Olomoučtí záchranáři budou testovat v ostrém provozu Volkswagen ID.4 GTX

Olomoučtí záchranáři budou testovat v ostrém provozu Volkswagen ID.4 GTX

Moderní osobní elektromobil značky Volkswagen od 7. 11. 2022 na čas rozšíří vozový park Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK). Jedná se o Volkswagen ID.4 GTX, který bude k záchraně životů vyjíždět coby lékařský vůz v systému randez - vous v Olomouci a širším okolí, kde je obvyklý akční rádius posádky RV Olomouc.

ZZS OK tento moderní plně elektrický automobil získá do zápůjčky na základě velmi úzké spolupráce s autorizovaným prodejcem vozidel Volkswagen, společností SAMOHÝL MOTOR a.s

ZZS OK bude v pořadí druhou zdravotnickou záchrannou službou v České republice, která bude v rámci poskytování přednemocniční neodkladné péče využívat automobil poháněný čistě elektrickou energií. Cílem projektu je zjistit, zdali a za jakých podmínek by bylo možné v budoucnu zařadit elektromobily nejen do vozového parku ZZS OK, ale i na další zdravotnické záchranné služby v České republice nastálo.

Elektromobil Volkswagen ID.4 GTX bude po dobu zápůjčky nasazen do ostrého provozu během denních směn, v noci se bude dobíjet v záložních garážích výjezdové základny. Nabíjení ID.4 GTX probíhá kabelem s koncovkou na 380 V, na což byla výjezdová základna předem připravena.

Jízdní vlastnosti, ovládání, dojezd a výbavu vozu si v praxi minimálně po dobu tří měsíců vyzkouší zdravotničtí záchranáři na pozici řidiče RV na výjezdové základně v Olomouci na ulici Hněvotínská, kde bude vozidlo po celou dobu zařazeno do směn.

Před předáním vozidla do užívání provedli zástupci společnosti SAMOHÝL MOTOR a.s. proškolení a zkušební jízdy u zdravotnických záchranářů, kteří budou vozidlo v ostrém provozu řídit.

Reálný dojezd elektromobilu Volkswagen ID.4 GTX1 na jedno nabití se pohybuje v rozmezí 340 – 480 kilometrů. Vůz s pohonem všech kol a výkonem 220 kW (299 koní) zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy.

Technické údaje: ID.4 GTX 220 kW, kapacita baterie 77 kWh

Pohon: všechna kola

Maximální rychlost: 180 km/h

Komb. spotřeba (Wh/km): 18,6 kW/100 km

Délka: 4582 mm

Šířka: 1852 mm

Výška: 1619 mm

Rozvor: 2769 mm

Celková přípustná hmotnost: 2750 mm

Velikost zavazadlového prostoru: 543 litrů

Provozní hluk: 68 dB

Emise C02: 0 g/km

1 ID.4 GTX – Skutečné hodnoty dojezdu podle metodiky WLTP se mohou v závislosti na výbavě lišit. Skutečný dojezd v reálném provozu ovlivňuje jízdní styl, rychlost jízdy, používání komfortních a vedlejších spotřebičů, venkovní teplota, počet cestujících/množství zavazadel a topografie.