PČR a ZZS KHK budou spolupracovat, policisté budou first responders

12.04.2015

PČR a ZZS KHK  budou spolupracovat, policisté budou first responders

Královéhradečtí zdravotničtí záchranáři budou spolupracovat s policisty jako s „First respondery“

Pojmem „First responder“ obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání.

Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním časovém intervalu.

Možným řešením je provedení zákroku laiky. A právě k tomuto účelu byl zkonstruován Automatizovaný externí defibrilátor – AED. Přístroj, s jehož pomocí je i laický zachránce schopen provést bezpečnou defibrilaci, stačí zapnout příslušným tlačítkem. Defibrilátor pak sám analyzuje křivku EKG a prostřednictvím hlasových a písemných pokynů v Českém jazyce vede zachránce k bezpečnému podání výboje.

V královéhradeckém kraji se přímo nabízelo požádat o takový rychlý zásah policisty z obvodních oddělení v obcích, kde není dislokována výjezdová základna zdravotnických záchranářů.

Na prospěšnosti a důležitosti takovéto spolupráce se shodli krajští ředitelé ZZS a PČR - MUDr. Jiří Mašek a brig. gen. Mgr. Martin Červíček. Na obvodních odděleních policie v Úpici, Hostinném, Kopidlně, Hořicích v Podkrkonoší, Chlumci nad Cidlinou a Polici nad Metují bylo policistům zapůjčeno šest AED. Přístroje byly pořízeny z prostředků ZZS Královéhradeckého kraje a jejich celková cena je 240 tis. Kč.

Celkem 81 sloužících policistů z uvedených oddělení absolvovalo v uplynulých dnech přímo na pracovišti rozšířené školení první pomoci. Lektoři vzdělávacího a výcvikového střediska královéhradecké záchranky, kteří školení realizovali, se zaměřili zejména na správný postup při provádění základní neodkladné resuscitace s využitím AED.

V současné době je všech šest defibrilátorů umístěno ve výjezdových policejních vozech vybraných oddělení. Operační důstojník má během služby neustálý přehled, kde se jaké auto v konkrétní okamžik právě nachází. Nastane-li situace, kdy jej operátoři tísňové linky 155 požádají o spolupráci při záchraně života hroženého člověka, je veliká šance, že se policisté na místo dostanou velmi brzy. Takováto spolupráce však v žádném případě neznamená, že by policisté měli převzít povinnosti Zdravotnické záchranné služby nebo ji nějakým způsobem suplovat. Jde jen o určitý krok navíc směrem ke zvýšení pravděpodobnosti záchrany lidského života.

Ivo Novák

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

por. Iva Kormošová

Policie České republiky - KŘP Královéhradeckého kraje

• Tomáš Ježek Reagovat 12.04.2015
    Je potřeba se v celé ČŘ, navíc pod profesní organizací věnovat piktogramickému označení AED. Tedy ilustrační obrázek je AHA, nikoli ERC. viz http://www.resuscitace.cz/wp-content/uploads/2010/09/AED_2.pdf
  • záchranář Reagovat 13.04.2015
    Proč rovnou nenaučit PČR a HZS vše, co záchranáři znají a dovedou - poté pak celou ZZS jednoduše zrušit! Nevím nic o tom, že by PČR nebo HZS školila záchranáře, jak uhasit požár nebo zneškodnit potížistu. Zřejmě se se záchranáři do budoucna již toliko nepočítá.
    • Jan Pokorný Reagovat 13.04.2015
      OMG, no s takovými jako Vy doufám se opravdu moc nepočítá. Bo číst to neumí a ješitnost jest u něj větší než hodnota života umírajícího. Tak jen přát, aby jednou sám nečekal se srdcem míhajícím až k němu dorazí ten super profi záchranář co okem svým zří již pouhou isoelektrickou lajnu... Umírat se totiž musí umět!
    • Lukáš Zechel Reagovat 13.04.2015
      Tak třeba proto - http://policejnidenik.cz/zachranari-nemeli-v-moste-volnou-posadku-zivot-muzi-zachranili-straznici/

;)