Praha vypíše VŘ na koronera. Ročně by měl ohledat až 2800 zemřelých
18.08.2012
Praha vybere na podzim koronery, kteří budou ohledávat mrtvoly
Pražská záchranná služba dostane v září od města peníze na zřízení služby koronera, který zajistí ohledávání těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení. Na podzim se pak chystá výběrové řízení. Koroneři by měli ulehčit práci praktickým lékařům, kteří mají nově ohledání za povinnost.
Pražská záchranná služba dostane v září od města peníze na zřízení služby koronera, který zajistí ohledávání těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení. Na podzim se pak chystá výběrové řízení.
Koroneři by měli ulehčit práci praktickým lékařům, kteří mají nově ohledání za povinnost. ČTK to řekli náměstek primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický (ODS) a šéf záchranářů v metropoli Zdeněk Schwarz.
Podle Kabického vyčlení rada hlavního města peníze od září a pak se pravděpodobně vypíše na pozici koronera výběrové řízení. Nový systém by měl fungovat rok ve zkušebním provozu. Lékaři v Praze podle Kabického ročně vyjíždějí k ohledání asi 2800 těl lidí, kteří zemřou v bytech, ve veřejných budovách či na ulici.
Ředitel pražské zdravotnické záchranné služby (ZZS) Zdeněk Schwarz uvedl, že tento koncept je v ČR ojedinělý a Praha s ním přichází jako první. "Je to zcela běžné v zahraničí, především v USA," dodal.
Podle něj je to nutnost, protože ZZS ohledávání těl prý nemá mít na starost, jak tomu bylo právě do zdravotnické reformy. "Není nikdo jiný, kdo by to profesionálně vykonával a koroner je nejlevnější varianta," řekl Schwarz.
Podle něho budou tuto funkci vykonávat lékaři na dohodu. Do výběrového řízení se sami přihlásí, bude se ale vybírat také z řad záchranářů.
"Snažíme se udržet kvalitu a odbornost, protože se domnívám, že to nemůže vykonávat každý. Urgentní medicína je jedním z mála medicínských oborů, kde je součástí výuky a atestační zkoušky i soudní lékařství," upřesnil ředitel.
Podle Schwarze nemá smysl koncepce, na jejímž základě by měli ohledávat těla praktičtí lékaři. "Praha a jiná velkoměsta mají problém organizační, kde občané mají své praktiky na druhém konci města a ti nemají povinnost držet nepřetržitou službu. Do Prahy přijíždí a dojíždí denně asi 300.000 až 500.000 lidí z jiných krajů i zahraničí, kteří zde nemají svého praktického lékaře," dodal.
Praha podle náměstka Kabického koronery využije také pro řešení jiných problémů: budou například k dispozici pro telefonickou konzultaci pro posádky záchranářů a řešení konfliktů s příjmovými odděleními, pacienty či jejich okolím.
Roční zkušební provoz by měl podle Kabického ověřit, jak lze koronery začlenit do systému ZZS a kolik jich bude nakonec potřeba.