Operátor ZOS ZZS PK brilantně odvedl telefonicky asistovaný porod v angličtině

Operátor ZOS ZZS PK brilantně odvedl telefonicky asistovaný porod v angličtině

Text z externího zdroje:

Krátce po čtvrteční půlnoci se na národní tísňovou linku 155 obrátil anglicky hovořící cizinec s tím, že jeho žena patrně rodí.

Na opačném konci „drátu“ byl právě sloužící operátor Ondřej K., který působí na zdravotnickém operačním středisku již 15 let, čímž patří k nejzkušenějším. Ačkoli mají zdravotničtí záchranáři v případech, kdy se dovolá cizinec, možnost využít tlumočníka tísňové linky 112, Ondřej se díky svým skvělým jazykovým znalostem (mluví plynně anglicky, německy, rusky a základně se dorozumí několika dalšími jazyky) rozhodl vyřešit tísňový hovor sám.

Téměř 12 minut komunikoval s volajícím v angličtině a stručně a jasně jej instruoval, jak má své ženě pomoct. Bylo jasné, že miminko se dere na svět a narodí se ještě před příjezdem nejbližších výjezdových skupin záchranářů. Simultánní překlad by byl v tomto případě velmi problematický, protože bylo potřeba jednat bez prodlení a zároveň tlumočit řadu odborných termínů, jako plodová voda, pupeční šňůra či zjistit pokročilost těhotenství. Díky pokynům zmíněného operátora rodiče porod skvěle zvládli a na svět přišla zdravá holčička. Telefonicky asistovaný porod přitom patří i v našem rodném jazyce k nejstresovějším hovorům, protože operátor nejenže musí volajícím poradit stran mechanismu porodu, ale také bezpečně ověřit, zda se novorozenec rozdýchal a není třeba jej resuscitovat.

Z nejbližší výjezdové základny Kralovice k tomuto překotnému porodu shodou okolností vyjížděl coby službu konají lékař ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. Ten nám k výjezdu řekl: „Rodičkou byla sice Češka, ovšem telefonující otec pochází z dalekého Kuvajtu. Zdůrazňuji, že se nejednalo o plánovaný domácí porod, rodiče prostě nestihli odjet do porodnice. Přestože maminka rodila už počtvrté, předcházející porody u ní museli lékaři vyvolávat, a proto nepředpokládala, že se tentokrát vše seběhne tak rychle. Při našem příjezdu už byla malá Aiša na světě, v pořádku a zabalená v osušce. Náš operátor odvedl opravdu skvělou práci.“ Historicky se s velkou pravděpodobností jednalo u ZZS PK o vůbec první telefonicky asistovaný porod v cizím jazyce. V umělecké branži se tomu říká majstrštyk...

Shodou okolností během zmíněné noci vyráželi krajští zdravotničtí záchranáři k překotnému porodu již podruhé. Zhruba o tři hodiny dřív se ve Zbůchu rodičům narodila malá Verunka. I zde porod proběhl fyziologicky a dítě i matka by měli být v pořádku. V obou případech byli novorozenci bezpečně transportováni do porodnice v tzv. BabyPodu, který přímo do domácností urgentně přepravil inspektor provozu.

Oběma miminkům přejeme šťastný vstup do života!

Text: Vítězslav Sladký

Zdroj: zzspk