Posádky ZZS JmK se budou hlásit do FN Brno speciální datovou větou

21.12.2013

Posádky ZZS JmK se budou hlásit do FN Brno speciální datovou větou

O pacientovi se v nemocnici dozví vše už ve chvíli, kdy bude v sanitce

Všichni jihomoravští záchranáři budou posílat informace o převážených pacientech výhradně Fakultní nemocnici Brno. Jakmile data k dispečerům dorazí, rozhodnou, kam pacient poputuje. Na systému pracují lékaři pod záštitou projektu Bezpečný region.

Identifikační data, popis životních funkcí či třeba údaje o nutnosti speciální péče - to všechno bude obsahovat speciální datová věta, kterou zpracuje dispečink v bohunické nemocnici. Na systému pracují lékaři pod záštitou projektu Bezpečný region.

Jakmile datová věta k dispečerům dorazí, ti pak následně rozhodnou, kam pacient poputuje. Ať už z hlediska vzdálenosti, kapacity nemocnic nebo jejich vybavení. Pomoci jim k tomu má speciální software.

"Záchranáři v Břeclavi například nebudou muset převážet pacienta až do Brna, jelikož ve velíně zjistíme, že mu bude nabídnuta dostatečná péče i v břeclavské nemocnici," vysvětlil primář urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno Martin Doleček, který je zároveň garantem projektu.

Současná situace podle jeho slov není ideální "Nyní dispečeři přijímají informace jen v hlasové podobě přes telefon. Data jsou často neúplná, jelikož si musí všechny údaje pamatovat," upozornil Doleček. Může tak docházet k informačnímu šumu, jemuž se nový systém bude snažit zamezit.

Nově se všechny datové věty budou ukládat do historie systému. "Budou tak zpětně dohledatelné," podotkla tisková mluvčí nemocnice Anna Mrázová. Spolupráce mezi centrálním dispečinkem a záchranným systémem bude využívána zejména v krizových situacích, jako je například hromadný příjem pacientů.

Centrální dispečink bude fyzicky umístěn právě v Bohunicích. "Vybudujeme ho v současném technickém velínu. Odsud se zatím řídí jen kamerový systém, rozvod elektřiny nebo klimatizace," řekl ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Ve stejné podobě velín funguje už od roku 1989, součástí projektu tedy bude i jeho rekonstrukce.

Projekt Bezpečný region realizuje bohunická nemocnice ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Trnava. I tam tak dojde k propojení informačních systémů.

Mladá fronta DNES

Zdroj: tribune.cz