Otrokovičtí záchranáři se přestěhovali do nové výjezdové základny

03.12.2023

Otrokovičtí záchranáři se přestěhovali do nové výjezdové základny

Text i foto z externího zdroje:

Poslední listopadový den v půl sedmé ráno se nová výjezdová základna v Otrokovicích stala oficiálně novým pracovištěm pro výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Po necelých dvou letech od zahájení stavby se sen stal skutečností a naši záchranáři získali vlastní moderní pracovní zázemí. Do nové výjezdové základny v ulici U Letiště se přestěhovali z budovy otrokovické městské polikliniky. Tamní pronajaté místnosti už dávno nepřipomínaly příjemné a vlídné pracoviště.

Stavba nové výjezdové základny v Otrokovicích začala v lednu 2022. Celkové náklady přesáhly 139 milionů korun, dotace z IROP činila 85,5 milionu korun, zbytek peněz hradil Zlínský kraj jako zřizovatel záchranky. „Nová výjezdová základna vznikla přestavbou tří budov střední průmyslové školy, které jsou ve vlastnictví Zlínského kraje. Stojí na velmi strategickém místě, na okraji tří okresů – Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž, navíc budou sanitky poblíž napojení na dálnici,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

V budově městské polikliniky záchranáři sídlili přes třicet let. Prostory přitom zůstávaly stejné, základna se ale postupně rozrůstala, a ještě rozrůstat bude. „V budově polikliniky bylo stěží místo pro dvě výjezdové skupiny. Nová výjezdová základna nám dává prostor pro další, tedy třetí výjezdovou skupinu. Ta začne v Otrokovicích fungovat od Nového roku. A do budoucna bude možné tento počet ještě navýšit,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Prostory městské polikliniky už dávno nevyhovovaly nejen s ohledem na zaměstnance, ale také na zázemí, které každá výjezdová základna musí mít k dispozici. Jde například o adekvátní sklady pro materiál a léky i parkovací místa pro sanitky.

„To, že z nové základny v Otrokovicích dnes vyjely první sanitky, je dalším důkazem skvěle fungující spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje a Centrem pro regionální rozvoj, stejně jako důkazem toho, že evropské peníze pomáhají přesně tam, kde je to třeba a zásadně zvyšují kvalitu veřejných služeb,“ doplnila Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Do nové výjezdové základny U Letiště se zatím přestěhovaly pouze výjezdové skupiny. Postupně v budovách najde zázemí záchranářský tým specializovaný na převozy pacientů s vysoce nebezpečnou nákazou, tzv. biohazard tým. Jsou tam i prostory pro výcvik a školení řidičů, sklad zdravotnického a dalšího materiálu pro mimořádné události a hromadná neštěstí, sklad pneumatik a servisní prostor pro automobily. V dalším objektu jsou garáže pro sanitky, myčka, sklady léků, zdravotnického materiálu a dezinfekce i nebezpečného materiálu.

ZZS Zlínského kraje má celkem 16 výjezdových základen. Už v příštím roce se počítá se zahájením rozšíření té v Uherském Hradišti a výstavbou nové, sedmnácté, výjezdové základny v Luhačovicích.

Zdroj: ZZS ZK