Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pokuta za nevyslání sanitky k pacientovi neplatí, případ se vrací k soudu

28.03.2023

Pokuta za nevyslání sanitky k pacientovi neplatí, případ se vrací k soudu

Text z externího zdroje:

 

Okresní soud Plzeň-jih se bude muset znovu zabývat případem lékaře ze záchranné služby, který odmítl poslat pacientovi ve vážném stavu sanitku. Muž druhý den zemřel. Rozhodl o tom odvolací senát krajského soudu. Zároveň lékaře potrestal peněžitým trestem za to, že byl jiný den ve službě opilý a v tomto stavu vyjel k pacientce s infarktem.

 

„Odvolací senát za neposkytnutí pomoci vrátil věc soudu prvního stupně k novému projednání. Za ohrožení pod vlivem návykové látky byl odsouzen k peněžitému trestu v celkové výši 50 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Rubášová.

Okresní soud Plzeň-jih bude muset doplnit dokazování. Loni v listopadu soud potrestal lékaře za oba skutky peněžitým trestem ve výši 84 tisíc korun.

Podle žalobkyně Jan Š. jako vedoucí operátor směny na pozici dispečera Záchranné služby Plzeňského kraje odmítl předloni v lednu zaslat vůz zdravotnické záchranné služby šedesátiletému muži z Plzeňska, ačkoliv syn poškozeného i jeho snacha opakovaně volali na linku 155 a podrobně popsali zdravotní stav poškozeného. Že již deset dní nejí, špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici.

„Zdravotní stav pacienta bez odborné lékařské péče mohl vést k selhání základních životních funkcí. I přesto lékař k němu sanitku neposlal,“ domnívá se státní zástupkyně. Nemocný muž pak druhý den zemřel.

Pacient ošetření odmítal, namítal lékař

Lékař Jan Š. se cítí nevinen. „Funkcí záchranné služby je ošetření a transport k nejbližšímu poskytovateli lůžkové péče. Po telefonu jsem mluvil s paní, která se dožadovala vyslání sanitky. Samotný pacient ale ošetření odmítal a odmítal odvézt do nemocnice. Proto jsem k němu nechtěl sanitku poslat. Navíc jsem byl v situaci, kdy byl kvůli covidu omezený počet sil a prostředků a nechtěl jsem sanitku blokovat pro případ nejvyšší naléhavosti,“ vysvětloval lékař.

„Rodina se dožadovala ošetření na místě a určení diagnózy, to ale není funkce záchranné služby. Nikdy jsem nikomu neodmítl poskytnout pomoc, pokud ji potřebuje a kdo ji chce. Mým úmyslem není někoho poškodit nebo mu uškodit,“ hájí se s tím, že volající syn mu do telefonu řekl, že jeho otec odmítl pomoc, i když měl zlomené nohy.

Více na idnes.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.