Předseda AZZS ČR shrnul činnost záchranných služeb za rok 2012
08.03.2013
Zdravotnické záchranné služby a rok 2012
Jako počátkem každého roku, dochází i letos k bilancování činnosti roku předchozího. Podíváme-li se na parametry týkající se přímo výjezdové činnosti posádek zdravotnické záchranné služby na území České republiky, dovolím si tvrdit, že jak v rámci zdravotnictví jako celku, tak v rámci integrovaného záchranného systému, hrají zdravotnické záchranné služby stále významnější roli.
Údaje uvedené v přiložené tabulce ukazují, že ZZS v ČR uskutečnily v roce 2012 celkem cca 788 000 výjezdů, což je 2 158 výjezdů za den, 89,9 výjezdu za hodinu a 1,5 výjezdu za minutu. Jestliže předpokládáme, že počet výjezdů je o něco vyšší než počet ošetřených pacientů (k pacientovi vyjíždí současně 2 posádky, řada pacientů je ošetřena opakovaně), vychází, že v České republice je každou minutu zdravotnickou záchrannou službou 1 pacient nebo také, že za rok 2012 ošetřily záchranné služby zhruba 7% obyvatel České republiky, což představuje cca každého 13. občana.
Srovnáme-li rok 2012 a rok předchozí, zjistíme, že mírně poklesl celkový počet výjezdů, ale provedli jsme o cca 20 tisíc výjezdů více k úrazovým diagnózám a bohužel stále stoupá počet výjezdů k dopravním nehodám, jejichž počet činil 31 577 výjezdů. Může nás však bezpochyby těšit, že počet výjezdů k akutnímu koronárnímu syndromu, včetně infarktu myokardu, cévním mozkovým příhodám a kardiopulmonální resuscitaci stagnuje a rovněž počet ošetřených dětí mírně klesl.
Obyvatele České republiky jistě potěší, že v návaznosti na nový zákon o zdravotnické záchranné službě přibylo jen v minulém roce 5 nových základen a 16 posádek zdravotnické záchranné služby. Přesto, že kritici tohoto zákona strašili občany tím, že dojde k prodloužení dojezdových časů a snížení počtu posádek, tato čísla, která zcela jistě nejsou ještě konečná, dokazují opak. Stále probíhá budování dalších výjezdových základen a jsou vytvářeny nové posádky na základnách stávajících. To dává za pravdu těm, kteří jasně deklarovali, že síť základen ZZS bude naopak hustší a dojezdové časy kratší než před přijetím zákona. Pokud jsem dostatečně informován, vznik dalších základen ZZS je plánován i na roky 2014 a 2015.
Bohužel ani zdravotnickým záchranným službám se nevyhýbají problémy týkající se celého českého zdravotnictví, kterým vévodí zejména trvalé podfinancování zdravotnické záchranné služby zdravotními pojišťovnami a významné zdražení všech vstupů, které neohrožuje pacienty, ale především s ním bojují zřizovatelé, jimiž jsou jednotlivé kraje. Další významnou hrozbou je i trvalý nedostatek lékařů, na který již bez pomoci Ministerstva zdravotnictví, nastavení smysluplného vzdělávacího systému a umožnění vstupu mladých lékařů do systému, nejsou záchranné služby schopny reagovat.
Již v současné době není řada záchranek schopna obsadit lékařské posádky bez zásadní podpory externích lékařů z nemocnic a privátních praxí. Ukončení výjimky EU pro přesčasovou práci pak systému zasadí poslední ránu. Stejně tak jako celé zdravotnictví respektive společnost i my musíme bojovat s legislativou, ve které není zohledněna reálná praxe nebo na sebe logicky a smysluplně nenavazují legislativní normy, kterými se musí záchranky řídit. Bohužel v některých případech dochází i k tomu, že ZZS naprosto proti úmyslu předkladatele zákona nebo vyhlášky musí suplovat jiné segmenty zdravotní péče.
Jako optimista doufám, že kvalita zdravotnické záchranné služby trvale roste a již dávno je srovnatelná nebo předstihuje obdobnou péči v zemích západní Evropy. Stejně tak věřím, že budou postupně vyřešeny problémy finanční a legislativní. Je však třeba s předstihem a nahlas upozornit, že problémy s obsazením lékařských posádek si v budoucnu vynutí postupnou změnu systému. Na přednemocniční neodkladné péči se bude podílet více nelékařských posádek s kvalitnějším vzděláním a většími kompetencemi. Proto je nutné, již nyní začít ve spolupráci s MZ ČR a kraji pracovat na přípravě změn v legislativě, ale i v systému návaznosti přednemocniční a nemocniční péče a tyto změny dostatečně a s předstihem vysvětlit i potenciálním pacientům.