Předat pacienta do zdravotnického zařízení může být leckde problém

04.08.2011

Předat pacienta do zdravotnického zařízení může být leckde problém

Přemlouvání k záchraně života

Přemlouvání nemocnic, aby přijaly pacienta ohroženého na životě. Častý úkol pro dispečery záchranek. Hlavně ta středočeská si stěžuje, když vozí pacienty do pražských nemocnic, které má mnohdy nejblíže. A tam často neuspěje, byť veze pacienta, který potřebuje okamžitou pomoc. Prázdninové měsíce podle reportáže České televize situaci ještě zhoršují.

Autor:
Středočeská sanitka se řítí po D1 směrem na Prahu. Uvnitř má pacienta v bezvědomí a na dýchacím přístroji. Dispečerka záchranky mezitím volá a shání, kde by nemocného přijali.

Telefonát dispečinku ÚS ZS Záchranné služby Středočeského kraje:
Sestřičko, prosím vás, máte ventilovaný lůžko?
Ne, nemáme.
Dobrý, děkuju.

Čtyři nemocnice odmítají, postel nemají. Po opakované prosbě nakonec pacient místo dostává v páté.

Telefonát dispečinku
Ještě jednou záchranná služba, pane doktore, já jsem nesehnala, mohli bychom tedy k vám?
No tak jo, co s vámi mám dělat.

Situaci komplikují i prázdniny. Slouží méně zdravotníků a některá oddělení jsou z provozních důvodů také zavřena.

Martin Houdek, ředitel územního střediska ZZS Středočeského kraje:
Nám se téměř denně stává, že máme pacienta naloženého a nevíme, kam ho povezeme. Jedeme na Prahu a čekáme.

Vlastimil Sršeň, mluvčí Ministerstva zdravotnictví:
Nabízí se otázka, jestli nějaké nekoordinované prázdninové zavírání právě například JIP oddělení v rámci Středočeského kraje nezpůsobuje tu situaci, že středočeská záchranka nemá kapacity.

Jenže i mimo prázdniny znají takové případy taky dispečeři pražské záchranky. Podle jejího ředitele se podobné situace opakují až 10x za měsíc.

Zdeněk Schwarz, senátor, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl.m. Prahy:
Třeba i desítky minut čekáme, než to vhodné lůžko najdeme, takže samozřejmě dochází k prodlevám.

Situace sem tam jiskří i mimo metropoli. Podle Asociace záchranek taky v Brně, Ostravě nebo Plzni. Většinou tam, kde je víc nemocnic nebo specializovaných center vedle sebe.

Marek Slabý, prezident, Asociace zdravotnických záchranných služeb:
Ty nemocnice samozřejmě se snaží uchránit přeplnění kapacit a zahlcení kapacit.

Podle ministerstva zdravotnictví se problémy musí vyřešit přímo v regionech. Hlavní slovo při koordinování záchranky a nemocnic by měly mít jednotlivé kraje.

ČT1

Zdroj: tribune.cz