Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Podařilo se! Záchranáři nebudou muset na praxi do nemocnic

21.11.2024

Podařilo se! Záchranáři nebudou muset na praxi do nemocnic

Text z externího zdroje:

Studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů budou moci od příštího roku dříve pracovat jako praktické sestry v nemocnicích. V současné době je to většinou možné u zdravotních sester po třech letech studia a u lékařů po čtyřech, nově budou stačit sestrám dva a medikům tři roky. Umožn í to novela zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče, kterou dnes schválila vláda. 

 

Mimo jiné upravuje podmínky získávání odbornosti praktické sestry studentům oboru všeobecná sestra, dětská sestra a zdravotnický záchranář, zmírňuje také podmínky, za jakých mohou na český pracovní trh vstupovat zdravotní sestry z Rumunska.

„Cílem této úpravy je nejen usnadnit a urychlit vstup studentů do praxe, ale také pomoci nemocnicím s nedostatkem personálu. Studenti budou moci získat cenné pracovní zkušenosti dříve, což zlepší kvalitu jejich přípravy na budoucí povolání,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví náměstek ministra Václav Pláteník (KDU-ČSL).

Praktická sestra poskytuje v nemocnici základní ošetřovatelskou péči, podává léky, ošetřuje rány nebo odebírá krev. Vystudovat musí středoškolský obor s maturitou, zatímco obor Všeobecná sestra s většími kompetencemi se studuje na vysoké či vyšší odborné škole. V současné době mohou jako praktické sestry pracovat také studenti po šesti semestrech bakalářského studia pro přípravu všeobecných sester na VŠ nebo tří let stejného studia na VOŠ. Studenti lékařství získají stejnou možnost po osmi semestrech a složení zkoušky z ošetřovatelství nebo obdobné. Bez nich mohou i tito studenti pracovat jen na nezdravotnických pozicích, například jako sanitáři.

Nově budou stačit studujícím všeobecným sestrám čtyři semestry na vysoké škole či dva roky studia na vyšší odborné škole. Stejnou možnost budou mít také studující oboru dětská sestra, porodní asistentka a po pěti semestrech nebo 2,5 roce studia také zdravotničtí záchranáři.

Záchranáři nebudou muset na praxi do nemocnic

Novela zmírňuje také podmínky pro zahájení práce zdravotnického záchranáře, dosud před ním museli na praxi do nemocnice. „Z odborného hlediska je žádoucí, aby zdravotní služby byly poskytovány dostatečně kvalifikovanými pracovníky s příslušnou praxí. Proto je výkon povolání zdravotnického záchranáře podmíněn alespoň jedním rokem výkonu povolání na úseku akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče urgentního příjmu,“ píše se v materiálu ministerstva.

Nově budou moci svou povinnou roční praxi záchranáři absolvovat přímo u zdravotnické záchranné služby, pracovat ale budou muset pod odborným dohledem jiného pracovníka. Zároveň bude možné plnit praxi u dvou různých poskytovatelů zdravotní péče.

Novela na základě schválené směrnice Evropské komise zmírňuje také podmínky, více na zdravotnickydenik.cz

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.