Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR

30.05.2019

Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR

 

 

 

Ministr zdravotnictví se pochlubil, že příjmy lékařů a sester utěšeně vzrůstají a srovnaly se s průměrem Evropské unie. Ukázalo se ale, že poslanci s těmito čísly tak úplně nesouhlasí. Podle některých je to lež, podle dalších pokus vyvolat zášť veřejnosti vůči lékařům a sestrám.

 

 

Začátkem května ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zveřejnil zprávu o odměnách českých lékařů a sester. Vyvolala velké vášně i polemiky, protože víceméně tvrdí, že zdravotníci už dosáhli na české poměry vysokých platů, a to i ve srovnání s Evropou.

Lékaři i sestry protestují, že data vůbec nezohledňují, kolik přesčasů musí v práci strávit, aby na zmiňované příjmy vůbec dosáhli. I podle názoru České lékařské komory jde jen o statistické triky. Více jsme o tom psali v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy.

 

Poslanci odmítli optimistický výklad ministerstva

Ke kritikům se teď přidali i poslanci výboru pro zdravotnictví, který se zprávou ministra zabýval. De facto ji odmítli a Ministerstvu zdravotnictví uložili, aby analýzu dopracovalo a odlišilo skutečné platy a mzdy lékařů a sester od přesčasů a dalších příplatků, které výsledné výroky o odměnách deformují.

Debata na veřejném zasedání výboru vůbec nebyla klidná. Jejím zajímavým rysem bylo, že proti zprávě ministra ANO vystupovali zejména poslanci ze stejné strany – obvykle ovšem ti poslanci, kteří jsou v civilním povolání lékaři a lékařkami. Protestovali proti analýze, kterou si ministerstvo nechalo zpracovat Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a zejména proti jejím závěrům.

 

„Tolik zla dlouho žádná zpráva neudělala...“

Debata byla poměrně vášnivá. Lékaři i poslanci upozornili na to, jaký dopad měla zpráva na veřejnost a na zdravotníky. „Tolik zla už dlouho žádná zpráva ve zdravotnictví neudělala. K mému zděšení to došlo tak daleko, že ministerstvo chce postavit laickou veřejnost proti zdravotníkům,“ řekl před poslanci lékař a šéf lékařských odborů (LOK-SČL) Martin Engel.

Výbor pro zdravotnictví nakonec ministerstvu doporučil zprávu dopracovat. Návrh formuloval poslanec a profesor Vlastimil Válek (TOP 09), který je civilním povoláním také lékař, radiolog.  V rozhovoru pro Naše zdravotnictví výklad ministerstva označil několikrát za lež...

 

Ministerstvo ve své zprávě víceméně tvrdí, že lékaři a sestry v Česku už se mají celkem dobře, a to i ve srovnání s Evropou. Zdá se ale, že poslanci s tím tak úplně nesouhlasí. Proč?

Zveřejněné analýzy mluví o nějakém průměrném platu, nemluví o mediánu, nemluví o směrodatné odchylce, a nejde tedy o podrobnou analýzu platů. Není jasné, jestli je to v návaznosti na úvazek, na místo a v jakých kategoriích. Proto jsem navrhl, aby Ministerstvo zdravotnictví zpracovalo pečlivou a podrobnou analýzu platů zdravotníků. Tak, aby to odpovídalo jednotlivým kategoriím zdravotníků, jejich zaměstnavatelům a aby ta analýza měla atributy podrobné statistiky. Navrhli jsme také, aby ta analýza byla vztažená k hodinové mzdě. Podle mého názoru není možné – jak se to v té analýze teď objevuje – porovnávat výsledky v OECD. 

 

Co je na tom špatně?

Když se na to podíváte, tak na prvním místě je tam Mexiko a na druhém Chile. To je dáno tím, že průměrná mzda v Mexiku je extrémně nízká a i relativně nízká mzda tamních zdravotníků je mnohem vyšší než ta mexická průměrná. Chcete tady ale zdravotnictví na úrovni Mexika a Chile? Francie je naopak na chvostu toho žebříčku.

Pokud by ta data byla skutečně spolehlivá a přesná a zadání té analýzy bylo správné, tak by se v tuhle chvíli měly domů z Anglie najednou vracet davy českých lékařů za lepším platem a postavením. Ale ono to tak stále není, takže ta analýza nebo její interpretace asi nebude tak úplně pravdivá.

 

Nevěříte analýzám Ministerstva zdravotnictví? 

Mě ta zpráva zmátla. Důvěřuji analytikům a statistikům ÚZIS v čele s profesorem Duškem. Jako odborníka ho naprosto uznávám, rozumí zpracování dat a málokdo umí tu medicínskou statistiku a analýzu dělat lépe než on. Buď byla špatná zdrojová data, nebo bylo špatné zadání anebo výsledná interpretace těch dat.

Zjišťoval jsem si průměrnou mzdu v těch jednotlivých kategoriích zdravotníků ve třech různých zdravotnických zařízeních. Opravdu jsem si to ověřoval osobně. Od ministerstva slyším, že průměrná mzda sestry v České republice je 50 tisíc, ale já jsem si na třech místech zjistil, že je to kolem 38 až 40 tisíc. Pak ovšem musí existovat jiné tři nemocnice, kde je mzda sestry 60 tisíc. Tak bychom se dostali na průměr prezentovaný ministerstvem.

Jestli to tak ale opravdu je, tak se mi nezdá příliš šťastná situace, kdy jsou za stejnou práci, za stejné pacienty se stejným zdravotním pojištěním nakonec rozdíly o velikosti třetiny platu jen podle toho, kdo provozuje nemocnici. To mi připadá naprosto šílené, to snad v žádné jiné profesi není.

 

Několikrát tu od poslanců a lékařů zaznělo, že už dlouho nenadělala podobná zpráva tolik zla a že tak ministerstvo chce postavit proti sobě veřejnost a lékaře a sestry. Jaký je váš názor?

To máte pravdu, zaznělo to přesně takhle. Já se snažím emoce oddělovat od faktů, překvapilo mě hlavně to, že šlo především o útok poslanců ANO na ministra za vlastní stranu. Hlavně ti na to nadávali. 

Faktem ale je, že ta zpráva říká: Občané, zdravotníci mají dvakrát až třikrát větší plat než vy a pořád si stěžují! A to je lež. To není pravda. Ta zpráva jakoby říká: Zdravotníci, co si stěžujete? Už máte stejné platy jako v Evropě, dokonce vyšší než v polovině zemí! A to také není pravda. To je také lež.

Ta zpráva neříká nic o tom, kolik ten zdravotník stráví v práci času. A neříká nic o tom, jestli je to zdravotník s jediným úvazkem a v jakém funguje provozu. To je všechno prostě velmi zkreslující interpretace nějakých dat.  Je to škoda, je to zbytečné a hloupé. Zbytečně to podráždilo obrovské množství lidí, zdravotníky i veřejnost. Lékaři a sestry teď mají zbytečně pocit, že na ně Ministerstvo zdravotnictví zaútočilo, snaží se je rozdělit a postavit proti nim pacienty a občany. 

Nic z toho není šťastné, protože víme, že máme zdravotníků nedostatek. Kdyby tohle všechno byla pravda a ministerstvo to myslelo vážně, tak odsud zdravotníci nebudou odcházet, ale budou se sem hrnout. Pak ale nechápu, proč stejné ministerstvo prosadilo dotaci lékařským fakultám pro vyšší počet studentů a proč tady v parlamentu řešíme už rok a půl nedostatek sester. No za padesát tisíc – nenastoupil byste, kdyby to byla pravda? Proto těm datům opravdu moc nevěřím.

David Garkisch

Zdroj: nasezdravotnictvi.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.