Přihlášení
Zapomenuté heslo
Na zdravotní sestry/zdravotnické záchranáře etc. se často obrací řada osob s žádostí o aplikaci injekčního léku. Smí nebo nesmí sestra injekci aplikovat a je v případě komplikací trestně odpovědná? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula Mezeiová z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.
Dotaz: Jsme zdravotní sestry, na které se často obrací řada kamarádů, sousedů apod. se žádostí o aplikaci nějakého léku. Tím myslíme především injekční formu. Ve škole jsme se učily, že sestra smí lék aplikovat pouze, pokud je to dle ordinace lékaře. V současné době ale je řada pacientů naučena a vedena k tomu si aplikovat injekci sám doma. Nám jde o to, zda smíme, či nesmíme a pokud by došlo k nějaké nepředvídané události, anafylaktický šok, či úmrtí, zda bychom byly stíhané třeba za neúmyslné zabití apod. Prosím, je to ošetřeno v nějakém zákonu, nemůžeme nic najít, co by se k tomuto vztahovalo. Jediný zákon k tomu by mohl být č.96/2006 ale tam toto není upřesněné.
Odpovídá Vendula Mezeiová z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.
Jestliže aplikujete lék injekční formou mimo svůj výkon zaměstnání, odpovídáte za jakékoliv své právní jednání jakožto fyzická osoba, a to na základě všech právních předpisů – tj. trestního zákoníku či občanského zákoníku. Svým právním jednáním se dle okolností tedy můžete dopustit trestného činu dle trestního zákoníku, stejně tak způsobit majetkovou i nemajetkovou újmu. Těmito předpisy je vázána každá osoba při svém jednání, přičemž se v daném případě neuplatní ani speciální úprava dle pracovního práva. Je nutno také zdůraznit, že dle § 5 občanského zákoníku, kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.
Zdroj: tribune.cz
Sigmund
Copyright ©