Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Ombudsman pro nelékaře a metodický pokyn pro záchranky.

26.01.2022

Ombudsman pro nelékaře a metodický pokyn pro záchranky.

 

Zdravotnický deník, viz níže, vyzpovídal dva poslance z ANO ohledně jejich priorit pro nadcházející období. Mě osobně mezi prioritami chybí náprava legislativy, která by skutečně umožnila zdravotníkům ze zdravotnických záchranných služeb odchod do předčasného důchodu bez krácení výměru důchodu tak, aby byla naplněna myšlenka již schváleného zákona č. 323/2021 Sb., který ovšem obsahuje chyby. Nedokonalou úpravu zákona ve prospěch zaměstnanců IZS iniciovali vloni v létě právě tito dva poslanci s dalšími kolegy.

Sigmund

 

Text z externího zdroje:

Jana Pastuchová , zastupitelka města Jablonce nad Nisou a lídryně hnutí v Libereckém kraji a Jiří Mašek, zastupitel města Hradec Králové a nyní již nestraník za ANO 2011, který kandidoval za kraj Královéhradecký. Poslankyně a poslanec, kteří jsou členy Výboru pro zdravotnictví a kteří odpověděli na anketní otázky Zdravotnického deníku. Ani u jednoho z nich se nejedná o první volební období – Jana Pastuchová je členkou zdravotnického výboru již od roku 2013 a stejně dlouho působí i ve Výboru pro sociální politiku, kde je nyní místopředsedkyní. Jiří Mašek je členem zdravotnického výboru od roku 2017, stejnou dobu je zároveň místopředsedou Výboru pro bezpečnost.

 

Oba politici jsou zdravotníci. Jana Pastuchová vystudovala obor urgentní medicína a působila jako specializovaná sestra na ARO a později jako záchranářka, dvanáct let byla také ředitelkou mezinárodní konference a soutěže pro záchranné služby Jablonecká Rescue Ski. Jiří Mašek působil jako lékař urgentní medicíny a internista, pracoval mimo jiné u Letecké záchranné služby Hradec Králové. V letech 2011 až 2017 byl ředitelem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Jaké jsou vaše osobní cíle v tomto volebním období, jaké téma nebo řešení byste rádi prosadili?

Jana Pastuchová: Prioritou je pro mne podpora dostupné a kvalitní zdravotní péče včetně té preventivní, také nedostatek některých odborností (pediatři, stomatologové) začíná být velkým problémem. Ráda bych se zaměřila na podporu specializačního vzdělávání sester prostřednictvím tzv. rezidenčních míst v oborech intenzivní péče a hygiena a epidemiologie. Také je třeba přehodnotit a navýšit kompetence všeobecných sester ve vazbě na novelu vyhlášky o činnostech. To už se částečně daří – od nového roku mohou pomůcky k ošetřování ran, proužky do testerů pro diabetiky nebo například inkontinenční vložky samostatně předepsat zdravotní sestry. Mohly by toho ale dělat samy mnohem víc a ušetřit tak čas nejen pacientům a lékařům, ale i sobě.

Ráda bych přispěla k otevření diskuse o zavedení funkce ombudsmana pro řešení požadavků nelékařského zdravotnického personálu a je podle mne třeba zlepšit personální zabezpečení odborných praxí – někdy je problém, aby se studentům dostatečně věnoval jejich mentor, který to dělá nad rámec svých běžných pracovních povinností. Mentorů je tedy třeba zajistit víc a také je adekvátně finančně odměnit.

Jiří Mašek: Moji první snahou je nastavit racionální a účinné řešení covidové pandemie, připravit společnost na normální život s covidem. Dále se chci zabývat návazností přednemocniční a nemocniční akutní péče (jsem bývalý záchranář) a metodickými pokyny pro činnost zdravotnických záchranných služeb vytvářenými samostatným útvarem na ministerstvu zdravotnictví (pro Zdravotnickou záchrannou službu, lékařské pohotovosti a urgentní příjmy).

Které nejdůležitější zákony v oblasti zdravotnictví bude třeba novelizovat? V čem?

 

Celé znění textu je k dispozici zde: zdravotnickydenik.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.