP pracujících na ZZS.

 

 

 

Podíváme se, jak je to s tím zpřísněním podmínek před nástupem do výjezdových posádek ZZS a koho se bude a naopak nebude týkat.

Paragraf 18 zákona nově zní:

 

HLAVA II

ZÍSKÁVÁNÍ ZPŮSOBILOSTI ZDRAVOTNICKÉHO PRACOVNÍKA

Díl 1

Zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu po získání odborné způsobilosti

§ 18

Odborná způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře

 (1) Odborná způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře se získává absolvováním 

 a) akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu zdravotnických záchranářů, 

b) nejméně tříletého studia v oboru diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2018/2019, nebo 

 c) střední zdravotnické školy v oboru zdravotnický záchranář, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1998/1999. 

 (2)obornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře má také zdravotnický pracovník, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecná sestra podle § 5 a specializovanou způsobilost v oboru sestra pro intenzivní péči a byl členem výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby nejméně v rozsahu alespoň poloviny týdenní pracovní doby po dobu 5 let v posledních 6 letech.

 (3) Za výkon povolání zdravotnického záchranáře se považuje činnost v rámci specifické ošetřovatelské péče při poskytování přednemocniční neodkladné péče, a dále při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu.  Dále se zdravotnický záchranář podílí na neodkladné léčebné a diagnostické péči. 

(4) Zdravotnický záchranář může bez odborného dohledu činnosti v rámci specifické ošetřovatelské péče při poskytování přednemocniční neodkladné péče provádět až po 1 roce výkonu povolání při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu.

 

Dále je v zákoně ustanovení, které upřesňuje odst. 4 § 18 a které zní:

 

Ustanovení § 18 odst. 4 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění tohoto zákona, se nepoužije pro zdravotnického pracovníka, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnický záchranář přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

 

Z toho jednoznačně plyne, že studenti, kteří úspěšně absolvovali nebo absolvují studium oboru zdravotnického záchranáře a získají odbornou způsobilost do 31. 8. 2017, nebude se na ně ustanovení odst. 4 § 18 zákona č. 96/2004 Sb. vztahovat.

Ustanovení odst. 4. § 18 je ale tak holé, že v praxi povede k mnoha problémům a výkladům. Je z něj sice jasné, že pod odborným dohledem, by absolvent bez roční praxe v nemocnici na ZZS ve výjezdových posádkách pracovat mohl. Na druhou stranu touto novelou už získáním odborné způsobilosti automaticky získává i povolení k výkonu profese bez odborného dohledu. Musel by se tak tohoto, pokud to vůbec možné je, vzdát. Určitě by pak ale následovalo zařazení do nižší platové třídy atd. Dále ve své jednoduchosti ustanovení nestanovuje krom lhůty jednoho roku, žádné další podmínky výkonu povolání při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu. Je obvyklé, že taková ustanovení zpravidla obsahují i v jakém rozsahu úvazku. Zde to není. To znamená, že nového absolventa může nemocnice zaměstnat po dobu jednoho roku na úvazek 0,1, což je cca 15 – 18 hodin měsíčně. Zbytek pracovního úvazku může takový záchranář třeba prodávat v zelenině a po roku v nemocnici s úvazkem 0,1 a praxi cca 200 hodin už bude moci do výjezdové skupiny ZZS bez odborného dohledu jako zkušený specialista, který rok prodával zeleninu, rozvážel pizzu a Bůh ví, co ještě. Ano i takhle to může dopadnout, aby se naplnilo nové ustanovení.

 

Co ještě zdravotnický záchranář novelou zákona získá nebo naopak pozbude?

 

  1. Jedním rokem studia na VOŠ může záchranář získat odbornou způsobilost všeobecné sestry a dětské sestry
  2. Automaticky získává odbornou způsobilos praktické sestry
  3. Automaticky získává odbornou způsobilost řidiče vozidla zdravotní dopravní služby (odbornou způsobilost řidiče ZZS nepotřebuje, protože ve vyhlášce o činnostech č. 55/2011 Sb. má zdravotnický záchranář tyto povinnosti stanoveny)
  4. Odbornou způsobilost ošetřovatele v § 36 získává absolvováním g) 4 semestrů akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu zdravotnických záchranářů nebo příslušného studijního oboru na vyšší zdravotnické škole, nebo 1,5 ročníku studia na střední zdravotnické škole v oboru zdravotní sestra, dětská sestra, zdravotnický záchranář
  5. Odbornou způsobilost k výkonu povolání sanitáře v § 42 se získává b) 2 semestrů akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu všeobecných sester nebo porodních asistentek nebo zdravotnických záchranářů nebo příslušného vzdělávacího programu na vyšší odborné zdravotnické škole,  
  6. Poslední ročník zahájení studia na VOŠ pro zdravotnické záchranáře bude ve školním roce 2018/2019
  7. Nebude vyhláška o vzdělávání – kredity, profesní organizace nepovedou souhlasná stanoviska Díl 2 § 53 až 54 a ruší se vydání osvědčení o výkonu povolání bez odborného dohledu včetně registru § 66-72

 

 

Pro pořádek doplním i ustanovení týkající se řidičů vozidel ZZS a DNR, které nově zní:

 

§ 35

Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby

 (1) Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby se získává absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru řidič vozidla zdravotnické záchranné služby, řidič vozidla rychlé zdravotnické pomoci nebo řidič vozidla rychlé lékařské pomoci. 

  (2) Za výkon povolání řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby se považuje činnost v rámci přednemocniční neodkladné péče, zdravotnické dopravní služby a přepravy pacientů neodkladné péče, kdy se pod odborným dohledem podílí na poskytování zdravotní péče na úseku neodkladné péče. 

 

§ 40

Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče zdravotnické dopravní služby

 

(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání řidiče zdravotnické dopravní služby se získává absolvováním 

a) akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru řidič zdravotnické dopravní služby, nebo 

b) akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru řidič vozidla dopravy nemocných a raněných.

(2) Odbornou způsobilosti k výkonu povolání řidiče zdravotnické dopravní služby má také zdravotnický pracovník, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání

a) řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby podle § 35, nebo

b) zdravotnického záchranáře podle § 18. 

(3) Za výkon povolání řidiče zdravotnické dopravní služby se považuje činnost pod odborným dohledem při poskytování zdravotnické dopravní služby. 

 

Nově už několik let není vstupním požadavkem do kurzu Řidič ZZS předchozí absolvování kurzu Řidič DNR. Proto bylo potřeba tuto skutečnost do zákona doplnit, aby úspěšní absolventi kurzu Řidič ZZS automaticky získali i odbornou způsobilost řidiče zdravotnické dopravní služby. Věřím, že to v budoucnu ocení nejeden řidič ZZS.

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Patrik Lukáš Reagovat 20.06.2017
    Dobry den, prosim o objasneni textu "Poslední ročník zahájení studia na VOŠ pro zdravotnické záchranáře bude ve školním roce 2018/2019". To se rusi tento obor ?
    • Vladimír Konrád Reagovat 20.06.2017
      Patrik Lukáš: Ruší se tento obor na Vyšších odborných školách, dále už bude pouze jako obor bakalářský.
      • Patrik Lukáš Reagovat 20.06.2017
        Na Vyssi odborne je vice praxe, coz je podle meho nazoru pro zachranare lepsi varianta.. skoda. Dekuji za odpoved.
  • Zdenek Vráblík Reagovat 20.06.2017
    Tudíž jak jsem tak pochopil ruší se tento obor tím pádem když si udělám na SZŠ zdravotnického asistenta tak pak si musím udělat nástavbu ? a poté jít na ZZS díky za odpověď :)
    • Jano K. Reagovat 20.06.2017
      To znamená, že pokud si v rámci SZŠ uděláte obor "zdravotnický asistent" nebo nově "praktická sestra" tak po maturitě musíte jít na nějakou VŠ a vystudovat obor "zdravotnický záchranář", do státnicích, až budete bakalář musíte jít na 1 rok pracovat na ARO/JIP/UP a pak teprve můžete žádat a uvažovat o práci na ZZS.
  • David Mertl Reagovat 20.06.2017
    Chtěl jsem se jen zeptat zda bude na VŠ obor zdravotnicky záchranář v dálkové formě nebo bude jen denní studium jak je to dnes?
    • Drahomír Sigmund Reagovat 21.06.2017
      Dnes je studium v bakalářském programu denní i dálkové. O jaké akreditace budou vzdělavatelé žádat v budoucnu nevím.
  • Adam P. Reagovat 21.06.2017
    Takže sestry se specializací v intenzivní péči už nebudou moci jezdit na ZZS? Konkrétně myslím ty, které dejme tomu tuto specializaci aktuálně teprve studují a po atestacích by chtěly pracovat u ZZS?
    • Drahomír Sigmund Reagovat 22.06.2017
      Nebudou moci. Sestry, které studují specializaci podle nového programu z roku 2011 už ne. V programu je tato věc výslovně uvedena. Z nového RVP PSS IP byla vyňata oblast PNP. Sestry jsou tak školeny pouze na JIP a ARO v lůžkových zdravotnických zařízení.
  • david Reagovat 29.06.2017
    Kdyz bude zrušeno studium na VOŠ, bude možnost si pro dis rokem studia dosáhnout na Bc?
    • Jan Žoha Reagovat 30.06.2017
      Doufejme, že ne.
      • david Reagovat 30.06.2017
        A proč ne? V anglii je běžné, že pokud dosáhneš zvdělání paramedica bez vysokoškolského titulu, je možné ho tímto ryachlozpůsobem získat.
        • Jan Žoha Reagovat 03.07.2017
          A my jsme v Anglii? Pane kolego...vysokoškolské studium není o titulu...i když dnes si to většina zdravotníků myslí a chvástá se svými tituly z různých pseudo - oborů, které získali převážně na soukromých "vysokých školách" nebo jejich derivátech. Nechápu, pokud budete "paramedikem", proč potřebujete zkráceně vystudovat VŠ stejného oboru? Vysokoškolské studium má trvat minimálně tři roky (Bc.). Alespoň dle VŠ zákona. Možnost "dodělat", nebo spíše koupit si titul (Bc.) je bazmek, který absolutně nechápu. Už jen to, že tu možnost nabízí jen některé soukromé VŠ a žádné veřejné, o mnohém vypovídá. Dochází tak k degradaci českého vysokého školství.
          • david Reagovat 03.07.2017
            Na degradaci vysokoškolského školství se shodnem. Mě tato možnost mrzí, myslím si že v rámci narovnání dis by to bylo možné. Nepřijde mi totiž moc ferové, aby byl díky titulu z pseudooboru apod. bc zachranář zvýhodněn před dis. např. finančně.
  • Martina Prášková Reagovat 08.02.2019
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za to chápu správně. Pokud jsem tedy studentem 2.ročníku kombinovaného studia diplomovaný zdravotnický záchranář na VOŠ (začátek studia září 2017) jsem automaticky sanitář a na konci ukončeného 4.semestru automaticky ošetřovatel nebo se o to musí někde zažádat? Děkuji za odpověď.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.