Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pravděpodobně dojde k úpravě povinné roční praxe záchranářů v nemocnicích, ale asi ne k dostatečné, námi požadované

27.09.2018

Pravděpodobně dojde k úpravě povinné roční praxe záchranářů v nemocnicích, ale asi ne k dostatečné, námi požadované

 

Poslanci zdravotnického výboru včera odsouhlasili novelu zákona 96/2004 o nelékařských zdravotnických povoláních senátorky Aleny Dernerové, která má z úpravy vypustit terapeuty tradiční čínské medicíny. Vedle toho výbor schválil i tři pozměňovací návrhy, které se týkají aprobačních zkoušek, praxe záchranářů či vzdělávání sester, jež chtějí působit jako zdravotně-sociální pracovníci. Zelenou dostal i návrh, který upravuje dostupnost specializovaného lékaře na záchytných stanicích. Současná úprava by totiž vedla k nutnosti většinu záchytek zavřít a nechat tak opilce na starosti nemocnicím.

 

 

„Byl předložen senátní návrh, který řeší to, že se v minulém volebním období do zákona 96/2004 dostal pozměňovacím návrhem obor terapeut tradiční čínské medicíny a specialista tradiční čínské medicíny. Senátní návrh navrhuje, aby se to ze zákona vyjmulo,“ uvádí zpravodajka tisku Jana Pastuchová.

K tomuto návrhu přitom byly ve druhém čtení načteny tři pozměňovací návrhy z pera Jany Pastuchové, Davida Kasala a Jiřího Maška (všichni za ANO). Všechny tři návrhy přitom ministerstvo zdravotnictví doporučilo a poslanci je schválili.

Jana Pastuchová přináší ve svém pozměňovacím návrhu hned několik změn. „Navrhuji, aby všeobecné zdravotní sestry v případě, že budou chtít vykonávat povolání zdravotně-sociálního pracovníka, nemusely absolvovat akreditovaný kurz zdravotně-sociální pracovník. Dále navrhuji úpravu v oblasti zdravotnických záchranářů, aby kolegové, kteří pracují určitou dobu na záchranné službě jako řidiči, nemuseli mít jednoroční praxi v nemocnicích. Pozměňovací návrh také upravuje podmínky pro vzdělávání psychologů ve zdravotnictví a jedná se tam i o povolání klinického logopeda. Tím, že se obnovilo povolání dětské sestry a patřičné vzdělávání v tomto povolání, navrhuji zohlednění změny i v dalších částech zákona,“ přibližuje Pastuchová.

ČTK

P. S. Přsné znění změn ale nalezneme až v zápisu ze schůze výboru. Jak to ale všechno nakonec dopadne, tak na to si budeme muset počkat až do hlasování Poslanecké sněmovny PČR.

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Alan Mejstrik Reagovat 05.10.2018
    Proboha.Takze paskvil vystrida ultra paskvil. Tedy nasi ridici vozidla zzs nebudou muset do nemocnice. A logika je kde? Takze ridic vozidla zzs si muze udelat praxi pod dohledem na zzs, ale zachranar ne? Takze zmenime jednu diskriminaci za druhou. A nezapomenme ze vseobecna sestra muze po skole rovnou na zos do ck kurzu operacni rizeni pnp take bez nemocnice.Pani kolegyne uz nechte prosim zachranky napokoji. Od toho jsou vstupni vyberova rizeni,adaptacni proces a osobni odpovednost kazdeho noveho vysokoskolsky vzdelaneho zdravotnickeho zachranare.Tohle uz snad nemuzete myslet vazne.
    • Jan zdráhal Reagovat 06.10.2018
      Krásně napsáno :)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.