Operační řízení záchranky na novém ZOS má nové výkonné srdce

12.10.2024

Operační řízení záchranky na novém ZOS má nové výkonné srdce

Text + foto z externího zdroje:

Čtěte také: Záchranka představila jedno z nejmodernějších operačních středisek IZS

Mnoho měsíců usilovné práce, několik týdnů napětí, to vše završené prověřováním funkčnosti, stability a kompatibility desítek SW aplikací, náročnými zátěžovými zkouškami, školeními a zácvikem zdravotnických pracovníků a laděním posledních funkcionalit, máme za sebou. Úderem 2 hod. 18 min. a 1 sek. dne 8. října 2024 bylo úspěšně dokončeno náročné, několik hodin trvající, postupné překlápění jednotlivých technologií tak, aby operátorky a operátoři zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje začali plnohodnotně přijímat tísňové výzvy a řešit organizaci poskytování přednemocniční neodkladné péče v nových, velmi moderních podmínkách a s využíváním nových technologií.

„Poslední týdny byly pro všechny zúčastněné, zejména pak pro naše pracovnice a pracovníky operačního střediska a IT oddělení, nesmírně náročné. Chyby se při spouštění takového projektu neodpouštějí. Všichni, kteří s tím měli co do činění, udělali maximum možného, aby překlopení a oživení nového operačního střediska proběhlo hladce, a hlavně nemělo absolutně žádný vliv na volající z terénu. Ti nesmí žádnou změnu poznat, vždyť jde o životy a zdraví našich spoluobčanů,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

V rámci celého systému IZS Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje má jedno z nejmodernějších operačních středisek a je první záchrankou v České republice s integrovanou IP telefonií. To znamená, že telefonní hovory nejsou přijímány přes standardní telefonní síť, ale přes síť datovou.

„Rozdíl v kvalitě příjmu zvuku je jako bychom dříve jezdili parním vlakem a teď jedeme šinkansenem. Nicméně těch technických vychytávek máme celou řadu, nemluvě o samotném pracovním prostředí, které opravdu odpovídá 21. století,“ uvedl vedoucí lékař ZOS Miroslav Fornůsek.

Podrobnosti o novém zdravotnickém operačním středisku ZZS ZK najdete v tiskové zprávě na našich webových stránkách.

Zdroj + další fotodokumentace: zzszlin.cz