Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pomoc tak poskytnou jen sanitky „druhé kategorie“ se záchranářem :-(

10.07.2015

Pomoc tak poskytnou jen sanitky „druhé kategorie“ se záchranářem :-(

 

 

Lékaři prostě nejsou. Sanitky budou možná jezdit bez nich

 

Kritický nedostatek lékařů, kteří slouží u Zdravotnické záchranné služby (ZZS), přinese zřejmě nepříjemné důsledky. Sanitky na Žatecku budou možná jezdit bez nich, pomoc tak poskytnou jen sanitky „druhé kategorie“ se záchranářem .

 

V praxi se tak může stát, že lékařská pomoc na místo vůbec nedorazí, anebo dorazí později, než tomu bylo dosud. A třeba vrtulníky letecké záchranné služby budou volány k dopravním nehodám i s méně závažnými zraněními.

„Situace v personálním obsazení lékařů je kritická nejen v některých nemocnicích, ale projevuje se postupně i u ZZS. Ústecký kraj ani ZZS Ústeckého kraje nemají zájem rušit kteroukoli výjezdovou základnu či výjezdovou skupinu ať už s lékařem či bez něj. V okrese Louny se ale aktuálně řeší velmi výrazný podstav lékařů,“ potvrdila na dotaz Deníku Lucie Dosedělová, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje.

„Takže lze očekávat, že ZZS bude nucena omezit jednu skupinu rychlé lékařské pomoci v rámci celého okresu Louny,“ dodala Lucie Dosedělová. Výpočty dojezdu sanitek na místo podle ní napovídají tomu, že nejmenší dopady omezení jedné posádky rychlé lékařské pomoci, tedy sanitky s lékařem, by v okrese Louny přineslo zrušení v Žatci. „Případné omezení skupiny rychlé lékařské pomoci v Podbořanech nebo v Lounech by znamenalo nedostupnost ZZS na mnohem větším území Lounska,“ vysvětlila mluvčí. Podle ní ovšem pořád není o věci definitivně rozhodnuto a stále je snaha, aby k takové situaci vůbec nedošlo.

Sanitky bez lékaře by určitě znamenaly nižší komfort v oblasti zdravotnictví na Žatecku. „Když jsem se před několika lety rozhodoval o návratu do rodného Žatce, bylo pro mě jedno z nejdůležitějších hledisek, zda má město nemocnici a zda je zde zajištěna lékařská služba první pomoci. Rozhodoval jsem se na základě vlastní osobní zkušenosti,kdy jsem byl svědkem rodinné tragédie a kdy záchranu života vedl pouze záchranář a lékař nebyl primárně přítomen a dorazil se zpožděním z jiného města,“ sdělil Deníku Jiří Baloun ze Žatce.

„Sám jsem dlouhá léta pracoval ve zdravotnictví a věřte mi, že při záchraně života a čekání na dojezd lékaře se zdá každá vteřina delší než život zachraňovaného člověka. Přes všechna známá prohlášení, že záchranář je plně kompetentní a erudovaný v péči o urgentní pacienty, není to pravdou. Jeho kompetence jsou významně omezeny,“ dodal.

Zastánci varianty sanitek bez lékaře tvrdí, že jsou záchranáři vysoce kvalifikovaní a na dostačující úrovni. Ke složitějším případům by pak v budoucnu prý mohl jezdit lékař v osobním vozidle. V současné době má ZZS v okrese Louny tři stanoviště– v Žatci, Lounech a Podbořanech. V Lounech bylo před lety posíleno v souvislosti s koncem akutní péče v tamní nemocnici. ZZS má v okrese Louny jedenáct sanitek, nejvíc v Ústeckém kraji. Pět jich je v Lounech a po třech v Žatci a Podbořanech.

 

V okrese Louny jsou tři výjezdové skupiny

V okrese Louny zasahují tři výjezdové skupiny ZZS. V sanitce rychlé zdravotnické pomoci jede „jen“ řidič – záchranář a zdravotnický záchranář; je zpravidla vysílána k méně závažným případům. Sanitka rychlé lékařské pomoci má tři členy, navíc je lékař minimálně s jednou atestací. V krajních případech je vysílána třetí skupina – letecká záchranná služba. Ve vrtulníku je zdravotnický záchranář a lékař. Uvažovaný systém Rendez­Vous s lékařem v osobním autě se v Ústeckém kraji v jako jediném regionu v ČR nevyužívá.

 

O vyslání konkrétní skupiny rozhoduje vždy operátor

Rozhodnutí o vyslání konkrétní výjezdové skupiny je výhradně v kompetenci operátora ZZS. Krajské operační centrum je v Ústí nad Labem.

Kvůli nedostatku lékařů hrozilo loni na jaře také na Podbořansku, že tam budou jezdit sanitky bez lékaře, pouze se záchranářem. Reálně se o tom uvažovalo. Zvedla se ale velká vlna protestů, prakticky všechny obce proti plánu hlasitě protestovaly a kraj nakonec lékaře sehnal a doktor v sanitce tam jezdí dál. Aktuálně je situace v regionu následující: v Lounech je jedna sanitka s lékařem a jedna se záchranářem nepřetržitě, navíc jedna sanitka se záchranářem přes den.

V Podbořanech je sanitka s lékařem nepřetržitě, navíc přes den jedna se záchranářem. V Žatci pak jedna sanitka s lékařem a jedna se záchranářem, obojí nepřetržitě. Podle uvažovaného plánu by zůstaly zachovány počty a specifikace posádek v Lounech a Podbořanech. V Žatci, který má přímo ve městě nemocnici, by nově jezdily dvě sanitky pouze se záchranářem. Ústecký kraj platí za zajištění záchranné služby v okrese Louny ročně 58 milionů korun. Ročně vyjedou sanitky v regionu zhruba k 7 500 případům.

Petr Kinšt, Regionální deník

 

Co k tomu dodat?!?!

 

Na webu komory jsme se nedostatkem lékařů zabývali mnohokrát a dlouhodobě. Za všechny je možné zmínit aktualitu V České republice je kritický nedostatek lékařů na záchrankách, která pod sebou skrývá mnoho dalších odkazů na stejné téma a také odkaz na  specializace v oboru Urgentní medicína.

KZ ZZS ČR na všech fórech také dlouhodobě poukazuje na skutečnost, že ZZS dnes tvoří z 80 % nelékařští zdravotničtí pracovníci, řidiči vozidel ZZS, zdravotničtí záchranáři a všeobecné sestry se specializací ve výjezdových posádkách a jako operátoři ZOS. Dalších cca 10 % tvoří lékaři a dalších cca 10 % zaměstnanců ZZS tvoří THP. Systém PNP už dlouhou dobu, ať se to komukoliv líbí nebo nelíbí, na NLZP prostě stojí. Posádky RZP obslouží okolo 70 a 75 % všech výjezdů v ČR. Odměnou za jejich práci jim ale bývá spíše dehonestace než uznání, viz nejen výše uvedený článek pana Kinšta, ale i nedávné vyjádření odborně nejvyššího, a sice vyjádření pana ministra zdravotnictví Němečka v tisku.

 

„Chtěl bych také vyzvat

Zdravotnickou záchrannou službu hlavního města Prahy,

aby řešila personální obsazení – má totiž ve svém stavu pouze šest lékařů,

v posádkách jsou v drtivé většině střední zdravotničtí pracovníci,

což je šokující,“ uvedl ministr.

 

 

Já za sebe mohu říci, 

že by mě jako bývalého prezidenta KZ ZZS ČR a člověka, který 21 let pracuje v posádkách LZS, RLP, RZP i RV plně uspokojilo,

kdyby ministra zdravotnictví naše práce nešokovala a

kdyby ji naopak dokázal odborně i lidsky ocenit.

 

Dokud si naší práce nebude dostatečně vážit odborná veřejnost, zdravotní pojišťovny, zřizovatelé a zaměstnavatelé, nemůžeme od pacientů a laické veřejnosti očekávat nic jiného, než co je uvedeno v tomto a jiných článcích a budeme rádi, že můžeme jezdit alespoň v sanitkách druhé kategorie. Teď mne ještě napadla taková asociace, že mnoho sanitek i s lékařem v posádce je tak shnilých a starých, že být to zelenina a ovoce, tak už jsou na kompostu, promiňte, vlastně sešrotované.

 

Sigmund

 

 

 

 

 

Komentáře k článku
 • Petr Jasso Reagovat 10.07.2015
  Strašné čtení, bohužel typické pro Český Kocourkov. Nezmění to ani hrstka specialistů pro UM, ani změna názvu naši práce na slovo Paramedic (jejichž výuka je postavená na jiném principu). Mělo by dojít hlavně k ochraně slova Zdravotnický záchranář ci sestra způsobila k praci na ZZS, protože dneska slovo záchranář používají Hasici, DRNR, asistenční služby, bezpečnostní agentury a c dalších a dalších složek. A čert se v tom poté vyznej.... Pj
  • Drahomír Sigmund Reagovat 10.07.2015
   Souhlasím:
   a) pár specialistů NE, ale až jich bude dost tak ANO
   b) paramedik - to foto je jen ilustrační, sám jsem nechal kdysi na sněmu hlasovat o tom, abychom jako KZ ZZS ČR neprosazovali tento cizí název a drželi se striktně označení ZDRAVOTNICKÝ ZÁCHRANÁŘ
 • Martin Sikora Reagovat 10.07.2015
  S panem Jiřím Balounem ze Žatce bych se rád setkal a nechal se poučit, jak by si představoval Záchrannou službu v České republice. Třeba by nás mohl něčím prospěšným inspirovat.
 • Lukas Vancura Reagovat 12.07.2015
  Panu Balounovi bych pral, aby zazil vyjezd s Dr. Sef...vou ze ZZSHMP posadka 2 kategorie (RZP) by dotycneho lehce opareneho kojence osetrila WJ a za 10 minut by byl z mista v centru popaleninove mediciny ve Vinohradech. Bohuzel pro dite a rodice to operator ZOS vyhodnotil jako prioritu 1 a vyslal rlp-rv s dotycnou lekarkou, ktera naprosto zbytecne 15 mesicniho kojence tyrala 2x neuspesnou kanylaci iv a co hure 2x neuspesnym pokusem o io vstup...dite rozpichane a rozvrtane bylo v nemocnici za 50minut. Takze pan Baloun by se mel omluvit vsem schopnym NLZP na ZZS, protoze to ze ma nekdo pred jmenem 4 pismena neznamena ze je schopnejsi nez ten co tam ma 2 nebo 3 pismena.
  • alan mejstřík Reagovat 12.07.2015
   Lukaši ,
   Toto je stejně neprofesionální jako udajny výkon Rlp a hraničí s trestným činem.pokud máš pochybnosti o něčím postupu rozhodně to nepatří do veřejné diskuze.oznámil jsi to nadřízeným nebo dokonce orgánům činných v trestním řízení? Pakliže ne a na výjezdu jsi byl je toto vyhlášení těžce neprofesionální a velmi zjednodušující problematiku lékařů v PNP.
   • Lukas Vancura Reagovat 12.07.2015
    Alane, vyjadreni se psalo a posilalo primarovi a ne jednou i na nejmenovaneho Dr. z RLP 4 a dostane se ti odpovedi ze uz je stary vyhorely (nelzu), ale ze nove a lepsi doktory nema...s mojim partakem slusne receno ne zrovna lege artis postupy nasich lekaru resime temer denne...nezbyva nez doufat ze novy reditel prilaka nove a hlavne kvalitni lekare...je to neprofesionalni ale jsem z toho jiz znacne frustrovan...a doufam ze s novym managementem bude lip...
   • Ctirad Novák Reagovat 12.07.2015
    Alane, musím Vám říct, že to všichni záchranáři známe, doktorů je málo a nikdo stížnosti neřesí. Můžou na místě předvádět téměř cokoliv a nakonec je ostatní přikrejou. Ať se tady ozve někdo, kdo to ještě nezažil, často se na výjezdu pěkně zapotíme, abychom udělali maximum za lékaře! Ale jsme ta druhá kategorie.... 80% neviditelného personálu...
 • Ctirad Novák Reagovat 12.07.2015
  a) Jsem rozhodně pro označení PARAMEDIK / PARAMEDIC.
  b) Donutít MZČR pravdivě informovat (a také nestranně) o NLZP na ZZS.
  c) Vyžadovat odvolání ministra zdravotnictví, větší hloupou loutku jsem dlouho neviděl, a hlavně, že je to doktor!!
 • Martin Reagovat 12.07.2015
  Je fajn že byl do nadpisu škaredý smajlík, ale co s tím komora bude dělat dál? Není na čase se konečně pořádně ozvat? Jak bylo napsáno ZZS stojí na NLZP ale zřizovatelé, odborné společnosti a odpovědné věrejně činné osoby se podle toho rozhodně nechovají. NLZP je lehce nahraditelný personál, kterého je dostatek a není třeba se o něj starat. Hlavně že se hýčká každý i neschopný lékař.
  • Josef Škroch Reagovat 13.07.2015
   Sdělení pro Martina a ostatní, kterým tato aktualita, která dle mého prostého názoru, velmi podceňuje a znevažuje práci všech NLZP na ZZS: věřte, že vedení Komory záchranářů již teď pracuje na tom, aby lži v článku pana Kinšta byly dementovány. Je to ale běh na dlouhou trať a vše musí být perfektně připraveno. A rádi uvítáme i názory ostatních NLZP :-)
 • Jan Pokorný Reagovat 13.07.2015
  Lékaři prostě jsou, 7 lékařských fakult promoční ročník +/- 200 nových lékařů. Ale co by je v ČR drželo?
  Děkujeme odcházíme - naplnilo se přesně to, co bylo prorokováno, nesmí se o tom mluvit ale nahlas.
  No a pan ministr slíbil UM jako základní obor a hádejte zda slib dodržel... Takže mu pak věřte s čímkoliv. Jen kecy.
  K nekvalitním lékařům, fakt je mi líto těch co musí pod nimi trpět. My máme štěstí, ale je to hlavně problém managmentu. Každopádně pokud máte pocit, že dochází k jasnému poškození pacienta a managment dělá, že je vše OK, pak je to jak dělané pro ČLK. Což zas donutí managment, aby ty mengele začal řešit. No ale když byl mengele i ředitel jak vidno na youtube, tak to je pak fakt těžký pořízení. Snad Vás čekají lepší zítřky. Jako udavačskej podraz bych v tom neviděl pokud jde o jasné poškození pacienta a navíc třeba obecný přístup daného lékaře, protože jednou může nedej bože jít "umět pomoci" i Vám a pokud bych se tak choval já jako záchranář tak mne ten dotyčný dr sejme na třikrát...
 • Marinella Danosová Reagovat 13.07.2015
  Vážený Martine,
  vedení KZ ZZS ČR již živě diskutuje nad tímto článkem, který dehonestuje práci ZZ na ZZS a záměrně modifikuje informace do podoby, která straší laiky. V záložce aktuality následně budeme informovat o tom, jaké kroky komora učinila.
  • Ctirad Novák Reagovat 14.07.2015
   To jsem tedy velmi zvědavý jak a kdy se vedení KZZ ozve. Když je všechno problém a běh na dlouhou trať, aby si ještě někdo vzpoměl na co vlastně komora reaguje. Tohle není první podobný veřejný problém a nikdy se nic nestalo.....
 • Lucie Plachá Reagovat 13.07.2015
  Jako bychom to tu viděli poprvé...
  http://www.komorazachranaru.cz/index.php?page=aktualita&titulek=obce-nechteji-sanitky-bez-lekaru
 • Lucie Plachá Reagovat 13.07.2015
  Odkaz možná nefunguje správně, kdyby to tedy někoho opravdu hrozně moc zajímalo :), vedl k aktualitě z 20. srpna 2009.
 • FIDEL Reagovat 18.07.2015
  všichni chtějí doktora i když má 3%
 • Ctirad Novák Reagovat 20.07.2015
  Takže pořád nic. Už to přešlo a zapomělo se. Rychlá reakce, která by byla medializovaná se nekonala. Výroky ministra jsou tedy v pořádku, laická veřejnost je stále držena v představách prezentovaných ministerstvem... no a my záchranáři a sestry na ZZS jsme stále jenom ovce lékařů, kteří nemají ani na záchrankách zájem pracovat, ale musí držet status quo.
  • Marinella Danosová Reagovat 22.07.2015
   Vážený Ctirade,
   celou situaci komentujete aniž byste vznesl dotaz na komoru, zda se již něco událo! Bohužel žádná instituce nefunguje na principu včera bylo pozdě. Byť jsem info chtěla do aktualit vložit až ve chvíli,kdy již budou vysloveny verdikty oslovených stran, tak jen předběžné info, aby jsme Vás vyvedli z omylu, že nic neděláme. Byla oslovena ČT se snahou zajistit reportáž, téma se nezdálo natolik zajimavé,aby reportáž vznikla. Dále byl napsán článek,který byl poslán do odborných periodik on-line, teď pracujeme na dopise pro vedení odborných společností. Tolik k tomu,co se děje,ale zatím to není vidět.
   • Ctirad Novák Reagovat 22.07.2015
    To jsem rád. Jak čekáte, že budu reagovat, několikrát jsem ofic. žádal o možnost se aktivně zapojit do "boje", ale ticho po pěšině. Mám pocit naprosté nečinnosti a očekávám, že mě přesvědčíte o opaku. Činy, ne slovy, na ty už je pozdě.
    • Drahomír Sigmund Reagovat 23.07.2015
     Ctirade, asi sis nevšiml, že se změnilo vedení komory. Paní prezidentka měla na mysli, že ses nikterak na vedení komory nezajímal, co ve věci posledního článku podnikli, a udělal si ve svém komentáři závěr, že nic. Návrhy, které jsi sem tam zasílal ještě mně, byly vždy tak krajně radikální, že se prostě použít nedaly. Nežijeme ve vakuu a nějakém autokrativním komorosystému. Jsme drobnou součástí, takovým atomem ve velké společnosti, která se skládá z milionů takových atomů. Proto je každá povedená věc, každý byť drobný úspěch výsledkem dlouhodobé poctivé mravenčí práce a ej vykoupen spoustou jednání a přesvědčování. Věř, že radikalismus vede k demokratickým cílům málo kdy a nebojím se napsat, že v tomto případě by vedl jen k tomu, že by se s představiteli komory nikdo o ničem nebavil a nevyjednalo by se zhola nic.
     • Ctirad Novák Reagovat 23.07.2015
      Mě neuvěřitelně vytáčí ta zpomalenost všech takovýchto nutných změn - v průřezu všemi obory v ČR. Pokud existuje nějaký
      řekněme střednědobý plán a je možné jej zaslat na email, pořád platí, že bych se rád zapojil.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.