Plzeňský kraj plánuje zřízení nové výjezdové základny ZZS v Modravě

08.05.2013

Plzeňský kraj plánuje zřízení nové výjezdové základny ZZS v Modravě

Záchranná služba bude jezdit i z Modravy,
pokryje část Šumavy

Plzeňský kraj zřídí nové výjezdové místo záchranné služby v šumavské Modravě. Pokryje tak poslední část regionu, kde se nedaří dodržet dvacetiminutovou dojezdovou dobu. Kromě obyvatel Modravy, Horské Kvildy a Srní a četných turistů může posádka z Modravy zajíždět v případě potřeby i do jihočeské části Šumavy, kde je i z jihu Čech potřeba zlepšit dojezdový čas, řekl novinářům krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Šumavské území na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje je zejména v zimě hůře dostupné, zatím tam jezdí sanity z Železné Rudy nebo ze Sušice. Na zasněžených silnicích se ale ne vždy daří dojet do 20 minut. Loni měli záchranáři do této oblasti na 120 výjezdů.

„Myslím, že to bude stoupat, turistika je celoroční a 100 až 120 výjezdů ročně tam budeme mít, takže ta potřeba je jasně deklarovaná,“ uvedl Šimánek. Záchranáři na Modravsko nejezdili jen k úrazům při sportovních aktivitách, ale také k infarktům, kolapsům či pracovním úrazům. Lidem kromě záchranné služby poskytuje na Šumavě první předlékařskou pomoc také horská služba a informační a strážní služba šumavského národního parku, které disponují i defibrilátory.

Záchranka bude v Modravě sídlit v objektu uprostřed vesnice, který hejtmanství nabídla obec. „Ještě jednáme, jestli tam bude celoročně přítomný i lékař, nebo jestli to bude jen posádka sestra/záchranář a řidič.

Lékař by tam pak musel dojíždět rychlým vozem se Sušice nebo ze Železné Rudy,“ doplnila radní. Roční náklady na provoz budou zhruba 6,5 milionu korun. Šimánek předpokládá, že Plzeňský kraj podepíše dohodu o vzájemném poskytování pomoci s Jihočeským krajem, který by se pak mohl na provozních nákladech ze třetiny podílet.

ČTK