Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Přes pět let starý případ odvozu rodičky s novorozencem nemá konec

10.12.2015

Přes pět let starý případ odvozu rodičky s novorozencem nemá konec

Odebrání porodní kauzy brněnskému soudci byla chyba, rozhodl ÚS

 

Vrchní soud v Olomouci chyboval, když odňal brněnskému soudci Michalu Ryškovi kauzu ženy, která porodila doma a nechtěla s novorozeným dítětem odjet do nemocnice. Záchranáři kvůli tomu zavolali policii. Žena později žádala omluvu a odškodnění. Ryška jí dvakrát vyhověl, vrchní soud ovšem vždy rozhodnutí zrušil a nakonec případ přidělil jinému soudci. Ústavní soud dnes vyhověl ženině stížnosti a spis se po jeho zásahu znovu vrátí k Ryškovi, jenž by měl rozhodnout potřetí.

 

V přidělení kauzy jinému soudci spatřovala matka porušení práva na zákonného soudce. Změna je podle ústavní stížnosti možná jen v případě, že soudce není schopen dokončit řízení zákonným způsobem, a je proto nutné chránit účastníky řízení před průtahy vzniklými v důsledku nesprávného postupu. Taková situace ale podle matky v kauze nenastala, což potvrdili také ústavní soudci.

Podstatou sporu se ale nezabývali. "Ústavní soud neřešil a ani nemohl řešit samotnou spornou otázku, zda byl postup záchranné služby přiměřený, anebo nikoliv," zdůraznil soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Lékař po příjezdu do bytu v brněnské Údolní ulici trval na převozu dítěte do nemocnice, přestože porod proběhl v pořádku. Žena ani její partner s převozem nesouhlasili. Navrhli, že se sami dostaví s dítětem na prohlídku druhý den ráno. Lékař však přivolal policii a přiměl matku s dítětem k odjezdu do nemocnice.

Žena se následně obrátila se žalobou na Krajský soud v Brně, kde Ryška dvakrát rozhodl v její prospěch. Dospěl k závěru, že nucený transport zdravého dítěte "pro jistotu" do nemocnice nelze ospravedlnit. Přiznal ženě a dítěti právo na omluvu a odškodnění celkem 100.000 korun.

ČTK

Související články, pod většinou z nich naleznete odkazy na další články spojené s kauzou:

 

20. 12 .2012 Ani lékař nestojí nad zákonem

18. 11. 2012 Záchranka si vynutila odvoz novorozence, matka vysoudila 100 tisíc

16. 06. 2012  Spor ženy a záchranářů zkomplikoval otec dítěte, změnil výpověď

15. 11. 2012 Soud znovu projedná spor mezi matkou a jihomoravskou záchrankou

21. 05. 2012 Soud musí v kauze nechtěného převozu dítěte rozhodnout znovu

03. 11. 2011 Pomohl dítěti. Pak přišla stížnost, stres a náhlá smrt

03. 11. 2011 Dítě zachráníme i proti vůli rodičů, řekli lékaři

 

Sigmund

 

Komentáře k článku
  • Lucie Plachá Reagovat 10.12.2015
    Tohle je hrozný. Nakonec i právní kancelář ČLK vnímá rozsudek ve prospěch matky jako absurdní (Tempus). Zajímaly by mě znalecké posudky použité v téhle kauze, byly-li jaké.
  • olda škorňák Reagovat 11.12.2015
    Úžasné je cituji: "transport zdravého dítěte "pro jistotu" do nemocnice"...vždyť to je minimálně polovina našich klientů...to bude žalob :-) naštěstí můžeme nechávat klienty doma,aby si s bebínkem či prdíky mohli zajít ráno ke svému praktikovi, který je určitě rád uvidí a ošetří :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.