Přihlášení
Zapomenuté heslo
Část zaměstnanců jihomoravské záchranné služby nesouhlasí s chováním odborářů a požaduje odvolání stávkové pohotovosti. Takové stanovisko podepsalo přes 200 lidí, přičemž záchranná služba má přes 500 zaměstnanců. Podle nich postup odborářů překročil nejen hranice slušného chování.
Foto: blesk.cz
Novinářům to dnes řekla záchranářka ze Znojma Renata Kroupová.
Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost loni v červenci, letos v únoru se k nim přidaly odbory na celostátní úrovni. Odboráři chtějí dosáhnout odchodu ředitele jihomoravské záchranné služby Milana Klusáka. Poukazují na špatnou komunikaci, odchody lékařů a další problémy.
Odboráři ale hodlají ve stávkové pohotovosti pokračovat, řekl dnes ČTK jejich jihomoravský předseda Bohuslav Zrza. "Stávkovou pohotovost nepřerušíme. Zaměstnanci, kteří se za ředitele postavili, jsou vedoucí pracovníci nebo z kanceláří. Budeme o celé situaci jednat s hejtmanem Bohumilem Šimkem," uvedl Zrza.
Někteří zaměstnanci svolali na dnešek tiskovou konferenci, na které několik z nich vyjádřilo nesouhlas s chováním odborářů. Mezi nimi byli lékař z Blanska, řidič z Vyškova, záchranář z Hrušovan, operátorka tísňové linky z Brna a další lidé. "Překročilo to nejen hranice slušného chování. Odboráři to zahnali do kouta a mají za cíl personálně zlikvidovat vedení," řekl lékař z Blanska Petr Hlavinka.
Od pátku do dnešního rána podepsalo stanovisko proti chování odborářů 216 lidí. "Chceme jako zaměstnanci vyjádřit znechucení a nesouhlas k vyjádření odborů. Očerňují práci stovek lékařů, záchranářů, řidičů a dalších pracovníků. Nám se nelíbí, jak se odbory chovají, a jejich tisková konference minulý týden byla poslední kapkou," uvedla Kroupová. Odboráři na konferenci vyhlásili celostátní stávkovou pohotovost, kterou zdůvodnili přetěžováním a šikanováním na jihomoravské záchrance.
Zaměstnanci, kteří s tím nesouhlasí, dnes uvedli, že by ředitel měl odolat nátlaku. Podle nich si odboráři berou pacienty jako rukojmí a pacienti mají strach, jak záchranná služba vůbec funguje. "Situace vede k destabilizaci naší práce, ale není to chyba zaměstnanců nebo vedení, ale odborářů," míní Hlavinka. Podle Kroupové by měli odboráři stávkovou pohotovost odvolat a přistoupit na jednání s mediátorem. Mediátora, tedy člověka, který má dvě znesvářené strany zkusit usmířit, poslal do jihomoravské záchranky Jihomoravský kraj jako zřizovatel organizace. "Možnost mediátora neodmítáme. On je ale spíš pro to, aby spolu dva subjekty mluvily. S ředitelem se ale mluvit nedá," dodal Zrza.
Ředitel Klusák dnes ČTK řekl, že odstoupit nehodlá už jenom kvůli zaměstnancům, kteří za ním stojí. "Pokud by tak ale rozhodl kraj, přijmu to," doplnil. Vedení záchranné služby navíc podalo podnět brněnskému státnímu zastupitelství, aby prošetřilo projevy z nedávné tiskové konference odborářů. "Chceme, aby se prověřilo, zda nebylo spácháno šíření poplašné zprávy, pomluva nebo křivé obvinění," dodal Klusák.
Související články:
Hrozba stávkou je vydírání, jde o moc, říká šéf jihomoravské záchranky
ZÁCHRANÁŘI JIHOMORAVSKÉ ZÁCHRANKY STOJÍ ZA SVÝM ŘEDITELEM, POSTOJ ODBORÁŘŮ JE URÁŽÍ
Odbory uráží naši práci a nezastupují všechny, říkají zaměstnanci záchranky
Odboráři ve stávce kvůli jihomoravské záchrance! Zdravotníci jsou ale proti: Za ředitelem stojíme!
Výtky odborů jsou neopodstatněné. Krajská kontrola podpořila vedení záchranky
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©