Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pražská záchranka je nejstarší na světě a oslaví 155 let od založení

16.09.2012

Pražská záchranka je nejstarší na světě a oslaví 155 let od založení

Pražská záchranka slaví 155 let. Je nejstarší na světě



Věděli jste, že pražská záchranka je nejstarší na světě? Její historie je však neúplná a některá období nejsou vůbec zmapována. Napraví to až připravovaná kronika. Ve Valdštejnské zahradě ode dneška vystavuje staré i nové sanitky.


PRAHA Jen co se v roce 1998 usadil Zdeněk Schwarz v kanceláři ředitele, začal pátrat po historii nejstarší záchranky na světě. Jediným dokumentem tehdy byl sešit s výstřižky článků a fotek, který měla jeho asistentka. Jenže...

"Přišel pán z Plzně, že chce sešit půjčit, aby mohl napsat kroniku záchranky. Už se nikdy neobjevil," uvedl Schwarz. Kronika tak začala vznikat až na počátku 21. století. "Historii musíme vyloženě ‚lepit‘ dohromady. Přesto jsme došli k tomu, že je nejstarší na světě, dokonce i v Paříži je mladší," podotýká Schwarz.

Historie pražské záchranky je doslova děravá. Novou kroniku tak dávali zaměstnanci dohromady zejména pomocí novinových článků nebo pozdějších výročních zpráv.

"Například není vůbec zmapováno dění ze srpna 1968, což je zarážející, stejně tak poválečná historie," uvedl ředitel.

Pokud by tak někdo chtěl sestavit například tabulky počtu zaměstnanců rok po roce za celou historii, neuspěje.
Nicméně jasné je, že Pražský dobrovolný sbor ochranný byl založen v prosinci 1857 na popud barona Päumanna, tehdejšího ředitele c. k. Policie pražské.

První sbor čítal 36 dobrovolníků nejrůznějších profesí, pouze tři byli zdravotníci. Sbor, jehož vznik posvětilo 8. prosince 1857 c. k. místodržitelství, si pak vzal za své heslo: "Ochrániti, co jest ochrany hodno, zachrániti v každém druhu nebezpečí jak životy lidské, tak i majetek spoluobčanů dobrovolně, neohroženě a nezištně."

První stanoviště bylo na Václavském náměstí

Od té doby záchranáři pomáhali při požárech, povodních nebo při "běžných" zraněních. Rovněž začali hlídkovat při různých akcích, například v roce 1891 při jubilejní zemské výstavě.

Jako zlomový moment lze označit povodeň v roce 1890, která se prohnala Prahou. Nechvalně známá je i kvůli tomu, že strhla střední část Karlova mostu. Z Vídně tehdy Pražanům poslali na pomoc vozy a nosítka. A právě tehdy vzniklo v dolní části Václavského náměstí první stanoviště záchranky.

"Vždy, když dojde k nějaké katastrofě, je to impulz pro další vylepšování služeb a způsobu zásahů a fungování," poznamenal ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Obrovský rozvoj a pokrok ve způsobu ošetřování jsou zřejmé, porovnáme-li dnešek s počátky fungování záchranky. Zatímco na začátku měla 36 dobrovolníků, nyní má 433 zaměstnanců. Namísto nosítek nebo vozů s koňmi dnes jezdí po metropoli desítky sanitek, osobních aut a záchranářům pomáhá i vrtulník. Na cyklostezkách jezdí lékař na kole.
Moderní i staré vozy si Pražané mohou prohlédnout ode dneška ve Valdštejnské zahradě, kde budou vystaveny až do konce týdne. Vstupné se neplatí.

---

FAKTA
Záchranka v číslech
Rok založení 1 857
Počet zaměstnanců 433
Počet zdravotníků 335
Počet stanovišť 19
Na směně lidí 70 až 100
Délka směny 12 hodin
Výjezdů denně 300 až 350
Výjezdů (2011) 123 782
Počet vzletů vrtulníku 500/rok
Dispečerek ve službě 6 až 8
Počet volání na l. 155 600/den
Používaná vozidla: kromě klasických skříňových sanitek má záchranka elektromobil Smart. Dále má vozy Rendez-vous, těmi jezdí lékaři, a kamion Golem


FAKTA Z historie záchranky 8. prosince 1857 C. k. místodržitelství posvětilo vznik Pražského dobrovolného sboru ochranného. 22. října 1890 Ve spodní části Václavského náměstí vzniklo první stabilní stanoviště pražské záchranky. Do roku 1911 se stěhovala ještě třikrát. 1. ledna 1924 Sbor získává poloúřední status a ministerstvo vnitra mu povoluje užívání fanfárové trubky. 30. října 1975 Největší novodobá katastrofa, u které záchranka zasahovala. Při pádu letadla jugoslávských aerolinek zemřelo 79 lidí. Záchranka se tehdy potýkala s nedostatkem lůžek do sanitek. 1987 Na letišti v Praze-Ruzyni vzniklo první stanoviště letecké záchranné služby. Začaly jezdit vozy Rendez-vous.

Mladá fronta DNES


Zdroj: tribune.cz

Související článek

Konference „Pražská 155“
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.