Přihlášení
Zapomenuté heslo
Záchranky musí omezit přesčasy lékařů, v terénu jich může být méně
Záchranným službám hrozí, že jim budou chybět lékaři. Koncem roku má totiž vypršet platnost přechodné legislativy, která umožňuje odsloužit víc přesčasových hodin. Nově by se jejich počet měl snížit o víc než polovinu – z víc než tisícovky na ani ne pět set. V některých krajích si přitom už teď půjčují doktory z jiných regionů, aby pokryli služby.
„On už je to problém v současné době. V této chvíli záchrannou službu slouží 1010 lékařů na území celé České republiky. Z toho cca 620 je kmenových lékařů. A ten zbytek už nyní suplují lékaři externí,“ říká předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky a současně šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.
Například vedení středočeské záchranné služby se bojí, že jí budou v terénu chybět lidé. Dnes zaměstnává 90 lékařů, a některé si dokonce půjčuje z jiných krajů, aby pokryla všechny služby.
Lékaři připravovanou změnu zatím moc nekomentují. Na práci přesčas si už zvykli. „Představte si, že za měsíc odsloužíte nějakých 300 hodin v měsíci. Spočítejte si, kolik to vychází na jeden pracovní týden. Rozhodně to nesplňuje těch 37,5 hodiny pracovního týdne,“ upozorňuje lékař Jiří Knor.
Úbytek přesčasů podle něj přivítají hlavně jeho mladší kolegové. „Myslím si, že už si uvědomují, že není smyslem života trávit jej pouze v práci,“ dodává Knor.
Krajská záchranná služba vyjíždí k pacientům průměrně 260krát za den. Její ředitel Martin Houdek se začátku příštího roku bojí. Připouští, že pravděpodobně bude muset snížit počet lékařů ve službě.
„Může se to stát v této chvíli pouze se zavedením rendez-vous systému a tam, kde to vyhodnotíme tak, že například jeden lékař nahradí v tom místě dva lékaře. To se může stát,“ přiznává Houdek.
A nebo bude muset porušovat zákon, když lékaři budou sloužit více přesčasů než zmiňovaných 416 hodin.
Pro mě je pořád lepší, aby v terénu byl lékař, který bude mít více než 416 hodin přesčasové práce za rok a možná tedy bude unavenější – i když v této chvíli má 1040 hodin za rok a někdy i více – než když tam ten lékař nebude,“ tvrdí ředitel středočeské záchranky.
Výjimka na počet přesčasových hodin platí pět let. O tom, že končí, ministerstvo zdravotnictví ví a podle mluvčí Viktorie Plívové už chystá plány, jak případným problémům předejít.
„V současné době ministerstvo připravuje materiál, nad kterým se bude dohadovat porada vedení, a to jak postupovat v případě oné výjimky, která končí na konci letošního roku,“ říká mluvčí resortu.
Případné prodloužení legislativního ustanovení, které umožňuje lékařům, aby pracovali víc přesčasových hodin, než umožňuje zákoník práce, důrazně odmítá předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
„Myslím, že to není krok správným směrem. Ten je, abychom lékaře nepřetěžovali, aby měli standardní počet přesčasových hodin a počet lékařů byl dostatečný. Nelze lékaře vyhánět ven a zbytku udělat legislativní výjimky. Jediné řešení je stabilizovat situaci dostatkem lékařů,“ tvrdí Engel a dodává:
„V Evropě byly udělány studie, které říkají, že únava působí úplně stejně jako alkohol. Lékaře se pak, když pochybí, nikdo nezastane, lékař bude trestně odpovědný. To je chyba systému, ne toho lékaře.“
Podobně jako záchranné služby na tom budou od 1. ledna také nemocnice. I jich se výjimka týká.
Předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý ale tvrdí, že pacienti úbytkem lékařů ohroženi nebudou, protože se mění vzdělávání záchranářů, kteří mají čím dál větší kompetence.
"Počet posádek s lékařem se snižuje, zatímco počet posádek bez lékaře se zvyšuje a vzrostl za poslední roky asi o 40 posádek. Takže my vlastně postupně nahrazujeme lékařské posádky těmi bez lékaře," vysvětluje Slabý.
Zdroj + audio nahrávky: rozhlas.cz
Související články
Jihočeský kraj: Záchrance může chybět až 40 lékařů
A článek, který mimo jiné poukazuje na fakt, že stanovený počet hodin přesčasů komukoliv, ještě v žádném případě automaticky neznamená odpočinutého zaměstnance: Spousta ustanovení Zákoníku práce je nesmyslných a zbytečně omezujících
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©