Petici podepsalo 2274 lidí, zřízení LZS ve Zlínském kraji se ale nechystá

Petici podepsalo 2274 lidí, zřízení LZS ve Zlínském kraji se ale nechystá

Lidé chtějí ve Zlínském kraji
leteckou záchrannou službu

Petici za zřízení letecké záchranné služby ve Zlínském kraji odevzdali v sídle kraje zástupci hnutí Lékaři a odborníci za ozdravení kraje (LOOK), které kandidovalo v nedávných krajských volbách.

Petici podepsalo 2274 lidí ze 120 obcí, informoval ČTK zmocněnec LOOK Tomáš Pasterný. Hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ) ČTK řekl, že letecká služba by pro kraj byla přínosem, zřizuje ji však ministerstvo zdravotnictví. Zdraví a životy pacientů však podle něj ohroženy nejsou, péče je zajištěna jiným způsobem.

Letecká záchranka podle náměstka v kraji sice není, využívají se stanoviště v Olomouci, Brně a Ostravě. Absence základny letecké záchranné služby podle Pasterného nejvíce dopadá na obce na jihovýchodě Zlínského kraje. Do těchto oblastí je to z nejbližších stanovišť letecké záchranky nejdále. Podle Nečase však budování zlínského stanoviště zatím v plánu není.

Akutní péči podle něj zajišťuje zdravotní záchranná služba, na kterou se kraj zaměřuje. Síť stanovišť záchranky je téměř kompletní. „Zbývá vybudovat ještě dvě až tři stanoviště,“ uvedl Nečas.

Zástupci LOOK sbírali podpisy lidí na předvolebních setkáních v jednotlivých obcích. Hnutí poukázalo na to, že Zlínský kraj je jedním ze tří krajů republiky, kde nesídlí letecká záchranná služba, a dosavadní vedení kraje nedokázalo zřízení stanoviště prosadit. LOOK získalo v krajských volbách 2,59 procenta hlasů.

Zdroj: zdn.cz