Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pacienty má ZZS nechat doma. U nás jsou ohroženi na zdraví i životě!?

23.12.2015

Pacienty má ZZS nechat doma. U nás jsou ohroženi na zdraví i životě!?

Lékaři na interně bijí na poplach: Pacienti jsou v ohrožení života

 

Žatec - Sanitky v Žatci jezdí bez doktorů, nemocnice nestíhá. „Péče o pacienty je vážně ohrožena," zní z interny.

Pacienti, kteří jsou hospitalizováni na žatecké interně nebo je tam přivezou sanitky, jsou v ohrožení života. Nemocnice jim nemůže poskytnout adekvátní péči. Problém je hlavně pozdě odpoledne a v noci. S takovým tvrzením vystoupili na jednání žateckých zastupitelů ředitel tamní nemocnice Čestmír Novák a Jiřina Koutná, zástupkyně primáře interního oddělení žatecké nemocnice.

Důvodem je přetíženost interny, která v posledních týdnech nestíhá příliv pacientů. Ty tam ve větší míře začaly vozit sanitky od letošního září, kdy Zdravotnická záchranná služba v Žatci zůstala bez lékařů. Nynější osádky „rychlé" prý mnohem častěji vozí pacienty do žatecké nemocnice než dřív.

Lékaři v sanitkách citelně chybějí, říká ředitel nemocnice

„To síto lékaře, který přijel v sanitce přímo na místo, chybí. Některé případy se dřív do nemocnic vůbec nevozily. Například při výjezdech do domů s pečovatelskou službou, léčeben dlouhodobě nemocných, psychiatrické léčebny nebo ústavů sociální péče tyto případy většinou zaléčil lékař na místě, dnes je sanitky vozí k nám do nemocnice," řekl ředitel Č. Novák. „To, že v sanitkách v Žatci nejsou lékaři, se nás velmi dotklo," dodal. Podle jeho slov lékař mnohdy na místě rozhodl, že převoz do nemocnice není nutný. Oproti tomu v oboru méně vzdělaný záchranář se k tomuto kroku odhodlá jen v minimu případů a pacienta nechá pro jistotu do nemocnice převézt.

Připomeňte si: Rozhodnuto! Sanitky v Žatci budou od září jezdit bez lékařů

Podle J. Koutné se stává, že před interním oddělením žatecké nemocnice stojí i několik sanitek s pacienty najednou. „Problém je hlavně v době od 15 do 7 hodin. Na celém oddělení slouží v tu dobu dva lékaři, dvě sestry a jeden ošetřovatel. Ambulantní specialisté na poliklinice mají zavřeno, takže je nemůžeme využít pro různá vyšetření. V takových chvílích jsme opravdu přetíženi a nemůžeme poskytnout pacientům adekvátní péči. Jsou ohroženi na zdraví i životě, je velké štěstí, že zatím nedošlo k něčemu závažnému," řekla zastupitelům Jiřina Koutná, zástupkyně primáře žatecké interny. „Když požádáme dispečink Zdravotnické záchranné služby, aby sanitky odkláněl do jiných nemocnic, odmítnou nás," dodala.

Pacienty pouštíme dřív, říká ředitel

Oddělení interny žatecké nemocnice mělo i s jednotkou intenzivní péče 44 lůžek, kvůli přílivu pacientů v posledních týdnech další čtyři přibyla v bývalé jídelně. „Na tolik pacientů nemáme kapacity. Průměrná doba hospitalizace na interně v ČR je osm dní, u nás pět dní. Naše pacienty posíláme doléčit domů nebo do léčeben dlouhodobě nemocných," řekl ředitel nemocnice.

Sanitky Zdravotnické záchranné služby v Žatci začaly jezdit bez doktorů letos v září, podle zřizovatele, Ústeckého kraje, je důvodem nedostatek lékařů, kteří by byli ochotni za současných podmínek „u záchranky" sloužit.

„Budeme s Ústeckým krajem jednat o této problematice," řekla starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Tamní zastupitelé přijali usnesení, aby se pokusila do těchto jednání zapojit i hejtmana kraje, aby jednání nabralo větší váhu.


Autor: Petr Kinšt

Zdroj: zatecky.denik.cz

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.