Olomoucký kraj zrušil tendr na sanitky a vybavení ZZS za 80 milionů

08.06.2015

Olomoucký kraj zrušil tendr na sanitky a vybavení ZZS za 80 milionů

Olomoucký kraj zrušil tendr na sanitky za 80 milionů

Olomoucký kraj zrušil tendr na dodávku dvou desítek nových sanitek v hodnotě téměř 80 milionů korun, jehož podmínky kritizovali někteří prodejci aut. Olomoucký kraj bude vozový park záchranné služby obnovovat postupně, řekl  hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Zrušení tendru podle vedení kraje neohrozí fungování záchranné služby.

Nejlepší nabídku ve zrušeném tendru podle hejtmana podala firma, která prodává vozidla značky Volkswagen. Někteří prodejci aut již dříve zadání kritizovali a tvrdili, že bylo "šité na míru" právě vozům Volkswagen a ostatní automobilky předem diskvalifikovalo. Dodavatel automobilů Ford proto pohrozil stížností u antimonopolního úřadu.

"Rada dnes po důkladné analýze a debatě odsouhlasila zrušení této veřejné zakázky," uvedl Rozbořil. Zrušení tendru hejtman zdůvodnil tím, že v případě odvolání některého ze dvou neúspěšných uchazečů by dodávka sanitek nabrala několikaměsíční skluz. Pokud by kraj 20 sanitek nestihl koupit do podzimu, tak by přišel o pětašedesátimilionovou dotaci z fondů EU a nákup sanitních vozů by musel financovat ze svého rozpočtu.

Radní mohli výběrové řízení zrušit díky tomu, že cena vítězné nabídky byla zhruba o 1,2 procenta vyšší než byly předpokládané náklady na nákup 20 sanitek. "Podle zákona lze v tomto případě zakázku zrušit a my jsme toho využili," řekl hejtman.

Zakázka byla problematická už od jejího loňského vypsání, protože vedení záchranné služby podle Rozbořila nedodalo kvalitní podklady pro zpracování zadávacích podmínek, které musely být dodatečně upraveny. "K fatálnímu pochybení, které by zavdalo důvod ke zrušení tendru, ale nedošlo," podotkl Rozbořil.

ČTK

Zdroj: medical-tribune.cz