Pražská záchranka chce vybavit členy posádek neprůstřelnými vestami

21.11.2015

Pražská záchranka chce vybavit členy posádek neprůstřelnými vestami

Pražská záchranka plánuje vybavit členy posádek neprůstřelnými vestami

Po nástupu do funkce ředitele ZZS HMP požadoval MUDr. Petr Kolouch, MBA sto dnů hájení.  Před měsícem tato doba uplynula a pan ředitel na tiskové konferenci  shrnul to nejpodstatnější, co se během této doby pod jeho vedením událo.

Nejpodstatnější body se dočtete níže. Daleko zajímavější vize ovšem přednesl ve svém vystoupení v minulých dnech, kdy na základě nedávných událostí z Paříže přišel s myšlenkou vyšší ochrany pracovníků výjezdových složek a úpravy dovybavení materiálu pro řešení hromadných neštěstí, potažmo řešení následků teroristických útoků. Jsem přesvědčen, že tyto myšlenky ředitele ZZS HMP rozpoutají diskuzi i na dalších ZZS v ČR.

ROZHOVOR - VIDEO 9,05 minut

Během prvních sto dnů vzájemné spolupráce se podařilo obnovit konstruktivní dialog mezi managementem a odborovými organizacemi, díky kterému bylo dosaženo některých důležitých cílů:

• Bylo dosaženo dohody s operátorkami ZOS, kterým je nyní z každé 12ti hodinové směny propláceno 11,5 hodiny. Úprava představuje 1,5 mil. Kč, které budou hrazeny z vlastních zdrojů organizace.

• V souvislosti s požadavkem zaměstnanců na nákup ergonomických pomůcek k ulehčení transportu pacientů, probíhá v současné době v provozu ZZS HMP testování schodolezů, který vám dnes představujeme. V případě pozitivních referencí budou zakoupeny do sanitních vozů RZP.

• V minulosti diskutované rotace výjezdových skupin budou prováděny pouze v nezbytných případech, a to v plánovaném režimu, za dohodnutých podmínek a s odpovídajícím vybavením i přepravou.

• Smlouva s dodavatelem nových OOPP byla zrušena, materiály poskytují určitý komfort v horkých měsících, ale neposkytují dostatečnou ochranu při výjezdech s rizikem popálení nebo poškození ostrými předměty. Plánujeme soutěž a nákup standardních sériově vyráběných ochranných obleků/uniforem, které předem projdou rozsáhlým testováním v provozu.

• Záchranáři tvoří nejpočetnější část zaměstnanců ZZS HMP, proto byl management organizace posílen o náměstkyni NLZP (nelékařských zdravotnických pracovníků). Naproti tomu byla spojena agenda personální a ekonomická pod jednu náměstkyni.

• Elektronické zadávání dat – projekt je v přípravě. S podporou našeho zřizovatele by se nám mělo podařit vybavit do 2 let vozy RZP i RLP výpočetní technikou a snížit tak velkou administrativní zátěž posádek. Předpokládaná cena projektu je do 30 milionů korun.

Ještě dvě zajímavé zprávy závěrem. Dne 24. června 2015 se Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy stala členem Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Toto profesní sdružení se tak stalo kompletní – zastupuje všech 14 krajských ZZS.

Pražská záchranná služba navázala spolupráci s Nadačním fondem Kryštůfek a od ledna 2016 se stane novým členem našich posádek plyšový záchranář Kryštůfek. Hračka, která pomůže malým pacientům snížit stres a potěší je během ošetření a transportu v sanitním voze.