Potvrzeno, příští rok se zdravotníkům zvednou tarifní platy o 5 procent

10.12.2014

Potvrzeno, příští rok se zdravotníkům zvednou tarifní platy o 5 procent

Vláda rozhodla o růstu platů zdravotníků a v sociálních službách

Vláda schválila platové tarify pracovníkům ve zdravotnictví a v sociální oblasti. Od ledna 2015 si polepší o pět, respektive o čtyři procenta. Sociálním pracovníkům se tak spolu se zvýšením platů z listopadu o 3,5 procenta zlepší výplaty celkem o 7,5 procenta, řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Většině zaměstnanců veřejného sektoru kabinet přidal letos od listopadu 3,5 procenta. Lékaři, sestry a další pracovníci zdravotnických zařízení ale víc peněz zatím nedostali, výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, nová bude pro příští rok a počítá už s takovým navýšením příjmů za péči, aby nemocnice mohly přidat pět procent.

Podle ministerstva práce se změna dotkne 92.600 lidí. Pětiprocentní zvýšení jejich platů má vyjít na 1,88 miliardy korun.

Přidáno dostane i 128 vojenských zdravotníků, kterým nebyly platy zvýšeny již v listopadu jako ostatním vojákům z povolání. Vojáci se ale tabulkou se zvýšeným tarifem budou řídit nejspíš jen do konce června. Od července by měla jejich odměňování změnit novela, která je v Parlamentu.

Pracovníci, kteří poskytují zdravotní péči obyvatelům domovů pro seniory či ústavů, by měli mít stejné ohodnocení jako zdravotníci v nemocnicích. "Za poslední léta se práce nejen ve zdravotnictví stala málo atraktivní. Je to i proto, že malé platové ohodnocení je nedostatečně motivační, a to se samozřejmě promítá do kvality poskytovaných služeb," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

O čtyři procenta víc by od ledna měli podle návrhu ministerstva práce mít sociální pracovníci a lidé, kteří působí v sociálních službách. Ti sice dostali přidáno už v listopadu 3,5 procenta, ale resort chce prý vyjít vstříc odborářům. Zdravotnické odbory dlouhodobě poukazovaly na to, že ti, kteří se starají o seniory či postižené, mají velmi nízké výdělky. Podle předáků měsíčně dostávají kolem 12.000 korun čistého.

Sociálním pracovníkům se tak plat zvýší celkem o 7,5 procenta. Podle Sobotky a Marksové tak dochází alespoň k částečné nápravě dluhu z minulosti. "Oblast sociálních služeb je dlouhodobě podfinancována. Pracovníci v sociálních službách si za po všech stránkách velmi náročnou práci zaslouží adekvátní odměnu," poznamenala ministryně.

Zvýšení platů v sociálních službách zajistí ministerstvo práce ze svého rozpočtu, a to ze sumy na "nedávkové neinvestiční transfery". Vláda před pár měsíci rozhodla, že do ní přidá 750 milionů korun. Peníze by měli provozovatelé zařízení dostat v dotacích.

Vláda také zvýšila příspěvky pro strážníky, kteří zasahují při nebezpečných akcích. "Minimální hranice příspěvku se zvyšuje z 1000 na 1500 korun," řekla Marksová. Další rozmezí podle ní závisí na obci, kolik strážníkům dá. Podle zástupců radnic riziko pro obecní policie vzrostlo, a to hlavně kvůli šíření extremistických projevů.
Nově by zvláštní příplatek měli dostávat i pracovníci, kteří kontrolují odsouzené s alternativním trestem, tedy třeba v domácím vězení.

ČTK

P. S. Jakmile vyjde nová tarifní tabulka, doplním ji do aktuality. Dne 3. 12. 2014 jsem na MZ ČR za KZ ZZS ČR osobně podal urgenci, protože nám zatím ze strany MZ ČR nebylo odpovězeno na aktualitě za zasedání vedení KZ ZZS ČR.

Aktualizace 11. 12. 2014 - pro zdravotníky je příloha č. 6

Novela NV 564/2006 Sb. s platností od 1. 1. 2015