Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Plošné navýšení platů ve státním zdravotnictví včetně ZZS o 10 % příští rok nebude :-(!

02.03.2018

Plošné navýšení platů ve státním zdravotnictví včetně ZZS o 10 % příští rok nebude :-(!

 

 

Zaměstnanci nemocnic a zdravotnických záchranných služeb se v příštím roce nemohou těšit na plošné zvyšování tarifních platů o deset procent. Ministerstvo zdravotnictví nechá tentokráte na vedení nemocnic, koho odmění více, případně jakými nástroji si bude chtít své zaměstnance udržet nebo přilákat nové. Krok se pochopitelně nelíbí odborům, které poukazují na to, že ministerstvo nedrží vládní závazky. Předchozí vláda totiž přislíbila, že zvýší tarify o deset procent třikrát za sebou, k onomu poslednímu navýšení tak ale zřejmě nedojde.

 

Ministerstvo zdravotnictví neplánuje pro rok 2019 další plošné navýšení platových tarifů a základních mezd. Desetiprocentní nárůst změnou nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě se tak tentokrát konat nebude. Úřad předpokládá pouze navýšení podle výkonnosti zaměstnanců, které nechá na samotných nemocnicích.

„Poslední dva roky byl výrazně podporován a preferován pouze jeden ze segmentů, poskytovatelé lůžkové péče (nemocnice), což je v dlouhodobém horizontu neudržitelné a nesystémové. V současné době klademe vysoký důraz na dosažení dohod v rámci dohodovacího řízení a ministr zdravotnictví apeluje na zdravotní pojišťovny a poskytovatele zdravotních služeb, aby se mezi sebou domluvily a již nadále nespoléhaly na to, že si na ministerstvu zdravotnictví jednotlivě vyjednají lepší podmínky, tak jak to umožňovali předchozí ministři. Toto navýšení úhrad dává prostor poskytovatelům, aby k navýšení platů došlo u všech skupin v lékařských i nelékařských profesích podle potřeb každého konkrétního poskytovatele,“ uvedla pro ZD mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Podle ministerstva by tak měl být tentokrát růst platů podobný pro všechny segmenty. Už dříve přitom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zdůraznil, že by za navýšené prostředky rád viděl něco navíc, tedy zlepšování kvality a dostupnosti péče.

„Navýšení úhrad poskytovatelů lůžkové péče bude možné použít podle potřeby poskytovatelů, například na navýšení ohodnocení sester, na odměny, rozvoj péče, investice a tak dále. Jsou nemocnice, které v minulých letech navyšovaly platy a mzdy i nad rámec povinného navýšení a v současné době nemají personální problémy. U těchto poskytovatelů zdravotní péče proto není žádoucí, aby znovu navyšovali platy a finanční prostředky tak mohou použít na jiné nutné náklady,“ poukazuje Štěpanyová.

Celý článek ZDE

 

No vida, a to jsem ani netušil, když jsem nedávno dával na web komory článek o jednáních o navýšení úhrad od zdravotních pojišťoven, že to bude mít až takový dopad. Teď to vypadá, že už se slíbeného třetího navýšení tabulkových platů o deset procent jako letos a v loňském roce nedočkáme. Prostě, slibem nezarmoutíš no.

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
 • Náhodný generátor slov Reagovat 02.03.2018
  Krása střídá nádheru aneb východu blíž, západu na hony daleko. Jak se píše pod článkem - slibem nezarmoutíš. Však to ne my, ale to předchozí vláda slíbila třikrát navýšení o 10%, tak jaképak copak? Je mi smutno, smutno z toho, že se člověk těší a doufá v lepší zítřky, sotva se začne blýskat na lepší časy, někdo dojde a s výsměchem jej vezme mokrým hadrem přes obličej.

  V článku mě zaujaly tři věci:

  "Už dříve přitom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zdůraznil, že by za navýšené prostředky rád viděl něco navíc, tedy zlepšování kvality a dostupnosti péče." - Dobře se to panu ministrovi praví, když bere za jeden měsíc tolik, kolik berou min. 3 sestry v soukromé nemocnici. Má své koryto a své jisté a než půjde od válu, do té doby si on a jeho věrní posluhovači kapsy dobře namastí. Já bych za navýšené prostředky rád vedl důstojný život, zabezpečil rodinu, děti a našetřil si na rakev a skromný funus, když už ne důstojné stáří. Na zvýšení platu o dalších 10% jsem se upřímně těšil, neboť by do mého rozpočtu nepřinesl sice závratnou částku, ale dýchalo by se mi zase o něco líp, pověstný "stažený opasek" bych mohl o jednu dírku povolit.

  "Jsou nemocnice, které v minulých letech navyšovaly platy a mzdy i nad rámec povinného navýšení a v současné době nemají personální problémy." A nemocnice, které navyšovaly platy a stále mají nedostatek personálu, mají dělat co? Nemají otevřít dveře legendě o sestrách a pracovnících z východu, kterých kdysi stávaly fronty za branami okresních špitálů?

  "Úřad předpokládá pouze navýšení podle výkonnosti zaměstnanců, které nechá na samotných nemocnicích." Ano, protože jsme v ČR, kde se rozděluje spravedlivě dle zásluh a ne podle ksichtu, řitním alpinismu, kvalitě a frekvenci donášení, očekávám, že se naplní pořekadlo a vlku a koze, která zůstala celá.

  Děkujeme, pane ministře, jste člověk na svém místě.
  • Ivana Rolečková Reagovat 02.03.2018
   Vážené kolegyně a kolegové....nejsem členem Komory , nicméně pověstná kapka přetekla....sebrali nám rizikový příplatek....mlčeli jsme , jsme členy IZS ,ovšem bez výsluh a dřívějšího odchodu do penze atd., teď nám s úsměvem sdělí,že prd,žádné peníze.....Jen po nás chtějí sloužit do z mrtvých vstání, nekonečné vzdělávání ....nejlépe 5 vysokých škol na hlavu a posluhovat každému, kdo si jen vzpomene , ačkoliv všichni dobře víme , že převážná většina našich výjezdů je zneužití........Jak dlouho k tomu ještě hodláme všichni mlčet ??? Když se zde v jednom článku objevilo, že v současné Sněmovně máme mnoho zástupců , kteří mají k ZZS co říct....tak ať to udělají...Nebo si tam také budou jen užívat pěkná korýtka a skutek utek ???? Co říkáte ??? Jsem zvědavá na vaše reakce , já mám za sebou u ZZS 30 let služby , z toho , kam se to vše posunulo , je mi opravdu upřímně smutno.......
   • Alan Mejstřík Reagovat 05.03.2018
    Prosim,abych byl vyjmut ze slova VSICHNI. Zaprve si ani po 20 letech nemyslim, ze by nas vetsina volajicich zneuzivala-proste delame to, proc jsme byli kdysi zrizeni-a za druhe od totality nesnasim vykriku typu.VSICHNI. Se sovetskym svazem ani nikdy jinak,kdo neskace neni cech,kdo nema odznacek neni zachranar. Respektuji vas nazor,zvlaste kdyz jste se na rozdil od jinych podepsala.jmenem,vy prosim zase respektujte,ze jini lide maji jine nazory a slovo VSICHNI jim je jaksi nepripousti.Diky a nic ve zlem
    • Jan Žoha Reagovat 05.03.2018
     Pane Mejstříku, ve vší úctě, pokud si ani po dvaceti letech nemyslíte, že nyní je ZZS zneužívána/nadužívána, tak je něco špatně. Sám přeci musíte uznat, že došlo k značným změnám ve složení výjezdů, na které jsou výjezdové skupiny vysílány. Většina mých zkušenějších kolegů tvrdí, že toto nepamatují. Zbytek již vyhořel a je jim to jedno. Naloží, odvezou a seberou peníze. Takže netvrďte, že k tomu, co se dnes děje, byla zzs zřízena. To rozhodně ne! Dle mého názoru je dnes a denně soustavně porušován zákon o ZZS. Žijete v současnosti vůbec v naší malé kotlince? Vždyť nedostatkem lékařů na ZZS, omezenými kompetencemi záchranářů a neindikovanými výjezdy...dochází k řetězové reakci kdy, de-facto, zneužívači, nadužívači a jiné existence, které by měli buďto navštívit PL, odevzdat občanský průkaz nebo se vrátit na zem...navážíme do našich supermoderních a výstavních zdravotnických zařízení (z alibismu a omezených kompetencí). Kde tato zařízení zahlcujeme, prudíme jejich personál apod. Jistě, nám to může být jedno. My v sanitě pacienta pohladíme po ručičce, vláskách...v rámci homeopatické PP mu můžeme zazpívat třeba Novalgin...za pět minut ho složíme na interně a tam ať si dělají co chtějí..."já nemám čas nic vysvětlovat...už mám další výjezd...dítě má kuličku v nose a paní matka nemá odvoz." Kdepak...všechno je špatně. A náš alibismus a omezené kompetence nakonec zahltí celý systém a spoďáky nám budou umírat na chodbách. Už se nemohu dočkat. Ale podstatné je, že budeme připraveni na EBOLU...v garáži budeme mít golemy a jiné vymoženosti. Je to jistě choulostivé téma a systémový...možná neřešitelný problém. Ale nedokážu pochopit, jak někdo může tvrdit, že to tak je v podstatě v pořádku. Za současného stavu navrhuji, aby lékaři jezdili i na nižší stupně naléhavosti, pacienta vyšetřili, vyřkli dg., a v případě potřeby zavolali RZP, která pacienta odveze do ZZ. Ulevíme tak našim kolegům ve zdravotnických zařízení. Proč by za naši neschopnost měla platit zdravotnická zařízení? ČEST
     • Alan Mejstrik Reagovat 05.03.2018
      Vyjezdy se nezmenili. Ano suplujeme LSPP, ale tak to pojistovna nastavila a my jsme placeni za praci. Nam vzrostlo vzdelani a je na kazdem z nas, aby se rozhodl, zda se v te praci nasel nebo ho uspokoji odborne jina prace na ARO ci JIP, coz je dnes diky p. Sigmundovi mozne. Ale nesnazme se porad ohybat sklasbu pacientu tomu co my chceme delat. Zachranka je stejna.Vzpomente na Janderu: " opilce bychom snad vozit nemuseli" a jak uz jsem opakovane psal Prazsky dobrovolny sbor ochranny byl zalozen, jak je uvedeno v jeho zrizovacich dokumentech, mimo jine, ABY ODVAZEL OPILCE Z ULIC PRAZSKYCH. Tedy hlavni.vaha je a bude v socialnich problemech zivota. A ze jsme si casem pridali resuscitaci a jsme v ni nejlepsi na svete to.nas slechti, ale nesnima to z nas ucel odvazeni opilcu. Mne ta prace po 20 letech stale bavi a zneuzivace prakticky nepotkavam.Chce to jen naslouchat, lidske osudy a zivoty to je to o cem je zachranka. A ze jsou propousteni opakovane z nemocnice protoze nejsou luzka a jejich subjektivnim problemum nikdo nevenuje pozornost dokud doma neumrou z toho je nevinme. Nicmene moje sdeleni bylo o necem jinem- o pouzivani terminu VSICHNI, to je postsocialisticky nesvar.
      • Jan Žoha Reagovat 05.03.2018
       Socialistickým nešvarem je především to, že si některá individua stále myslí, že za ně vše obstará stát. A evidentně si to myslí správně. Nevěřím, že si lidé za socialistického zřízení dovolili to, co dnes někteří spoluobčané. Stačí vytočit trojčíslí a říci, že nemám odvoz, bolí mě v krku a do dvaceti minut mám před barákem nastoupenou mužskou nebo genderově vyváženou posádku v oranžovém, která vše vyřeší za mě. Alibisti řeknou "co kdyby měl dotyčný peritonzilární absces"...a člověk se zdravým rozumem se musí po službě ožrat, aby nevzplanul. Opravdu má být záchranka vyslána jen na základě toho, že dotyčný záchranku jednoduše vyžaduje, bo nemá 200kč na taxi nebo není schopen požádat souseda o odvoz a dát mu za to na pivo? Vždyť je to až k smíchu...kde je ta hranice? Co se opilců týče. Všichni víme, že takový ordinérní ethylik s kvantitativní poruchou vědomí je opravdu ohrožen na životě...o tom žádná. V dobách pražského sboru ochranného jistě nebyl v platnosti zákon č. 374/2011 Sb. Panu Sigmundovi děkujeme za možnost rozvíjet se na ARO/JIP. Jeho práce a přínosu si vážím...bez ironie. V každém případě obdivuji Vaši empatii. Jak často provádíte defusing? Já se snažím zde téměř každý den...ale nikdo mě neposlouchá...ani doma... Dle mého názoru je na pokec s pacientem psycholog. To, že na mě pacient vychrlí všechny své životní strasti a útrapy je úžasné, ale kdo je dnes nemá? Vhodnější by v takový případech byla linka bezpečí. To, že jsme nejlepší z nejlepších v resuscitaci je úžasné, ale nebylo náhodou positivním kritériem té studie předávání pacienta třeba i na Lucasovi za kontinuální KPR? O tom také kolují historky. Doufám, že to jsou jen historky. Jinak přeji pěkný den.
       • Jan Žoha Reagovat 05.03.2018
        Ve výsledku je mi jasné, že to nelze změnit...určitě ne ze dne na den...ani z roku na rok. Ovšem nedokážu pochopit, že to někomu přijde v pořádku. Kdyby se alespoň spoluobčan více podílel...
        • Jan Žoha Reagovat 05.03.2018
         Ale neměli bychom o to diskutovat zde, ale mezi plebsem...aby pochopil.
       • Alan Mejstrik Reagovat 07.03.2018
        Diky za komentar. Jen k te KPR.Vidite ze plivaci ohne pospini proste vse. Z meho pohledu Prahy, a myslim ze podobne to probihalo na jinych ZZS- zahajeni TANR+zruseni dychani z ust do.ust+AED v ulicich prvni skok,dalsi bylo vzdelavani zachranaru tak aby defibrilovali pred prijezdem lekare a delali veci dulezite coz podavani adrenalinu neni, Lucas a ECMO a kardiocentrum jako je doc.Belohlavek zachranuje pacienty,kteri jsou zdravi a maji treba jen nepruchodne koronarky a za standardni situace kpr v byte nemaji sanci.prezit. Tam se dovezou a po angioplastice odchazeji domu zdravi.Mame mnoho pacientu s.kpr desitky minut bez neurolog.deficitu...110 minut,90 minutove atd. I kdyby byl jen jeden ma to cenu. To ze nekdo vozi na.lucasu mrtve a carkuje si je jako uspesnou kpr je smutne ale to je individualni akt jednotlivcu.Faktoru je vice. Tanr a debrilace a osveta jsou jiste ti hlavni.Je dobre ze delame cest Petrovi Šafářovi
 • Jan Žoha Reagovat 02.03.2018
  Toto kvituji a pana ministra chválím. Co bychom chtěli? Jakožto pojízdná sociální služba s modrými majáky jsme si již dostatečně namastili kapsy. Bereme mnohem více, než naši kolegové...sociální pracovníci...a navíc si ještě vozíme zadky v sanitách. Už jen oranžové majáky a budu spokojený. Kdyby chtěl někdo přesto přidat, tak se může střelit ten užitečný igelitový vak za milion, co teď zkoušejí v Plzni, a nebo pražský zdravotnický UBER může prodat Golema. Pokud se totiž něco semele, tak než řidič přeměří ulice metrem, opráší pavučiny...už je dávno po MÚ. A rázem tu máme volné prostředky na slíbené 10% navýšení.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.